Orkide toprağı diğer çiçeklere verilir mi? Özellikleri nelerdir?

Orkide toprağı diğer çiçeklere verilir mi? Faydaları ya da zararları nelerdir? Orkide toprağının özellikleri nelerdir? gibi sorular sıklıkla merak ediliyor. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf yanıtladı…

Öncelikle orkide bakımı ile ilgili detaylara:

yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

ORKİDE TOPRAĞI ÖZELLİKLERİ

orkide toprağı diğer çiçeklere verilir mi

Orkide aslında airplant üyesidir. Hava bitkisidir. Orkide için hava, nem, ışık üçlüsü çok önemlidir.  Bu nedenle orkide için toprak kullanımının aslında önemi diğer bitkilerden daha farklıdır.

Orkide toprağına gelecek olursak eğer iyi bir drenaj sağlayıcıdır. Orkide toprağı içeriği Ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifleri, odun kömürü gibi maddelerin bir araya getirilmesiyle oluşan hava ve su geçirgenliği fazla olan bir karışımdan ibarettir. Ama piyasada artık sadece ağaç kabuğu içeriği baskın şekilde satılıyor. Ağaç kabuğu kullanılmasının bir diğer nedeni de orkidenin doğal ortamında ağaç gövdesinde (epifitik) yaşamasıyla alakalı. Yerini yadırgamasın diye doğal ortam taklidi yapılmasıdır.

Orkide toprağında en çok çam ve köknar ağacı kabukları kullanılır. Orkide toprağından da bitki besin alamayacağı için bitkiye ara ara besin takviyesi yapmak gerekir. Çünkü besin değeri olmayan bir özelliktedir.

ORKİDE TOPRAĞI DİĞER ÇİÇEKLERE VERİLİR Mİ?

orkide toprağı diğer çiçeklere verilir mi

Farklı bitkilerde toprak karışımına ilave edilebilir. Çünkü iyi bir drenaj sağlayıcıdır. Faydası ya da zararı yoktur. İyi bir nem tutucudur. Bu nedenle nemden hoşlanan bitkilerin toprak karışımında kullanılması daha iyi olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Orkide sevenler bayılacak! İşte birbirinden güzel 21 farklı orkide çeşidi