Hipster chic stili ve 6 adımda ideal salon dekorasyonu stilinizi bulmanın yolu

Hipster chic stili ve 6 adımda ideal salon dekorasyonu stilinizi bulmanın yolu

Sadece 6 adımda ideal stilinizi bularak size kendinizi daha iyi hissettiren şık ve konforlu bir salonu, doğru bir biçimde kurgulayabilirsiniz. Biz de buradan yola çıkıp hipster chic stili ile salonda bir dönüşüm hikayesi yazdık.

ADIM 1: NÖTR RENKLER İLE İŞE BAŞLAYIN

Pek çoğumuz düz hatlı, sade ve minimal bir dekorasyonun mekanlarda ferahlatıcı bir rol oynadığına ve çok daha estetik durduğuna inanıyoruz, ki bu doğru bir düşünce. Ancak evinizi size ait hissettiren asıl şey, ailenize ait hikayesi olan detaylar, otantik dokunuşlar ve yaşanmışlığın izleri. Yaşam alanlarınızı içinde kendinizmiş gibi hissedebileceğiniz mekanlara dönüştürmenin sırrı ise nötr renkli bir fon oluşturmakta gizli.

İşe paletin dingin tonlarından bir kanepe, koltuk ve açık ahşap sehpalar ile başlayın. Bu, yaşam alanınıza kişiliğinizi yansıtan renk ve dokuları zorlanmadan ekleyerek sevdiğiniz stili kurgulamanıza olanak tanır.

Salonda genişleyebilen raflar, uzayan depolama birimleri gibi işlevsel olduğu kadar dekoratif seçenekler kullanarak değişken bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Tüm bunlar için ise nötr renkte sade mobilyalara yatırım yapmayı unutmayın.

Como köşe kanepe: (260 cm), Bahama sehpa: (ikili), Doğtaş. Norway konsol: (ikili), ruumstore.com. Moon Way gri koltuk, New Cool puf, ze10.com. Cornelia 9222 halı, Apex Halı. Lumexx Sofya Pramit lambader, M&C Concept Treeology metal tablo, Desen Dekora metal ayna, Evidea. Beyaz porselen silindir vazo, Porland.

HIPSTER-CHIC’IN 4 KLASİK HAMLESİ

1. EL YAPIMI SERAMIKLERE YER AÇIN

Bir sanatçının elinden çıkan tasarım parçalar bütçenizi aşıyorsa son yıllarda pek çok markanın el yapımı vintage görünümünde çok şık vazo ve sürahi koleksiyonlarından alabilirsiniz.

2. RENKLİ KİLİMLERİ ÜSTÜ ÜSTE KULLANIN

Stilin en can alıcı noktası eski kültürlere ait parçaları yenilikçi bir yorum ile harmanlamak. Ana parçaların nötr tonlarda kullanıldığı bu salonda rengarenk el dokuma vintage kilimler atmosfere dinamizm katıyor. Ancak koyu ve parlak renkler yerine daha soluk baharat tonlarında çizgili modeller tercih edin.

3. SOYUT VE STİLİZE DESENLER SEÇİN

Yalın formlu bir kanepeyi canlandırmanın en mükemmel yolu üzerine koyacağınız yastıklar. Soyut desenler ya da eskiyi stilize eden motifler gibi inovatif seçimler yapmak. Aralara turuncu, sarı, lacivert gibi duvar ve kilim renkleri ile bağ kuracak tamamlayıcı düz modeller eklemeyi de unutmayın.

4. METALLER İLE KONTRAST YARATIN

Sıcak ahşap tonlar, dingin renkli yalın formlu oturma birimleri, etnik dokular, soyut desenler ile çevrili salonda vurgu yaratmak için çerçeve, aydınlatma, hatta sehpa ayaklarında siyah metal veya ferforje detaylar
ekleyin. Bu, diğer renk ve dokulara kontür yaratarak öne çıkmasını sağlar.

