chic ne demek

Chic ne demek? Chic stiller nelerdir?

Chic ne demek? Chic stilleri ve çıkış noktasını anlatıyoruz. Kusursuzluk aramayanlar, yeni dekorasyon yaklaşımlarıyla kendilerini ifade etmenin farklı bir yolunu buldular.

CHIC NE DEMEK?

Bir zamandır “chic” eklemesiyle hayatımıza giren dekorasyon yaklaşımları bir çeşit kolaj aslında; şık anlamına gelen Fransızca “chic” kelimesinin, bohem, rustik ve shabby stillerine eklenmesiyle ortaya çıktılar. Böylece bohem-şık, rustik-şık ve salaş-şık kavramlarıyla tanıştık ki, tezat bu ya, her biri şıklıktan uzak oluşlarıyla ünlenmiş stiller. Öyle ki, bohem tamamen özgürlük üzerine kurulu bir stil; renkte, desende, dokuda, yani elde ne varsa onunla yetinmeye dayalı.

Rustik en iyi bilinen kır stili; rahatlığı, sadeliği ve doğal malzemeleri kucaklamasıyla ünlü. Shabby, zaten kelime anlamı da “eski püskü” olan, vintage yani eski malzemelerle beslenen bir stil. İnsanın aklına “Nasıl olur da şık olabilirler?” sorusu gelmiyor değil.

CHIC KAVRAMI NEDEN SEVİLDİ?

Bu kavramların tutulması ve sevilmesi, hem güzellik tanımını klişelerden uzak, özgürce seçilmiş renkler ve formlarla yapabilmeye, hem de eskiyi bugüne taşıyan bohem ruhu, bugünün malzemeleri, desenleri ve renkleriyle birleştirebilmeye dayanıyor. Çünkü böylece, kusursuzluk anlayışından uzaklaşan, yıllanmış dokuları, nostaljik aksesuarları ya da patine yüzeyleri daha çok benimseyenler kendilerini ifade etmenin yeni bir yolunu bulmuş oluyorlar.

Rahat ve kolayca adapte edilebilen uygulamalar ise, evlere özgürlük katmakla kalmıyor, aynı zamanda bir kişilik ya da tarz kazandırıyor. Amaç, estetik kaygısının kenara atılamayacağı bir çağda, doğallık ve rahatlık önceliklerini bozmadan, yaşanan alanlara gösterişten uzak ama bir kimliği olan, bohem, rustik ya da salaş bir ruh katmak…

BOHEM-CHIC

Bohem-chic, hikayesi olan eşyaları bir araya getirerek onlara yeni bir hikaye yazıyor. Vintage mobilyalar, hem tekrar kullanılması bakımından 1970’lerin bakış açısını yansıtıyor, hem de bu bakış açısına uygun nostaljiyi dekorasyonun içine alıyor. Goblen ve kadife kumaşlar, kristal avizeler, antika aynalar, bavullar, saatler, orta sehpalar, abajurlar bohem hayatın aksesuarlarına dair ne varsa, en kaliteli, eşsiz ve iyi durumdaki parçaları bohem-chic ruhunun kalemleri.

chic ne demek
Fotoğraf: Pinterest

RUSTİK-CHIC

Fotoğraf: Pinterest

Rustik-chic, kır hayatını şehre adapte ederken sofistike detayları bir araya getiriyor. Eski görünümlü ama aslında eski olmayan eskitme ahşap mobilyalar rustik-chic bakış açısının ana teması denilebilir. Şömine ve şömineye dair tüm aksesuarlar, taş duvarlar, keten kumaşlar, büyük bir yemek masası, çizgilerinde sade ancak kendisi masif ahşap mobilyalar… Ve tabii sözü geçen tüm parçalarda temiz işçilik, sofistike ve net çizgiler, basit gibi görünen ancak şıklığın temelini oluşturan temel öğeleri oluşturuyor.

chic ne demek

SHABBY-CHIC

Fotoğraf: Pinterest

Shabby-chic, feminen ve romantik bir bakış açısıyla eskiyle şıklığı birleştiriyor. Genellikle patine ahşap mobilyaları, beyazın ve pembenin feminen havasıyla buluşturarak, daha çok bir Fransız şıklığı yaratmanın peşine düşüyor.

Hem eski püskü, hem estetik bakış açısıyla uyumlu ve dengeli yeni bir stil yaratırken zıtlıkları kullanıyor. Yuvarlak hatlı objeler, çiçek desenleri, porselen yemek takımları, desenli masa örtüleri, fotoğraf çerçeveleri ile huzurlu ve salaş, ancak şık bir tablo yaratıyor.

chic ne demek

Aslıhan Işın

Çılgın, özgür ve asi: Hippi Chic stilinin şifreleri

Paris’te rustik, salaş bir daireye konuk olduk

Yeni shabby stili nedir? Evinize uyarlamanın yolları