Çoraplar çamaşır makinesinde ya da kurutucuda neden kaybolur?

Temizlik uzmanları bu çamaşır gizeminin derinlerine indi. Hayal edin; giysileri katlamayı bitirdiniz ve çoraplarınızı eşleştirme zamanı geldi. Ancak bir çorabı elinize aldığınızda diğerini bulamıyorsunuz. Bu giysi bilmecesi herkesin başına en az bir kez gelmiştir. Her yeri ararsınız; çamaşır sepeti, makinenin tamburu, yatak altındaki boş alanlar… Tekrar tekrar kontrol ediyorsunuz ama kayıp çorabınızı hiçbir yerde bulamıyorsunuz.

Temizlik uzmanları bu gizemli olay ile ilgili fikirlerini paylaştı. İşte uzmanlardan yanıtlar…

ÇORAPLAR NEDEN VE NEREYE KAYBOLUR?

Kurutucu havalandırma ve temizleme hizmeti Dryer Vent Wizard’ın kurucusu Jason Kapica’ya göre, çorapların saklandığı en yaygın nokta çamaşır ünitenizin altı veya arkası.

“Çamaşırlar yıkanırken ya da kurutulurken bir noktada, çoraplar boşlukların arasından kayar ve çamaşır makinesinin veya kurutucunun arkasına veya altına düşer” diyor. Devam edin, bir el feneri alın ve kalan çoraplar için cihazlarınızın altını ve çevresini kontrol edin.

Hiç bir şey göremiyor musunuz? Kurutma deliğine bakmak isteyebilirsiniz. Kapica, “Bazen bir çorap, kurutucunun havalandırma deliğine bile çekilebilir,” diye ekliyor.

Dikkat: Kurutucu havalandırma deliği tıkanırsa cihazın düzgün çalışmasını engeller hatta cihazın yanmasına neden olabilir. Bu nedenle, çoraplarınızın nerede olduğuna bakılmaksızın bu alanı düzenli olarak temizlemek önemlidir.

Gizemli bir şekilde kaybolan çorabın yerini hala bulamıyorsanız, çamaşırlarınızın içinde olabilir. Kıyafetlerin kollarını ya da bacak kısımlarını kontrol edin.

ÇORAPLARIN KAYBOLMASINI ÖNLEME YOLLARI

Dallas Maids adlı bir temizlik şirketinin genel müdürü Alexa Varela, “Verebileceğim ana tavsiye, çamaşır makinenizi aşırı yüklememenizdir” diye açıklıyor. “Çoraplarınız çamaşır makinesinin dış duvarı ile sepet arasında olabilir veya lastik contanın altına sıkışabilir. Deterjan ve su tasarrufu yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz, ancak çamaşırlarınız düzgün yıkanmıyorsa ( ya da çoraplarınız kaybolursa!) yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz.”

Yazar ve düzenleme uzmanı Jamie Novak ise en önemli şeyin çoraplarınızı tek bir yerde tutmak olduğunu söylüyor. “Çoraplarımı büyük bir file torbada yıkayarak bir arada tutuyorum.” diye paylaşıyor. “Bu yöntemi kullanarak son on yılda bir çorap kaybetmedim.”

Veya çok fazla kirli çamaşır biriktiriyorsanız, çorabın eşinin bir sonraki yıkama için kirli sepetinde beklemesi, eşleştirmeyi zorlaştırır. Bu durumda Novak, çoraplarınızı bir mantar panoya asmanızı ve eşinin yıkanıp kurumasını beklemenizi öneriyor.

Çamaşır makinesi kokusu nasıl giderilir? Kötü koku neden olur?