vintage-stil
vintage-stil

Vintage stil nedir? Vintage mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler

Vintage aslında tüm stilleri sarıp sarmalayan bir dekorasyon stili. 20’lerden başlayarak 80’lere kadar uzanan süreçte rastlanılan pek çok sanat akımını, hatta ekonomik ve politik akımların şekillendirdiği form ve motifleri içine alır. Ancak vintage’ı vintage yapan şey yaşadığı ya da tanıklık ettiği her şeyin izini hala üzerinde taşıyor olmasıdır.

VİNTAGE STİLİ TANIMAK İÇİN ESKİ FİLMLERE GÖZATABİLİRSİNİZ

Eğer vintage’a ilginiz varsa ve stil gözünüzü parlatmak istiyorsanız bunun için yapabiliceğiniz en güzel şeylerden birisi eski filmleri izlemek olacaktır. Setlerde yer alan sahne dekorları sizi en eski zamanlara kadar götürerek  zamanın dekorasyon anlayışı ile ilgili ipuçları edinmenizi sağlayacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dekorasyonu ile dikkat çeken en iyi filmler: Size ilham verecek!

IIPC Media

VİNTAGE MOBİLYA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İskeleti sağlam olan her türlü mobilyanın döşemesi ve cilası yenilenebileceği için vintage eşya alırken özellikle  bağlantı yerlerine ve iskelete dikkat etmenizde fayda var. Ancak bunun dışında da özellikle mobilya  alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunuyor:

Vintage stil

EVDE KULLANIYORMUŞ GİBİ DENEYİN

– Evde kullanıyormuş gibi deneyin: Eğer satın aldığınız şey bir karyola ise üzerine uzanın. Komodin, şifoniyer gibi  eşyalarda çekmecelerin rahat açılıp açılmadığını kontrol edin.

SAĞLAMLIĞINA BAKIN

– Sağlamlığına bakın: Bağlantı yerlerinin sağlamlığını, eğer sağlam değilse de onarıldığı zaman ne kadara mal  olacağını göz önünde bulundurun. Eğer ahşap mobilya alıyorsanız çürümelerin olmamasına özen gösterin. Su  çekmiş bir ahşabı geri döndürmek çok zordur.

DARBELER

– Darbeler: Eğer mobilya darbe almışsa düzeltmek o kadar da zor değildir. Çoğunlukla bu tarz darbe almış eski  mobilyalar çok hesaplı edinilebilir. Mobilya macunu ve cilanın renginde kontur kalemiyle olası darbeleri gizlemeniz  mümkün. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, vintage kendiliğinden eski görünen şeylere verdiğimiz ad. Bazen bu  darbeler mobilyanın çekiciliğini daha da artırabiliyor.

DÖŞEMELER

– Döşemeler: Satın aldığınız döşemeli ürünlerde, kumaş üzerinde delik ve yırtıkların olmamasına dikkat edin. Ancak bazen de mobilyanın tarzı çok hoşumuza gittiği için bir parçayı illa ki satın almak isteriz. Böyle durumlarda  döşemede yırtık varsa, süngerini iyi kontrol etmek gerekiyor. Delikler genellikle bize güveleri düşündürdüğü için  döşek kısmını da komple yenilemek gerekebilir.

Vintage İskandinav stilin şifreleri

Nostaljik ve romantik: Vintage Fransız