dezenfektan kullanım tarihi dolar mı?

Dezenfektanların kullanım süresi ne kadardır? El dezenfektanı etkisini ne zaman kaybeder?

Dezenfektanların da son kullanma tarihi vardır. Peki el dezenfektanı ne zaman etkisini kaybeder? Süresinin dolduğunu nasıl anlayabiliriz?

Sabun ve suya erişiminizin olmadığı zamanlarda el dezenfektanı öneriliyor. Bu nedenle Koronavirüs salgınının sürdüğü bu günlerde binlerce kişi el dezenfektanı alıyor, stokluyor.

Amerikan Bilim Konseyi Bilimsel İletişim Başkan Yardımcısı ve Mikrobiyolog Alex Brezow da el dezenfektanlarının, elinizdeki mikropların bazılarını öldürmek ve etkisiz hale getirmek için etkili olduğunu açıklıyor.

El dezenfektanlarının etkili olması için en az yüzde 60 alkol barındırması gerekiyor. İşte etkili el dezenfektanı hakkında bilmeniz gerekenler…

EL DEZENFEKTANLARININ KULLANIM SÜRESİ DOLAR MI?

Evet el dezenfektanının da kullanım süresi dolar. Dezenfektan kullanılmaya başlandığı ilk günden kısa bir süre sonra etkinliğini kaybetmee başlar. Çünkü içeriğinde bulunan alkol zamanla buharlaşır. Bir şişe el dezenfektanı açıldıktan sonra alkol içeriği buharlaştıkça etkisini kaybeder.

Berezow, “Karışımın içeriği yüzde 60 alkol oranının altına düşerse etkinliğini kaybeder” diyor. 

DEZENFEKTANIN KULLANIM SÜRESİ NE KADARDIR?

Dezenfektanların son kullanma tarihi, alkol içeriğinin yüzde 60’ın altına düşeceği tahmini tarihtir. Buna göre çoğu el dezenfektanının son kullanma tarihi üretim tarihinden itibaren üç (3) yıldır.

KULLANIM SÜRESİ DOLMUŞ EL DEZENFEKTANI KULLANILABİLİR Mİ?

El dezenfektanları Gıda ve İlaç İdaresi tarafından incelenir. Bu nedenle bir son kullanma tarihine sahip olmaları gerekir. Ancak ellerinizi temizlemek için hala süresi dolmuş bir el dezenfektanına sahipseniz, kullanmaya devam edebilirsiniz. Brezow “Biraz alkol hiç yoktan iyidir” diyor…

Bir şişe el dezenfektanı hiç açılmadıysa, bu daha az alkolün buharlaştığı anlamına gelir. Bu nedenle son kullanma tarihi geçmiş ancak yeni açılmış bir el dezenfektanı, süresi dolmuş ancak zaten uzun zamandır açık olan bir şişeden daha etkili olacaktır.

İç Mimar ve Bitki Koleksiyonerinden ev yapımı dezenfektan tarifleri

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?

Alkol virüsleri öldürür mü?

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri