country-stil-nedir

Country stil nedir? Country mobilya çeşitleri ve ev dekorasyonu

Son güncelleme:

Country stil nedir? Günümüz ev dekorasyon tarzlarının en popülerlerinden olan country tarzın hikâyesi 1900’lü yıllara kadar uzanıyor. O dönem Avrupa ve Kuzey Amerika’nın kırsal bölgelerinde kullanılan stilin modernize edilmiş versiyonu, bugünkü country konseptini meydana getirmekte. Fazlasıyla sade, rahat ve sıcaklığı ile eskileri anımsatan bir havası bulunun country tarz, son yılların gözdesi olmuş durumda. Country tarzın ana unsuru doğallıktır ve doğada bulunan renkleri barındırdığı düşünülmektedir.

COUNTRY STİL NEDİR?

Country stil nedir

Kır stili olarak da anılan country stil, tabiat vurgusuyla öne çıkar. Onun için, doğayı kapalı mekânlara getiriyor desek yanlış olmaz. Şehir hayatının hakim olduğu modern çağda tabiata vurgu yapıyor oluşu, country stile nostaljik bir etki de katmakta. Amerika, İngiltere ve Fransa’da country tarz uygulamaları ufak farklılıklar gösterse de, özündeki konsept hepsinde aynıdır.  

country-nedir

Contry stil nedir? sorusunun yanıtı farklı coğrafyalardaki uygulama farklılıkları en çok renkler üzerinden kendini gösteriyor. Fransa ve Amerika’daki rustik karakterli uygulamalarda ahşap ve krem tonların yarattığı dinginlik söz konusudur. İngiliz tarzı country dekorasyonda ise daha fazla renk görüyoruz. Gökyüzü mavisi, beyaz, pembe, turuncu ve sarı gibi sevimli renkler, bu stilin ayırt edici özelliklerinden.

Aksesuar seçimine değinecek olursak, size tabiatı anımsatan her şeyi dekoratif objeye dönüştürebilirsiniz. İrili ufaklı taş parçaları, masa üstünde ya da süpürgeliklerin yanında dekoratif nesneler olarak yer alabilir. Tüylerle süslenmiş objeler, özellikle Amerikan tarzı country dekorasyonlar yaratmak için kullanılabilir. Eskitilmiş ahşap ve hasır da dekoratif objelerde yer alabilecek materyallerden.

COUNTRY STİL YATAK ODASI

Country stil nedir

Country tarzı yatak odalarınıza uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise seçeceğiniz mobilyaların, minimal dekorasyonun aksine heybetli olması. Ekoseli ya da çiçekli kumaşlara sahip iri mobilyalar, bu tarzı hakkıyla uygulamak için en iyi yardımcılarınızdan!

Country stilde yatak, yatak başlığı ve komodinler beyaz ağırlıklı olmak üzere tercih edebilirsiniz. Bu stilde doğal ahşabın sıcaklığından faydalanmayı da unutmamalısınız. Yatak ayak ucunuza koyabileceğiniz eskitme görkemli bir sandık da tamamlayıcı ve fonksiyonel bir alan oluşturur. Biraz daha romantik bir seçenek düşünüyorsanız pembe ve ahşap tonlarını kombine edebilirsiniz. Kuş, kır çiçeği ve kelebek figürleriyle beyaz ahşap, mat metal, dantel ve porselen yüzeyleri birleştirerek  evin enerjisine aşk ve sevgi katmanız mümkün.

COUNTRY KANEPE VE KOLTUKLAR

Country stil nedir

Country kanepeleri birçok farklı şekil ve boyutta olabilir, ancak en yaygın olanı bej ve beyazdır. Chesterfield kanepelerine benzer şekilde kayar kapaklı kanepeler veya püsküllü kanepeler olabilirler. Bacaklar neoklasik tarzda veya basitçe ahşap olabilir. Kamış sırtları Fransız country mobilya tasarımında yaygındır. Kumaş, pamuklu veya keten ve düz renkli (bej, beyaz, fildişi, açık mavi) veya hatta çizgili olabilir. Kırmızı ve bej veya mavi ve beyaz çizgili düşünün. 

