doğal-ev-dekorasyonu

Evinize natürel ve organik detaylar eklemenin 10 yolu

Son güncelleme:

Doğal dekorasyon deyince pek çok kişi huzuru ve sıcaklığı hisseder. Aslında her dönemde insanlar, onları rahat, huzurlu hissettiren ve hepsinden önemlisi mekânlara kolayca uyum sağlamalarına neden olan doğal ve organik elementlerin çekiciliğini sevmişlerdir. Özellikle son yıllarda, doğal kaynaklarımızın azalması ve yerlerine yenilerinin konulamayacağı konusundaki bilincin artmasıyla evlerimize doğal olanı getirmek daha da önemli hale geldi. Eğer siz de doğayı evinize taşımak için ilham verici yollar arıyorsanız aşağıda verdiğimiz, natürel ve organik ilaveler için 10 kolay yola göz atabilirsiniz.

YENİ EV DÜZENLEMESİNDE BÜTÇEYE UYGUN PARÇALAR SEÇMEK

Doğal dekorasyon
Butacaa stool, Vivaterra

Birçok ev sahibi doğal yapı malzemelerinin bütçelerini aşmasından dolayı evlerini düzenleme ya da yenileme projelerinde bu doğal materyalleri kullanmaktan vazgeçtiklerini söyler. Bu fikirden tamamen vazgeçmek yerine biraz biraz kullanmaya ne dersiniz? Taşlarla örülmüş bir duvar aynı ürünle bezenmiş bütün bir oda kadar güzel duracaktır. Yine belki bir duvarda ahşap kaplamayı düşünebilirsiniz.

Ön mühendisliği yapılmış lamineler ya da ahşap kaplamalar diğerlerine oranla yüksek bütçe gerektirmeden doğal havayı evinize getirmenizi sağlayacaktır. Bu malzemeler her uygulamada işe yaramayacağı için bütçenize uygun olacak doğal materyalleri bulma konusunda bir uzmana danışabilirsiniz.

FON YA DA ODAK NOKTASI OLARAK ATEŞ TUĞLASINI KULLANMAK

www.marienichols.co.uk

Sert ve sağlam bir yapı malzemesi olan tuğla günümüzde, ağırlıklı modern tasarımlarda tüm çekiciliği ile başka materyallerin yerini alıyor. Görüntüsündeki homojenlik, tuğlayı özellikle loft ya da maskülen stildeki daireler için harika bir fon yapıyor ve desen veya renk katılmak istenen herhangi bir oda için çekici kılıyor. Duvarlarınızda kullanacağınız tuğlayı ya odak noktası olarak düşünüp doğal görüntüsünde bırakın ya da boyayarak hoş bir fon ortaya çıkartın.

SÜREKLİLİK EVİNİZE ÇOK YAKIŞIR

Doğal yaşamın ve doğal kaynakların yeniden önem kazanmasıyla geri dönüştürülüp farklı şekillerde kullanılabilen, başka yapı projelerinden alınıp yeniden yorumlanabilen ve yeni fonksiyonlarla kullanmak için değiştirilebilen yapı malzemesi bulma merakı da yenilendi. Mesela hazır kereste satıcılarından alınan ve değişik şekillerde yorumlanabilen ahşap ürünleri kullanmayı (örneğin destekleyici tavan kirişi olarak kullanılan eski ahşap demiryolu traversleri) evinizi yeniden düzenlerken düşünebilirsiniz.

HUZURLU HİSSETTİRECEK ÜRÜNLER SEÇMEK

Doğal dekorasyon

Doğayı bu kadar sevmemizin nedeni dış mekânlarla ve doğal parçalarla olan doğuştan gelen bağlantımızdır. Yaşayan ve tasarımlara da hayat katan, bu doğal elementler arasında ahşap, pamuk, deri ve deniz yosunu gibi maddeler de yer alıyor. Kişisel zevkinize uyum sağlayacak materyalleri seçmek onları evinize taşımanın ilk adımıdır. Bir ev sahibi mutfağındaki eskitilmiş doğal taşlı duvarı beğenirken, diğeri oturma odasında siyah Küba maunundan daha sofistike bir havası olan yer döşemelerini tercih edebilir. Kişisel zevkinize hizmet edecek ve mekânlarınıza uyum sağlayacak doğal parçaları seçin.

EVİN HER ODASINA DOĞAYI TAŞIMAK

Rasch marka duvar kağıdı, Lazzy Sunday koleksiyonu, HannaHome.

Eve doğayı taşımak elbette yeni bir konsept değil. Ancak bunu evin her odasında uygulamak pek çoğumuz için büyük bir değişiklik. Yatak odanızda yapraklar ve kuşlarla süslü organik yatak çarşafları ve yatak örtüsü kullanırken, ev ofisiniz için fokurdayan bir zen çeşmesi tercih edebilirsiniz. Unutmayın doğa, hayatınızın her detayında kendine yer bulabilir. Etrafınızda sizi duygusal açıdan şarj eden, neşelendiren, rahatlatan ve hafifleten mekânlar yaratın ve iç mekânlarınızda doğanın nasıl rol oynadığını hissedin.

