temizlik alkol mikrop

Alkol virüsleri öldürür mü?

Son güncelleme:

Alkol virüsleri öldürür mü? sorusu, Corona Virüsü (koronavirüs) ile mücadele edilen son günlerde en fazla araştırılan konulardan biri.

Bakteriler, virüsler, mantarlar, protozoanlar ve helmintler, enfeksiyonun ya da hastalığın yayılmasına neden olur. Bunların tümüne mikrop adı verilir.

Bağışıklık sisteminiz sizi çoğu zaman bu mikroplardan koruyabilir, ancak mikropları öldürmek ve hastalığın yayılmasını azaltmak için önleyici tedbirler de alabilirsiniz. 

Alkol 1888 yılından beri el dezenfektanı olarak kullanılıyor. Etanol ve izopropanolün dezenfekte edici nitelikleri kanıtlanmıştır. Elleri 20 saniye sabun ve su ile yıkamak her zaman tavsiye ve tercih edilirken , alkol bazlı el dezenfektanı uygun şekilde kullanılırsa su ve sabuna ulaşamadığınız zamanlarda iyi bir alternatif olabilir. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Amonyak koronavirüse karşı etkili mi? Mikropları öldürür mü?

İşte bilmeniz gerekenler…

ALKOL VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Evet, alkol virüsleri öldürür. Buna Corona Virüsü de dahil. Hatta yalnız virüsleri değil tüm mikropları (Bakteriler, virüsler, mantarlar, protozoanlar ve helmintler) öldürmede etkilidir. 

2020’de gerçekleştirilen alkol bazlı el dezenfektanı incelemesi , 25 ila 30 saniye boyunca en az 2.4 mililitre el dezenfektanı uygulandığında, % 60 ile % 95 alkol içeren dezenfektanların mikropları en etkili şekilde öldürdüğünü ortaya çıkardı. 

DEZENFEKTANLARIN İÇİNDE NE VAR?

dezenfektan kullanım tarihi dolar mı?

Çoğu el dezenfektanı ve dezenfektan izopropil veya etil alkol kullanır. Örneğin, etanol, uçuk ve grip gibi enfeksiyonlara karşı etkili bir virüs öldürücüdür ve izopropil bakterilere karşı daha etkilidir.  

Miskawaan Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü Johannes Wessolly, “Etil alkoller virüsleri, mantarları ve bakterileri öldürür, ancak bakteri sporlarını öldürmez” diyor . “Kullanılan alkol türüne bağlı olarak, çok çeşitli mikropları etkisiz hale getirebilir veya öldürebilir.” 

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?

Corona Virüsü önlemek için evde yapılabilecekler

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri