Ahşap zemin mi, seramik zemin mi? Yüzey kaplaması özellikleri

Son güncelleme:

Evi yenilerken ya da yeni bir ev satın alırken zemin kaplamları ile ilgili seçim yapmak çoğu kez üzerinde en çok düşündüğümüz ana konulardan biri oluyor. Her ikisinin kendince pek çok avantajı var, nihai kararsa sizin…

AHŞAP YÜZEY KAPLAMALARI

AHŞAP YÜZEY KAPLAMALARI

Doğaya, ağaçlara tutkuyla bağlı biri olarak benim için bir evde ahşap yüzey kaplaması görmek kadar eşsiz bir şey yok. Dekorasyon söz konusu olduğunda bana göre ahşap zeminler en önemli ayaklardan biri. Üstelik günümüzde her zevke hitap eden pek çok ahşap kaplama mevcut.

Ahşabın bakımı ile ilgili de içiniz rahat olsun. Çünkü temizliği en kolay yüzey malzemelerinden biri olduğu gibi, temizlerken en az kimyasal gerektiren yüzeylerden biri. Hatta çoğu kez nemli bir bez yeterli bile oluyor. Üstelik en iddialı olduğu kısım ise üzerinde toz ve kir birikimine izin vermiyor oluşu. Çünkü biliyorsunuz ki seramik kaplamalarda kullanılan derzler zamanla yüksek miktarda kir birikmesine sebep oluyor. Boydan boya halı gibi pratik olduğunu düşündüğümüz yüzeylerde ise çok fazla alerjen toz birikebiliyor. Ahşap yüzeylere bunların hiç birisi tutunamadığı için çok avantajlı diyebilirim.

ÇEVRE DOSTU

Ahşap yüzey kaplamaların bir diğer artısı da çevre dostu bir malzeme oluşu. Örneğin üretim esnasında çelik yüzeyler ahşaba göre tam 40 kat daha fazla zararlı ve havayı kirleten bileşenler açığa çıkarıyor. Beton 6 kat, tuğla ise 4 kat. Üstelik karbonmonoksit salınımları- ki biliyorsunuz küresel ısınmanın baş sorumlusu- diğer tüm kaplamalarda ahşap üretimine göre kat ve kat daha fazla. Üstelik ahşap yenilenebilir de bir enerji kaplaması. Ahşabın enerji dostu olduğunu da söylemeye gerek yok sanırım.

Ahşap ısıyı muhafaza ettiği için kışın ısınma giderlerinizi büyük oranda düşürmenizi sağlar. Yani ahşabın yalıtım özelliği vardır. Sıkıldınız mı, ahşap zeminleri dilediğiniz renge de boyayabilirsiniz. Ahşabın rengini üzerindeki cilası ile değiştirebileceğiniz gibi yeni nesil ahşap yüzey boyaları ile sınırsız bir renk alternatifi seçeneğiniz de var. Son olarak bana göre, ahşap zemine yatırım yapmak çok değerli bir madene yatırım yapmak gibi. Ne kadar eski hatta o kadar iyi. Çünkü zaman geçtikçe daha çok değerleniyor. Dahası, evinizi satmak istediğinizde evinizin değerini de ne kadar arttırdığına şaşırabilirsiniz.

Günseli Büyüksağiş – Evim Dergisi Yazı İşleri Müdürü

SERAMIK YÜZEY KAPLAMALARI

SERAMIK YÜZEY KAPLAMALARI

Seramik yüzeylerle günümüzde yarışmaya çalışan pek çok kaplama malzemesi görüyorum. Ama bence bu boş bir çabadan ibaret. Çünkü neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bu toprak malzeme, pek çok artısından dolayı rakip tanımayan bir malzeme. Pek az malzemenin dayanıklılığı seramiklerle yarışabilir. Çizilme ve aşınmalara karşı yüzyıllar sürebilecek bir dayanıklılığa sahip. Özellikle eski yapılarda kullanılan dekoratif çinileri düşünün. İlk günkü kadar güzel ve kullanışlılar. Ne cila, ne sistre…

BAKIMI KOLAY

Seramik yüzeylerin temizliği ve bakımı için sabunlu su dışında hiçbir şey kullanmanıza gerek yok. Ama her şey bir yana seramik yüzeylerin herhalde en büyük artısı tasarım konusunda bir çığır açmış olmaları. Tüm yüzeyler neredeyse gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde tasarlanabiliyor. Ahşap görünümlü seramik kaplamalarından, mermer görünüm, doğal taş ve hatta halı görünümünü dahi seramik kaplamalarla elde edebilirsiniz.

Halı görünümü ama nasıl, dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki artık dekoratif karolar birebir halı şeklinde döşenebiliyor; ayrıca seramik yüzeylere tekstil dokusu da verilebildiği için duvar kağıdı ve kumaş etkisi de yaratılabiliyor. Seramik yüzeyler anti alerjen oldukları için alerjisi olanlar için de ideal bir seçenek. Bir taraftan da nemli ve ıslak hacimler için artılarını söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Mutfak ve banyoda ahşap yüzey kaplamaları mı, yoksa seramik kaplamalar mı? Tabi ki seramik yüzeyler. Bu yüzden aslında çocuklu ve evcil hayvanlı evler için de seramik kaplamalar isabetli bir seçenek.

Pelin Özkul – Evim Dergisi Editörü