En lüks Fransız kır kanepelerinden bazıları güzel bir çiçek desenli kumaştan yapılmıştır. Romantik düşlerinizi gerçeğe dönüştürmek için ayrıntılara özen göstermeniz yeterli. Kanepenizin üzerini kuş desenli kırlentler ile doldurun mesela… Bahar mevsiminin verdiği ilhamdan mutlaka yararlanın. Devamı sizin yaratıcılığınıza kalmış!

CONTRY STİLİ MUTFAK DEKORASYONU

Beyaz, gri, yeşil, füme ve mat ahşap mutfak dolapları ön plana çıkmaktadır. Özellikle country mutfak dekorasyonlarında ‘mutfak adaları’ fazlasıyla ilgi görmektedir. Açık tabak rafları ve perdeli mutfak dolapları da, bu tarz dekorasyonlar için oldukça uygundur. Aynı zamanda sizi zamanda yolculuğuna da çıkartır.

Country stil nedir

Country mutfak dekorasyonunda kullanılan eşyalardan bir diğeri ise, geniş ahşap masalardır. Geniş masaların etrafında toplanan aile bireyleri ile yapılan hoş sohbetlerin getirdiği eşsiz samimiyet, birleşerek akılda kalıcı anlar yaratıyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Klasik country stili bir mutfak nasıl elde edilir?

COUNTRY DOLAP ÇEŞİTLERİ

Country stil nedir? sorusunun yanıtının ardından bu stilde en sık kullanılan dolap çeşitleri de merak konusu oluyor. Country dolap çeşitlerinde genellikle cam kapılı dolaplar ve ahşap armoire dolaplar yer alıyor.

CAM KAPILI DOLAPLAR

Country stil nedir
Pinterest

Bu soluk mavi cam kapı dolabı, bir Fransız oturma odası için harika bir saklama alanı oluşturuyor. Demir turnikeyi kullanarak açılır ve kapanır şekilde tasarlanmaktadır. İçeride antika kitaplar ve dekoratif objeler seyrek olarak sabit raflara yerleştirilebilir.

AHŞAP ARMOIRE

Country stil nedir
Pinterest

Bu tarz bir ahşap gardırop, evin etrafında ihtiyaç duyabileceğiniz birçok şeyi barındırır. Ekstra sürahilerden yedek çarşaflara kadar, bunun gibi antika bir gardıroptan yararlanmanın bir sürü yolu var. Alana yükseklik katmak ve ölü alanı doldurmak için üstüne bir hasır sepet ve bir tahta tepsi koyabilirsiniz.

COUNTRY TV ÜNİTELERİ

Country tarz son yıllarda oldukça rağbet gören bir dekorasyon tarzı olarak karşımıza çıkıyor. Kasaba hayatının unsurlarını evlerde sergileyen, nostaljik dokunuşların, eskitme mobilyaların ağırlıklı kullanıldığı bu dekorasyon tarzında ahşabın tüm sıcaklığını kullanabilmeniz mümkün. Bunu salon döşemenizden halılarınıza, yemek takımlarınızdan perdelerinize ve elbette artık her evin olmazsa olmazı tv ünitelerine kadar her türlü mobilya için böyle düşünmelisiniz.

Country yemek odası ve salon takımlarına eşlik eden konsept country tv üniteleri  genellikle vitrinli ve camlı modellerdir. Eskiden daha çok ahşap tonlarında tercih edilen country mobilyalar artık beyaz renklerde sunularak dekorasyona aydınlık bir hava katıyor.

Ön yüzeyleri dolap şeklinde dizayn edilen çizgisi ile dikkat çeken country özellikler, tv üniteleri ve tv sehpası modellerinde de yer almaktadır. Aynı zamanda yerden yüksek ayak tasarımı ile dikkat çeken country tv üniteleri genellikle lükens ayaklıdır. Mat lake boya ya da melamin kaplama ile üretilen country ürünler iki veya daha fazla renk kombini ile sunulabilir. Mat boyanın saten duruşu nedeni ile cilası ve işçiliği oldukça önemlidir. Country ürünler çoğunlukla beyaz ya da ekru renkte mat lake boyalıdır.

KİTAPLIK TV ÜNİTESİ MODELLERİ

Country stil nedir? sorusunun yanıtında da bahsettiğimiz gibi bu stilde mobilyalar doğallığı ile dikkat çekiyor. Country yatak odası takımlarında da olduğu gibi pencere görünümünde dizayn edilen ön kapaklar, vitrinli tv ünitesi modellerinde sıkça kullanılıyor. Country tasarımı ve uzun yıllara dayanan güçlü yapısı ile evlerde masalsı bir görünüm sunuyor. Bu masalsı görünümü seçeceğiniz koltuk takımı ya da aksesuarla destekleyerek, o havanın tüm eve yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Evinde pembe ya da su yeşili tonlarını kullanmak isteyenler için harika birer eşlikçi olan country ürünlerde, pudra pembesi bir koltuk takımı ile kombinleyeceğiniz country tv ünitesi, tam da az önce bahsettiğimiz gibi evinize o masalsı havayı taşıyacaktır. Artık ceviz ya da antrasit tonlarda da tercih edilen country ürünlerle evinize vintage tarzını da taşıyabilirsiniz. Kiraz, huş, akça ağaç gibi farklı tonlarda ancak mutlaka ahşap malzemeli olan ham madde yapısı ile üretilen country mobilyalar tasarımına göre değişkenlik göstererek kimi zaman modern kimi zamansa vintage tınılar taşıyor.

COUNTRY MÜZİK NEDİR?

Country stil nedir? Country müzik ile ilgisi var mı? Country, ABD’nin güneydoğusunda yaşayan yoksul beyaz köylülere özgü müzik tarzıdır.

Country tarzı, 1920’lerde ABD’nin güney eyaletlerindeki yoksul ve beyaz köylüler arasında ortaya çıktı. Country, ilk sömürgecilerin torunlarının kuşaktan kuşağa aktardıkları Galler, İskoçya ya da İrlanda’ya özgü eski halk şarkılarının ya da baladlarının Amerikan zevkine uyarlanmasıyla oluşturulmuştur. Eşlik eden başlıca çalgılar bir banjo ya da gitar, ve bir kemandır. Bu müzik, köylerin çevreleriyle iletişim olanaklarını artıran radyo sayesinde tüm güney eyaletlerinde yayıldı. Güneyli halk, bu tarzı büyük bir ilgiyle karşıladı.

Country müzik türünün merkezi Nashville’dir. Bu müzik türü ilk sömürgecilerin nesilden nesile aktardıkları Galler, İskoçya ve İrlanda’ya özgü eski yerel müziklerin Amerikan müzik tarzıyla harmanlanmasıyla oluşturulmuştur. Country tarzında kullanılan başlıca çalgılar da banjo, gitar ve kemandır. Teknolojinin ilerlemesiyle de olanaklar artınca radyo sayesinde tüm güney eyaletlerine sıçramıştır ve zamanla tüm güney bölgesi bu müzik tarzını son derece benimsemiştir. Texas, Oklohama, Alabama eyaletlerinde popülaritesi oldukça yüksektir.

Johnny Cash ve Carl Perkins bu türün en ünlü iki savunucusudur. Country müzik üzerinde Meksika, İspanya ve Latin Amerika etkileri de görülmektedir.

1950’li yılların sonlarından başlayarak, Amerikan rock gruplarının bir bölümü sürekli olarak Country’den esinlendi. Bazı Country şarkıcılarının da Rock’tan etkilenmesi sonucunda, Country Rock tarzı doğdu. Günümüzde Nashville’deki stüdyoların üretimi, bölgesel özelliklerden oldukça uzaklaşmıştır. Bugün Country, daha ağırbaşlı ve daha gelenekçi sözlerle Rock’ın saygın bir türüdür.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Rustik country stili özellikleri ve evinize uyarlamanın yolları

Country stili bir perde kapınıza çok yakışacak

3 davetkar kış stili: Konforlu country, rustik İskandinav, neo-klasik

Stil kardeşliği: Modern Country + Boho

En sevilen stil Modern Country ve stilin şifreleri

En iyi 10 dekorasyon stili ve evinize uyarlayabileceğiniz hızlı stil ipuçları