keiki-ayırma nedir, keiki nedir, orkide keiki nasıl ayrılır
keiki-ayırma nedir, keiki nedir, orkide keiki nasıl ayrılır

Keiki nedir? Orkide keiki oluşumu ve ayırma yöntemi

Keiki ayırma nasıl yapılır? Keiki nedir? Orkidede keiki oluşturma nasıl yapılır? Keiki nasıl köklendirilir? gibi soruların yanıtları orkide sahipleri tarafından sıklıkla araştırılıyor.

Merak edilen bu soruların yanıtlarını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim’e anlattı…

KEİKİ NEDİR?

Keiki, orkide çiçek dallarının uç kısmında oluşan minik orkidelerdir. Hawai yerli halkının dilinde keiki yavru anlamına gelir. Bu isim bütün dünyada orkide meraklılarının kullandıkları bir terim haline gelmiştir.

Keiki genellikle çiçek dallarında oluşur. Nadirende ana gövde de oluşabilir. Ana gövdede oluşan keikileri ayırmak bitkiye zarar verebilir.

Orkide keiki ayırma

ORKİDE KEİKİ OLUŞTURMA NASIL YAPILIR?

Dalda oluşan keikileri ayırmak daha kolaydır. Eğer orkideniz keiki oluşturmuyorsa oluşması için şu yöntemi deneyebilirsiniz. Çiçeklerini solduran dalı kesip kesilen ucu mum ya da macun damlatarak hava ile temasını kesin. Bol ışık ve hava alabileceği şekilde bitkiyi konumlandırın. Keiki oluşumu zamanla başlayacaktır.

KEİKİ KÖKLENDİRİLMESİ

Keiki oluşumu ne yazık ki keiki ayırma için yeterli değildir. Mutlaka keiki ile birlikte kökte oluşmalıdır. Kök oluşması için keikinin bulunduğu bölüm nemlendirilmeli ve bol hava ihtiyacı karşılanmalıdır. Eğer kök oluşumu hala meydana gelmiyorsa sargı bezini gevşek şekilde keikinin hemen altına dolayın ve bu sargı bezini kurudukça nemlendirin. Nem sayesinde kök oluşumunu destekleyecektir. Orkidenin kök oluşumunda en önemli nokta esinti ve hava almasıdır. Ve birde olmazsa olmazı nemdir.

KEİKİ AYIRMA NASIL YAPILIR?

Keikinin kök oluşumu gerçekleştikten sonra kök uzunluğu yaklaşık 10 cm ulaştığında artık daldan ayrılabilir. Kök oluşumu meydana gelen keikinin en az iki yaprağı ve iki kökü bulunmalıdır. Kökün hemen altındaki daldan keiki düz uçlu kesici ya da makas yardımıyla kesilir. Kesilen uçların kuruması için en az iki gün dikmeden nemli bir sargı bezi üstünde ve havadar bir ortamda bekletebilirsiniz. Daha sonra uygun saksı ve toprak ile dikimi gerçekleştirilir.

Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Dendrobium orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı?