amonyak koronavirüs

Amonyak koronavirüse karşı etkili mi? Mikropları öldürür mü?

Son güncelleme:
  • Amonyak koronavirüse karşı etkili değildir. Mikropları öldürmez ve virüslere karşı dezenfekte edemez. 
  • Bununla birlikte, amonyak, koronavirüs (COVID-19) gibi virüslere karşı etkili bir dezenfektan olan kuaterner amonyum bileşikleri (QAC’ler) oluşturmak için kullanılır . 
  • Amonyak veya QAC’leri evinizde kullanırken dikkatli olmalısınız, çünkü doğru kullanılmadıklarında potansiyel olarak zararlı olabilirler.
  • Bu bilgiler dahiliye, alerji ve immünoloji uzmanı Dr. Tania Elliott tarafından tıbben gözden geçirildi.

AMONYAK NEDİR?

Amonyak temizlikte en yaygın kullanılan kimyasallardan biridir ve pek çok ev temizlik ürününde kullanılır. Amonyak genellikle gübrelerde bulunur.

Sık kullanılan bir temizleyici olsa da amonyak bir dezenfektan olarak kabul edilmez. Yağları, yağ lekelerini çıkarabilen amonyak, mikrop ve virüs gibi zararlıları öldürmekte etkili değildir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki, amonyak nedir? sorusunu şu şekilde yanıtladı:

Amonyak, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılan, gübre ve asit üretiminin başaktörü olan bir gazdır. Amonyak; gaz, tuz ve çözelti olarak kullanımı çok yaygın maddeler arasında yer alıyor. Bazı formlarının sağlığa zararlı olmasına karşın insan sağlığı için birçok faydası bulunan, asitlerin üretilmesinde başrol oynayan amonyak, endüstride ve gübre üretiminde yaygın olarak kullanılıyor.

AMONYAK KORONAVİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Amonyak koronavirüse karşı etkisizdir, virüsleri öldürmez. Cam temizliğini, döşemeleri, sabun kirini gidermek için ev temizliğinde sıkça kullanılır. Yüzey temizleyiciler ya da banyo temizleyicileri gibi temizlik ürünleri amonyak içerir.

Amonyak ile evinizin yüzeylerini temizleyerek koronavirüs (COVİD-19) ya da başka virüslere karşı korunabilir misiniz? Bunun yanıtı hayır. Amonyak virüsleri öldürmez.

Ball State Üniversitesi Sağlık Bilimleri Doçenti ve Profesörü Jagdish Khubchandani , “Amonyak virüslere karşı neredeyse etkisizdir veya çok az etkisi vardır . E. Coli gibi bazı yaygın bakteriler için yaygın olarak kullanılan bir dezenfektandır.” diyor.

AMONYAK KORONAVİRÜSÜ YÜZEYDEN TEMİZLEMİYOR

Amonyak, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından dezenfektan olarak kaydedilmemiştir. Koronavirüs (COVID-19) hakkında endişeleriniz varsa, Khubhandani, amonyağın bu virüsü bir yüzeyden temizleyebileceğini gösteren hiçbir çalışma olmadığını söylüyor.

AMONYAK YA DA QAC KULLANIRKEN DİKKATLİ OLUN

Amonyak ve QAC’ler, uygun şekilde kullanıldığı sürece evde kullanım için güvenlidir. Ancak dikkatli olun ve evde kullanım için üretilmiş ürünlerle sadık kalın. EPA’ya göre endüstriyel sınıf temizleyiciler ekstra önlem gerektirir ve yanıklara, tahrişe neden olabilir ve oldukça yanıcıdır.

Alkol virüsleri öldürür mü?

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri