bohem-nedir-bohem-tarz-yatak-odası

Bohem nedir? Bohem tarz yatak odası dekorasyonu

Son güncelleme:

Bohem nedir? Asıl anlamı çingene olduğu bilinen ancak zaman içinde terimleşerek ve dönüşüme uğrayarak bir hayat tarzı olarak tanımlanmaya başlayan bir dilsel kullanım şeklinde ifade edilmektedir. Bilinen şekliyle 19. yy sonlarına doğru kullanımına başlanmış ve 20. yy boyunca da kendini göstermeye devam etmiş olan bu terimin temsil ettiği kavram gerçekte sanat tarihi kadar eskiye dayanmaktadır.

Kendini bohem olarak adlandırılan bir kişinin tek kaygısı sanat ve öğrenmektir. Bu kimseler hayatlarını günübirlik yaşar ve kısmen de bu sebeple çoğunlukla finansal açıdan zor durumda bulunurlar. Bu kişiler özellikle yeteneklerini kullanacak imkanları bulamamış, düzensiz ve savruk yaşayan ressam, aktör, müzisyen, yazar gibi entelektüel kimselerdir. 

BOHEM STİLİN ANA UNSURLARI

Bohem nedir?

Keten, kadife, şifon, ipek, kürk, süet, deri, denim, pamuk gibi doğal kumaşların kullanımı. Çok katmanlı dokular mesela çiçek desenleri, etnik ilham baskılar, eklektik ipuçları ve yenilikçi tarzı aksan varlığı. Doğal sesleri ve renkleri vardır. Bu, neon tonları olmaması anlamına gelmektedir.

BOHEM YAŞAM TARZI NEDİR?

 Bohem yaşam tarzının ortaya çıkışı Fransız Devrimi’nden sonraya denk gelmektedir. İhtilal sonrası birçok sanatçı, entelektüel ve onları destekleyen insanlar işlerinden çıkarıldı ve böylece bohem yaşam süreci başlamış oldu. Koşullar tarafından zorlanan insanlar, kıyafet tarzları da dahil olmak üzere göçebe bir yaşamı seçti. Eski, kullanılmış ve yıpranmış kıyafetleri doğru kullanarak yeni bir tarz yarattılar. Oluşturulan bu tarz büyük beğeni topladı ve entelektüel kesim bohem tarzın yaratıcıları olarak kabul edildi.

Bohem nedir?

BOHEM STİLDE DÖŞENEN YATAK ODALARI

Bohem stil farklı tarzları bir araya getirmesiyle uyumsuzluktan ahenk yaratan sıra dışı bir tarzdır. Yatak odalarında da hoş bir ahenk ve stil sağladığından bahsedebiliriz.

Detaylardan bahsedecek olursak, örneğin eski eşya satan dükkanlardan bulabileceğiniz bir yatak başını modern dolaplarla dekore edebilir yahut eski bir abajurla modern bir resmi bir arada kombinleyebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerden bulduğunuz egzotik objeleri de yatak odası süslemelerinde kullanabilir, etnik bir hava yaratabilirsiniz. Bu objelerin kendine has bir kültürü ve hikayesi olduğundan yatak odanızın da bir karakteri olur ve böylece sizin kişiliğinizi de yansıtır.

Bohem stilde ihmal edilmeyen bir diğer konu da bitkilerdir. Hatta bitki kullanımının epey bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Yatağınızın başucuna veya yanına koyabileceğiniz büyük bir bitki bohem havayı yaratmak için oldukça parlak bir fikir.

EVİNİ BOHEM STİLDE DEKORE ETMEK İSTEYENLERE ÖNERİLER

Tasarım ve dekorasyona uyarlandığında bohem tarzını evinize yansıtmak için var olan mobilyalarınızla başlayın ve bırakın gerisi kendiliğinden gelişsin. Bohem tarzda ev döşerken mobilyaları bir koleksiyoner gibi seçmeli, farklı parçalar toplamalısınız, boş bir alanı doldurmak için mobilya ve aksesuar almayın. Zorlamadan modern parçaları antikalarla, pahallı objeleri 2. el aksesuarlarla, femineni maskülenle kombine edin.

Bir yandan tamamlanmamış gibi gözüken ama bir bütünlüğü olan dinlendirici mekanlar yaratın. Her odanın bir tiyatro sahnesi olduğunu düşünün ve unutmayın evlerimizin de sık sık değişime ihtiyacı oluyor. Salondaki sofanın ya da pufun yerini değiştirmek, duvardaki bir tabloyu veya vintage bir aynayı yere koymak gibi basit değişimler bile evinizdeki monotonluğu kıracaktır. Vintage aksesuarlar, renkli minderler, rahat mobilyalar kullanın. Şık objeleri eski parçalarla dengeleyin, renk kullanımında cesur olun ve mekanların doğal dokularını mutlaka değerlendirin. Farklı, özgün ve biraz da aykırı düşünmekten kaçınmayın. Eviniz kişiliğinizi ve benzersiz stilinizi yansıtsın.

Cesur olmak gerek: Duvarlarınızda ve mobilyalarınızda zengin, cesur ve koyu renkler kullanın. Rengarenk minderler, halılar ve örtüleri farklı köşelerde kullanın. Kontrast renkler kullanarak stilinizi vurgulayın. Bohem görünüm sıradan olanı geride bırakıp sıradışı yollar deneyerek elde edilir, uyum yaratmaya çalışmayın.

Bol aksesuar kullanmak: Minimalizmden en uzak dekorasyon stili kuşkusuz bohem tarzıdır. Odalarınızı yerden duvara giydirin ve aksesuarlarla süsleyin. Duvarlarınızda farklı temalarda sanat eserleri sergileyin. Kendi çektiğiniz fotoğraflar veya amatörce yaptığınız resimleri de sanat eserlerinizin arasına katmaktan çekinmeyin. Zengin desenli ve farklı dokularda duvar kağıtları kullanın. Ailenizden kalan antikalar, vintage objeler, bit pazarından aldığınız 2. el eşyalar, eski fotoğraflar ve seyahat anılarınızı da evinizde özgürce sergileyin.

Doğa ve aydınlık: Evinize farklı renk, şekil ve boyutlarda lambalar ve dekoratif abajurlarla ışıltı katın. Bitkiler, deniz kabukları, kristaller ve boy boy mumlarla bohem havasını evinize taşıyın.

BOHEM YATAK ODASI ÖRNEKLERİ

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Floral & Bohem dekorasyon stili nedir? İşte stilin ipuçları

10 adımda yeni bohem stilini evinize uyarlayın

Bohem dekorasyon: İkinci el eşyalarla bohem bir salon