ADIM 2: DOĞRU SORULARI SORUN

  • Evinizin size ve başkalarına ne hissettirmesini istersiniz?
  • Bu odada hangi aktiviteleri yapmayı planlıyorsunuz?
  • Ne tür mobilya ve depolama birimlerine ihtiyacınız var?
  • Hangi renk ve dokuları seviyorsunuz?
  • Fotoğraflar, aile yadigarları veya sanat eserleri… Dekoratif aksesuar tercihiniz nedir?

Raflardan birini biraz daha geniş ve uzun tutarak küçük bir çalışma köşesi organize etmeniz mümkün. Böylece bu alanı atıl kılmak yerine ekstra bir işlev de kazandırmış olursunuz.

Como köşe kanepe: (260 cm), Bahama sehpa: (ikili)., Doğtaş. Moon Way gri koltuk, New Cool puf, ze10.com. Chaput kilim (160×320 cm), çizgili kilim (175×235 cm), Apex Halı. Boo Lilia yan sehpalar, Q-Art araba tablo, Q-Art bisiklet tablo, M&C Concept Treeology metal tablo, Desen Dekora metal ayna, Evidea. Smoky pembe vazo., Grenada turuncu keten yastık, Pau ponponlu hasır sepet, Naples sarı keten yastı, Bella Maison. Paint renkli vazolar, Belicia çiçekli, Galia ve Larino soyut desenli yastıkla, Linens. Fuzzy koltuk şal, Ramos yeşil cam vazo, Porland.

ADIM 3: KÜÇÜK NOTLAR ALIN

Yaşam alanlarını yenilemeye karar verdikten sonra aklınıza gelen şeyleri, ilham aldığınız şeyleri, aile bireyleri ve sizin için önemli olan detayları not edin. Aile bireylerine renk tercihlerini sorun ve karteladan bunları bularak her odada denemeler yapın. Renklerin ışık yoğunluğuna göre oluşturacağı gölgeleri izleyin. Bir arada kullanılabilecek ev bitkileri, çiçekler ve dekoratif
aksesuarlara karar verin.

ADIM 4: ESKİLERE HAYAT VERİN

Acilen mağazalardan alışveriş yapmak yerine elinizdekileri değerlendirmeye öncelik verin. Puflar, yan sehpalar, tabureler, yastık kılıfları gibi elinizde mevcut olanları boyayıp döşemelerini yenileyip değiştirerek yeni stilinize adapte edebilirsiniz. Ayrıca saksı, vazo, biblo ve
raf gibi küçük parçaları yenileri ile değiştirmek de düşük bütçelere büyük efektler yaratır.

Just Home ahşap servis arabası, Q-Art varaklı tablo, Lumexx Sofya Pramit lambader, Evidea. Sand karaf vazo, Wound çerçeve, Bella Maison. Belize pembe cam vazo, Porland.

ADIM 5: TARZINIZI SERGİLEYİN

En sevdiğiniz kitaplar, anısı olan biblolar, beğendiğiniz tablolar ve aile resimlerinin sergilendiği küçük raf üniteleri boş duvarları akıllıca süsleyerek salona anlam kazandırır, bir hikaye anlatır. Bu alanın arka duvarını farklı bir renkte boyayarak ana mekandan dekoratif biçimde ayrıştırabilirsiniz. Ayrıca ileride salonunuzu sadece bu bölümün rengini değiştirerek kolay ve hesaplı yoldan farklılaştırabilirsiniz de.

ADIM 6: TEK RENK İLE DERİNLİKLİ KILIN

Salona biraz derinlik kazandırmak için kısmen de olsa ışık alan bir duvarınızı koyu tonda boyayabilirsiniz. Renk tercihinizi yaparken duvara asacağınızı bir tablo ya da sevdiğiniz bir duvar süsünün içindeki tonlardan ilham alın. Ayrıca bütünlük sağlaması açısından aynı tonu yastık, halı ve perde gibi ev tekstillerinde de tekrarlayın.

ÖNCESİ
SONRASI

Aztek stilinin püf noktaları: Mistik kültürlerin etnik stili