Ev çiçekleri ve özellikleri: 4 farklı öneri

Son güncelleme:

Geçmişten günümüze evlerde her daim çiçeklere bakılmıştır. Çiçeğin türü değişse de ev çiçekleri her dönemde insanları gözdesi olmuş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu nedenle günümüzde de evinde ilk kez çiçek bakacak olan kişiler ev çiçekleri ve özellikleri hakkında araştırma gerçekleştirmekte, ev çiçeklerinin hangilerine bakabileceklerini ve uygun koşulların neler olduğunu öğrenmekte. Eğer sizler de evinizde çiçek bakmak istiyor ancak hangi çiçeğe nasıl bakmanız gerektiğini bilmiyorsanız ev çiçekleri ve özellikleri yazımızın detaylarından gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Öncelikle evde çiçek beslemek isteyen kişilerin bakımını yapabileceği, ev ile uyumlu bitkilerden bir tanesini seçmesi gerekir.  Ev ile uyumlu bitkilere baktığımızda bu bitkilerin saksı çiçekleri olduğunu görmemiz mümkün. Saksı çiçekleri ise birbirinden farklı türlere ayrılır. Evlerin neşesi, süsü ve mutluluğu olan, insanlara iyi enerji veren ev çiçekleri aşağıdaki şekilde sıralanıyor;

Sukulent

Şüphesiz ki uzun zamandır pek çok kişinin evinde baktığı ve son derece uzun ömürlü olan çiçeklerden ilki sukulent! Oldukça şirin bir görüntüye sahip olan ve ekstra bir bakım gerektirmeyen bu bitkinin en önemli özelliği radyasyonu azaltması. İnsan sağlığına çok fazla zararı olan radyasyonu emen ve insanların radyasyon altında kalmasını engelleyen sukulent oldukça fazla seviliyor. Bakımı diğer çiçeklere oranla oldukça kolay olan sukulent, her ortama uyum sağlayabiliyor ve haftada bir kez sulanması yeterli oluyor.

Orkide

Özel günlerin vazgeçilmez ismi!  Doğum günlerinde, sevgililer gününde ve diğer tüm özel günlerde pek çok kişi orkideyi tercih ediyor. Evde bakmak için inanılmaz kolay bir çiçek olan orkide, özel bir ilgi istememesi ile de tercih sebebi. Eğer sizler de evde uzun ömürlü bir çiçek bakayım, büyüteyim ve çok fazla da ilgi göstermeyeyim istiyorsanız tercihinizi orkide çiçeğinden yana kullanabilirsiniz. Anadolu’nun çeşitli noktalarında yetişen bu çiçek, oldukça uzun bir ömre sahip. Yılda birkaç kez açan ve uzun süre çiçeklerinin canlılığını koruyan orkide ile sizler de kendinize görsel bir şölen yaşatabilirsiniz.

Menekşe

Ev çiçeklerinin vazgeçilmezi olan menekşeler pek çok yerde yetişebilen, ilgi istemeyen çiçekler arasında yer alıyor. Evde oldukça kolay bir şekilde bakılabilen bu çiçeğin pek çok türü bulunuyor. Ancak evde bulunan menekşeler genellikle Afrika menekşesi türüne ait oluyor. Pembe, mor, turuncu gibi pek çok rengi bulunan menekşeleri, haftada bir iki kez sulayarak oldukça rahat bir şekilde büyütebilirsiniz.  Işığı oldukça fazla seven bir çiçek türü olması sebebiyle menekşeyi ışık alan bir ortamda tutabilirsiniz.  Mutfak camlarının kenarlarında bakabilir, oldukça nemli ortamlarda besleyerek menekşelerin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kılıç Çiçeği

Paşa kılıcı (Kılıç çiçeği)
Paşa kılıcı

Kılıç çiçeği de günümüzde neredeyse tüm evlerde görebileceğiniz çiçekler arasında yer alıyor.  Bir diğer ismi ile ‘Peygamber çiçeği’ olan bu çiçek, hem güzel bir görünüme sahip olması nedeniyle hem de bakımının zor olmaması sebebiyle tercih ediliyor.  Saksı içerisinde bakabileceğiniz bu çiçek ile evde temiz hava olmasını sağlayabilirsiniz. Gün ışığı almayı seven bu çiçeği ışık alan alanlarda tutabilirsiniz.  Kılıç çiçeği evdeki havanın temizlenmesini sağlaması ile biliniyor.

Saksı Çiçeklerinin Sineklenmesinin Nedeni Nedir?

Evde çiçek bakmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer soru ise saksı çiçeklerinin neden sineklediği oluyor. Saksı çiçeklerinin sineklenmesinin temelde pek çok nedeni bulunuyor. Ancak genel bir inceleme gerçekleştirildiğinde bu çiçeklerin sineklenmesinin en büyük nedeni toprağın neminin azalması oluyor. Çiçeklerinizi haddinden az ya da fazla suluyorsanız çiçeklerinizin sineklenmesi mümkün. Doğru miktarda sulama ile çiçeklerinizdeki sineklenmeyi engelleyebilirsiniz.

Detaylar: Çiçeklerde sineklenme neden olur? Minik sineklerden nasıl kurtuluruz?

Eve renk katan saksı bitkileri nelerdir? İşte 10 çiçek önerisi