BANYODA DOĞAL MATERYALLERE YER VERMEK

Doğal dekorasyon

Evde kendinizi rahatlatmayı sevdiğiniz ve yeni gün için yenilenmiş hissettiğiniz yer banyonuzdan başka neresi olabilir? Vücudunuzu su ve sıcakla buluşturmak ruhunuzu ve zihninizi dinginlik ve huzura bırakacaktır. Bu özellikleriyle adeta sizin mabediniz olan banyonuzu doğal materyallerle birleştirmek en iyisidir. Yalın çizgideki, ahşap malzemeli bir banyonun eğer mümkünse tavandan yoksa uygun bir duvarına açılacak geniş pencereden sızan gün ışığıyla buluşması doğal bir ortamda duş alma tecrübesi için ideal bir seçim olabilir.

DEKORASYONUN BİR PARÇASI OLARAK GÜN IŞIĞINI İÇERİ ALMAK

Doğayı eve getirmenin en güzel, en ucuz ve en kolay yollarından biri gün ışığını içeri almaktır. Güneş ışığı herhangi bir odayı anında canlı hale getirebilir, ışık hüzmeleri mobilyalarınızda ve duvarlarda ani ışık oyunları yaparak onları renklendirir, ayrıca en önemlisi insanın kendisini daha sağlıklı ve canlı hissetmesini sağlar. Her ne kadar ekleme ışıklar kullansanız da hiçbir şey iç mekânlarınızda doğal güneş ışığı gibi bir etki yaratamaz.

CİLALI AHŞAP, RUHU VE ZİHNİ DÖNÜŞTÜRME YETENEĞİNE SAHİPTİR

Doğal dekorasyon

Birçok kişiye göre ahşap, cilalandığında parlak bir mermere benzeyecek ya da doğal halinde kullanıldığında budak ve damarlar gibi mükemmel kusurlarını ortaya çıkaran birkaç materyalden biridir. İç mekânlarınıza ahşabı getirmek evinize doğalı taşımanın en kolay ve sıcak yollarından biridir; ayrıca ahşap cila, çeşit ve uygulamalar açısından da çok zengindir. Ahşap, yer döşemelerinden tavan kirişlerine kadar pek çok ahşap yapı elemanı da boyanıp cilalanarak tekrar kullanılabilir böylece varlığını yıllarca sürdürebilir.

MASİF AHŞAP MOBİLYALAR EL İŞÇİLİĞİNİ EN İYİ ŞEKİLDE SERGİLER

Ahşap mobilyalar, dayanıklılıkları ve güzel görüntüleri ile her zaman için popülerdir. Ayrıca aklınıza gelmeyecek birçok şekilde boyanabilen bir malzemedir. Mekânlarınıza rustik ve country havası katmak istiyorsanız bir zanaatkâr tarafından yapılmış ahşap mobilyalara, yüzyılın başlangıcındaki ev yaşamının nostaljisini getirmek istiyorsanız antika ahşaptan yatak odasına başvurun. Eğer evinizle modern bir hava uyum sağlıyorsa süslemeden uzak, minimal ölçüde ahşap mobilya kullanarak (örneğin mutfağınızdaki bar taburelerinde ya da yatak odanızdaki şık yatak başlığınızda) sade bir hava yakalayabilirsiniz.

ÇİÇEKLER OLMADAN ASLA

Doğal dekorasyon

Doğa, giderek daha fazla sayıda mekânda, gerçek ve doğal halinde kullanılan çiçeklerle yerini buluyor. Mesela eçeverya gibi etli yapraklı bitkileri yemek masanız, fiskos masanız ya da antrenizde duran sehpa üzerine koymak evinize doğal havayı biraz getirmenin en kolay yollarından biri olabilir. Eskiden saksı bitkilerinin bakımı bir ev işi olarak görülürdü. Şimdi ise, saksıda yetişen lale soğanları, özel bakım istemeyen eçeverya, kaktüs gibi bitkiler ya da ofis masanıza koyabileceğiniz taze buketler oldukça popüler ve bu bitkiler ortamın havasını değiştirip mekana canlılık katabilirler.

Ahşap zemin nasıl boyanır? Ne ile boyanabilir? İşte detaylar

Ahşap zemin mi, seramik zemin mi? Yüzey kaplaması özellikleri

Evde hesaplı doğal ahşap yüzey temizleyici tarifi

Dekorasyonda ahşap stili ve uzmandan püf noktalar

Kuru dallarla ev dekorasyonu fikirleri: 10 farklı örnek