sabun-mu-dezenfektan-mı
sabun-mu-dezenfektan-mı

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?

Son güncelleme:

“Sabun mu dezenfektan mı daha etkili?” sorusu Corona Virüsü salgınının sürdüğü bu günlerde en sık sorulan sorulardan biri. El sabunu ile el dezenfektanı arasındaki fark bu soruya yanıt verir nitelikte.

Peki el sabunu ile el dezenfektanı arasındaki fark nedir?

EL SABUNU MİKROPLARI ÖLDÜRÜR MÜ?

El sabunu ve el dezenfektanı arasındaki farkı mikrobiyolog ve Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi Bilimsel İletişim Başkan Yardımcısı Alex Berezow açıkladı.

Açıklamaya göre sabun, elinizdeki virüsleri ya da bakterileri öldürmüyor. Sabun bir deterjan çeşidi. Köpükler ve kabarcıklar ile virüsü elinizden alıyor ve su yardımıyla uzaklaştırıyor. Yani bir tabağı yıkar gibi, kiri elinizden atıyor.

Bu şekilde elinizdeki mikropları öldürmüyor ancak sayısını azaltıyor. Sabun, özellikle ellerinizde gözle görülür şekilde kirlilik olduğunda el dezenfektanına göre oldukça etkili. Yemek yedikten, spor yaptıktan ya da kirli bir işle uğraştıktan sonra el dezenfektanı değil, sabunu tercih etmelisiniz.

Ellerinizi 20 saniye boyunca doğru bir şekilde sabun ve su ile yıkarsanız, önemli ölçüde temizlemiş olursunuz. Sadece su ile yapılan temizlik ise etkili olmayacaktır. Çünkü sabun, mikropları deriden kaldırmaya yarayan maddeler içerir.

El DEZENFEKTANI MİKROPLARI ÖLDÜRÜR MÜ?

Sabun ve suya ulaşamadığınız durumlarda el dezenfektanı yardımınıza koşabilir. Ancak el dezenfektanı genellikle yeterli miktarda kullanılmıyor ya da ellerin etrafına yeterince yayılmıyor. Doğru kullanımı, dezenfektanı avuç içine bir miktar sıktıktan sonra kuruyana kadar ellerinizin tamamına yaymanızdır.

El dezenfektanı, bazı mikropları, virüsleri, bakterileri öldürmede etkili olsa da hepsini önleyemez. (Örneğin cryptosporidium, nörovirüs, clostridium difficile.)

EL DEZENFEKTANI FAZLA KULLANILIRSA ZARAR VEREBİLİR

Berezow, çok fazla el dezenfektanı kullanmanın zararlarını ise şu şekilde anlatıyor: “Ellerinizi kurutur, çatlatabilir ve kanayabilirler. Egzama gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, bu durumu daha da kötüleştirebilir.”

Cildi yumuşatmaya ve yatıştırmaya yardımcı bir el kremi ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

SABUN MU DEZENFEKTAN MI KULLANILMALI?

Özet olarak sabun mikropların elinizden uzaklaşmasını sağlayan bir deterjan, el dezenfektanı ise alkol ile doğrudan mikropları öldürüyor. Ancak sabun ve su mikropların giderilmesinde etkili. Alkol bazlı dezenfektanların öldüremediği mikropları doğru el yıkama ile uzaklaştırabilirsiniz.

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri

Sabun mu dezenfektan mı corona virüsüne etkili