Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtulabiliriz?

Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtulabiliriz?

Son güncelleme:

Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtulabiliriz? Evlerde hep var olan toksinler, şüpheli bakteriler artık her zamankinden daha fazla dikkat ve özen gerektiriyor. Yaşam alanlarınızdaki mikroplardan kurtulmak için yapabilecekleriniz ise düşündüğünüzden çok daha basit.

MİKROPLAR EVDE DE YAŞAYABİLİR

Yaşadığımız küresel salgının bize öğrettikleri saymakla bitmez. En önemli değişimi ise yaşam alanlarımızda ve alışkanlıklarımızda görüyoruz. Hijyene her zaman önem versek de şimdi çok fazla dikkat etmek, hatta alışkanlıkları kökten değiştirmek gerekiyor. Genel hijyen, yeniden belirlenen sosyal yaşam kriterleri ve bireysel izolasyon, pek çoğumuz için kalabalıktan uzak kalmak, yani evde kalmak anlamına geliyor. Bu durum belli ölçüde güvenli bir atmosferde yaratsa da bulaşıcı mikroplar elbette evlerde de yaşayabiliyor.

El dezenfektanlarının, yüksek alkol oranına sahip kolonyaların, sık sık el yıkamanın bizi mikroplardan koruduğunu artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu noktada alacağınız basit önlemler ve yapacağınız değişimler ile evlerimizde daha da sağlıklı ve güvenli yaşamak mümkün.

TEMİZLE, BAKIM YAP, ÖNLEMİNİ AL

Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtulabiliriz?
Ikea.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar ve çalışmalar gösteriyor ki, virüsler yüzeylerde birkaç saat hatta birkaç gün tutunabiliyor. Bu yüzden:

1. Tezgahlar, masa tablaları ve banyo gibi sık kullanılan ve çabuk kirlenen yüzeyleri ve/veya yiyecek kalıntılarını temizlemek için iki aşamalı bir yöntem kullanılmalı:

  • a) Temizlemek
  • b) Dezenfekte etmek

2. Halıların üstünün olduğu gibi altının da temizlenmesi gerekir. Bunun için mutlaka vakumlu ve yüksek emiş gücüne sahip bir süpürge kullanın.

TEKSTİL SEÇİMİ ÖNEMLİ

Tugsen yüzde 100 organik pamuklu nevresim: 885,50 TL., ecocotton.com.tr

Hepimiz tiril tiril ketenleri, yumuşacık pamuk dokumaları çok severiz. Uzmanlar Khadi gibi yüzde 100 organik malzemeler kullanmayı öneriyorlar. Ayrıca plastik malzeme tercihinizi azaltırsanız sağlıklı yaşama katkı sağlamanız mümkün. İç mekanları organik bir vahaya dönüştürmek için en iyi seçim yüzde 100 hipoalerjenik, antibakteriyel, allerban özellik taşıyan seçeneklere yönelmek.

SOLUDUĞUNUZ HAVAYA DİKKAT EDİN

Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtulabiliriz?
Laura Ashley.

Toz parçacıkları, kimyasallar ve duman… Hepsi iç mekanı kirletir ve dış mekandaki gibi size zarar verir, hatta solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde artık evdeki havayı temizlemek çok kolay. Musluk suyu ev kullanımına verilmeden önce arıtılsa da, önlem paketinize bir alkali su temizleme cihazı ekleyerek tüm mikroplardan arınmış zengin mineralli içme suyunuzu hazır edebilirsiniz.

Yaşam alanlarında sakin bir atmosfer yaratmak çok önemli. Odaların bir köşesine yerleştireceğiniz Aşk Merdiveni, İngiliz Sarmaşığı (Duvar sarmaşığı), Dracaena, Bambu Palmiye ve Cennet Kuşu gibi iç mekan bitkileri dekoratif oldukları kadar havadaki zararlı toksinleri emerek havayı temizler ve taze oksijen salar.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evin havasını en iyi temizleyen iç mekan bitkileri

EVDE İDEAL ÇALIŞMA ORTAMI İÇİN YAPILABİLECEKLER

Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtuluruz? sorusunun yanında evden çalışırken nelere dikkat etmeli? sorusu da merak ediliyor.

Sosyal mesafe uzun bir süre daha hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak. Bu süreçte evden çalışmaya devam edenlere verimi yükseltmek ve ortamı elverişli hale getirmek için önerilerimiz şunlar:

  • İdeal çalışma alanı, pencereleri olan bir oda olmalı.
  • Gün sonunda sırtınızı ve bacaklarınızı ağrıtmayan doğru tasarlanmış, ergonomik bir sandalye seçin.
  • Renklerin de ruh halinizi etkileyeceğini unutmayın. Bu yüzden ana parçalarda değil ama aksesuar ve tekstilde kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler ile dekorunuzu neşeli hale getirin. Esprili defterler, renkli dosyalar, hatta ilginç bir kahve fincanı ile süsleyin.
  • Karmaşık bir evi sağlıklı tutmak zor. Bu yüzden az çoktur felsefesini benimseyin ve daima düzenli olun.
Evde virüs ve bakterilerden nasıl kurtulabiliriz?

HAVA TEMİZLEYİCİ MODELLERİ

Corona Virüsü önlemek için evde yapılabilecekler

Mikrodalgalar bulaşık süngerindeki virüsleri ve bakterileri öldürür mü?

Dışarıdan eve gelindiğinde Koronavirüs için hangi önlemler alınmalı?