HİPPİ-STİL
HİPPİ-STİL

Çılgın, özgür ve asi: Hippi Chic stilinin şifreleri

1960’larda Amerika’dan çıkan asi ve başkaldıran gençlik akımı zamanla dekorasyon stillerine ilham kaynağı oldu. Şimdilerde yeni versiyonuyla çok daha şık ve çağdaş…

Başlangıç noktası devlet ve statükoya başkaldırmak olsa da zamanla barış ve sevgi hareketine dönüşen hippi stili, bohem kültürün sıra dışı desen, renk ve formlarının etkisinde kalarak modaya ve dekorasyona geçiş yaptı. Evinize çiçeklerin gücünü biraz daha taşımak için içinizdeki isyankar ruhu özgür bırakın.

Bit pazarından alınmış izlenimi yaratmak için kalın ipliklerle görünür biçimde gelişi güzel dikilmiş yatak örtüleri ve tekstiller tercih edin.

HİPPİ STİLİN İPUÇLARI

Mobilya: Gerçek Hippiler aslında fazla paraları olmadığı için mobilyaya harcama yapmadan ucuzluk mağazalarından karmaşık ve gelişigüzel alışveriş yapmayı tercih ettiklerinden dolayı eklektik sayılabilen bir stil oluştu. Günümüzde modern Hippi Chic dekorasyonun anahtar parçaları arasında eskitilmiş kadife döşemeli vintage kanepe ve koltuklar, orta ya da yan sehpa, hatta kitaplık gibi kullanılan farklı boyda ahşap sandıklar, sadece şilteden ibaret yataklar, su yatağı, rustik bazalı geleneksel karyolaları sayabiliriz.

Renk: Hippi stilinin modasıyla şekillenen renkler vahşi doğanın ve Fas, Orta Amerika gibi farklı kültürlerin etkisi altında kalıyor. Salon ve yatak odasında bir duvarı kırmızı, bordo gibi çarpıcı bir renkte boyayabilirsiniz. Diğer duvarlarda ya da ahşap mobilyalarda denim mavisi ile kombinleyerek etkiyi yumuşatın. Mutfakta parlak güneş  sarıları, banyoda ise çimen yeşillerini deneyin.

Desen: Batik, çarkıfelek ve “Peace” işareti stilin en popüler desenlerinden. Kanepe üzerine, yatağa ya da sadece duvara büyük batik desenli bir örtü kullanın. Yastıklara, perde kenarlarına tığ işi çarkıfelek desenleri işleyin veya dikin. Hatta el beceriniz varsa çarşaf ve yastık kılıflarını degrade desende boyayın. Yemek takımları, duvar kağıtları ve örtülerde bolca şal deseni kullanın. Hippi akımını da temsil eden çiçekler bu yıl çok popüler.

10 adımda yeni bohem stilini evinize uyarlayın