Koronavirüs evde ne kadar yaşar

Koronavirüs evde ne kadar yaşar? Evde koronavirüs çıkarsa dikkat!

Son güncelleme:

Koronavirüs evde ne kadar yaşar?”,Evde birinde koronavirüs çıkarsa ne yapmalı?“, “Evde korona bulaşır mı?” Covid’li biriyle aynı evde yaşamak ya da aynı ortamda bulunmak ile ilgili sorular sıklıkla merak konusu oluyor.

Özellikle “Aynı evde korona bulaşır mı?” sorusunun yanıtını bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma sonuçları ortaya koydu. Buna göre aynı evde koronavirüs bulaşması, dışarıda bulaşmasından çok daha kolay.

EVDE KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) gerçekleştirdiği yeni araştırma, koronavirüsün (Covid-19) ev içinde oldukça hızlı yayıldığını ve ikinci bir kişinin enfekte olma süresinin çok kısa olduğunu ortaya çıkardı.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmacılar Tennessee, Nashville, Wisconsin ve Marshfield bölgelerindeki evleri, nisan ayından eylül ayına kadar inceleme altına aldı. Bu evlerde toplam 101 koronavirüs (Covid-19) hastasıyla semptom göstermeyen 191 aile üyesi vardı ve her evde yalnızca 1 koronavirüs hastası vardı.

AYNI EVDE 5 GÜN İÇİNDE KORONAVİRÜS YAYILDI

Uzmanlar bu evlerde bulunan herkesi kendi örneklerini toplayabilmeleri için eğitti. 101 kişinin hastalığının tespit edildiği gün, aynı evde yaşadıkları kişiler hiçbir semptom göstermiyordu. Ancak çalışma, 191 kişiden 102’sinin zaman içinde virüsü kaptığını, bunların yüzde 75’inin ilk hastanın semptomlarının başlamasından sonraki 5 gün içinde tespit edildiğini ortaya koydu.

Aynı konudaki önceki bir araştırma ev içinde yüzde 20 ila 40 enfeksiyon oranı belirlerken CDC’nin bulguları temaslıların yüzde 53’ünün enfekte olduğunu gösterdi.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER DE VİRÜSÜ YAYIYOR

Çalışmada takip edilen evlerin 14’ünde ilk hasta 18 yaşından küçüktü. Bunların arasında 12 yaşın altındakiler yüzde 53, 12’yle 17 yaş arasındakiler yüzde 38 oranında ikinci bir enfeksiyona neden oldu. Bu sonuçlar da çocukların ve gençlerin tıpkı yetişkinler gibi virüsü yaydığını gösterdi.

EVDE KORONA HIZLA YAYILIYOR

Baş araştırmacı Dr. Keipp Talbot “Kovid-19’un bir evin içinde hızlıca yayıldığını gördük” dedi.

EVDE BİRİNDE KORONAVİRÜS ÇIKARSA NE YAPMALI?

Bilim insanları, hastalığı olanlara ve onlarla beraber yaşayanlara birtakım tavsiyelerde de bulundu. Buna göre Covid’li biriyle aynı ortamda bulunmak zorunda olanlara uyarılar şu şekilde:

  • Kovid-19 kapmış kişilerin hemen tecrite alınması, evdeki yayılımı azaltabilir.
  • Bu yüzden hastalar ve enfekte olma ihtimali bulunanlar mümkünse ayrı bir yatak odasıyla banyo kullanmalı.
  • Bunun yanında ilk hastayla temaslı olanlar da kendilerini mutlaka tecrite almalı.
  • Evdeki herkes, özellikle sosyal mesafenin sağlanamayacağı ortak alanlarda maske takmalı.

Söz konusu kişilerin bunu test sonuçlarını beklemeden uygulaması gerektiğini vurgulayan bilim insanları, “tecriti ertelemek hastalığın başkalarına bulaşma ihtimalini artırır” dedi.

Evde Corona Virüsü hastası varsa ne yapılmalı? Karantina önlemleri ve hasta odası

Evinizi koronavirüsten temizlemenin 5 yolu ve temizlenecek eşyalar

Amonyak koronavirüse karşı etkili mi? Mikropları öldürür mü?

Dışarıdan eve gelindiğinde Koronavirüs için hangi önlemler alınmalı?

Evde hijyen ve koronavirüse karşı dikkat edilmesi gerekenler