Çamaşır makinesi sallanıyor, hareket ediyorsa ne yapmalı?

Son güncelleme:

Çamaşır makinesi sallanıyor, hareket ediyorsa ne yapmak gerekiyor? Sarsıntılı çalışan çamaşır makinesi için çözümleri sıraladık. İşte yapmanız gerekenler…

ÇAMAŞIR MAKİNESİ NEDEN SALLANIR?

Çamaşır makinesi sallanıyor
  • Çamaşır makinesi, ayakları sabit olmasına rağmen hala sallanıyorsa, amortisörler patlamış olabilir.
  • Eğer çok ses yapıyorsa kazan fazla ağırlıktan Rulman dağıtmış olabilir. Rulmanları dağılmış olan bir çamaşır makinesi sarsıntılı çalışır ve amortisörleri patlar.
  • Sarsıntılı çalışmanın ya da yürümesinin başka bir sebebi ise makinenin dengeli durmaması olabilir.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ HAREKET EDİYORSA NE YAPMALI?

Makinenin düz bir zeminde olduğundan emin olun. Makinenin üzerine bir su terazisi koyarak hangi ayağının yukarıda olduğunu ölçebilirsiniz. Eğer ön ayaklar sıkıntılıysa bir İngiliz anahtarı kullanarak ayakları sıkıştırın.

Makinenin altındaki pay çok azsa bu işlemi yapmak için makineyi hafif yukarı kaldırmanız gerekir. Sorun arka ayaklardaysa makineyi iki elinizle kavrayarak öne doğru çekin. Ayakların hafifçe yukarı kalkması gerekiyor. Sonra tekrar yerine bırakın. Çoğu makine bu hareketle kendini düzleştirir.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ YÜRÜYORSA NE YAPMALI?

Çamaşır makinesi sallanıyor hatta yürüyorsa sorunun sebebini bulmalısınız. Makinenin kapağını açarak tamburu sağa sola hareket ettirmeye çalışın. Tambur hiç hareket etmiyorsa teslimat veya kurulum sırasında sabitleme aparatı, çamaşır makinesinin üzerinde unutulmuş olabilir. Sorun bu değilse yukarıdaki önerilerimize göz atabilrsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz şaşırtıcı şeyler

Çamaşırlar nasıl kurutulmalı? 2 yöntem, artıları ve eksileri

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Çamaşır birikintilerinden kurtulmak için 9 pratik ipucu