Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir? Yıkarken dikkat!

Son güncelleme:

Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir? Beyaz eşya denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan çamaşır makinesi; giysilerin hijyenik bir şekilde yıkanmasını ve zorlu lekelerin dahi kolay bir şekilde çıkarılmasını sağlar. Bir evin olmazsa olmazlarından olan çamaşır makinelerinin işlevini yerine getirebilmesi için düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çamaşır makinesi temizliği, genellikle çamaşır makinesinin içerisinde yer alan parçalar vasıtası ile yapılır.

Bu yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz: Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

Çamaşır makinesinde yer alan parçalardan biri olan deterjan gözü, makinenin fonksiyonelliği açısından oldukça önemlidir. Deterjanı makine tamburuna yönlendiren deterjan gözü düzenli olarak temizlenmediği takdirde; kireç, tortu ve deterjan kalıntısı oluşabilir ve çamaşır makinesi işlevini yerine getiremez. Siz de aşağıdaki adımları takip ederek çamaşır makinenizin deterjan gözü temizliğini gerçekleştirebilirsiniz: 

DETERJAN GÖZÜ NASIL TEMİZLENİR?

Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir
  • İlk olarak çamaşır makinesinin deterjan gözünü dikkatli bir şekilde çıkarmalısınız. Deterjan gözü çıkarılmıyorsa bahsedilecek olan işlemleri çıkarmadan da gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Deterjan gözünü temizlemeye hazır hale getirdikten sonra üst kısmına karbonat dökmeli ve ardından limon tuzu/sirke gibi asidik bir madde karbonat dökülen yere eklenmelidir. 
  • Karbonat ve sirke/limon tuzu karışımının çözünmesi için belirli bir süre beklemek gerekir. Genellikle yarım saate tekabül eden bu süre içerisinde deterjan gözünde yer alan kalıntı ve tortuların yumuşaması amaçlanır. Bekleme süresinin sonuna gelindiğinde bir spatula yardımı ile kalan tortuları nazik bir şekilde kazıyabilirsiniz. 
  • Ardından deterjan gözünü tercihen ılık suyla iyice arındırmalı ve etkili bir deterjan kullanılarak sünger yardımıyla ovalanmalıdır. Bahsedilen bu işlem ile birlikte deterjan gözü kireçten ve deterjan kalıntılarından kolaylıkla arındırılabilir. 
  • Temizlenen deterjan gözünü yerine yerleştirmeden önce deterjan gözünün yerleştirildiği kısmı da dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Yine burada da temiz bir süngerden ya da nemli bir bezden yardım alabilirsiniz. Deterjan gözünün konulduğu kısmı da dikkatli bir şekilde temizleyebilir, bez ile temizlenemeyen kısımlar için ince uçlu bir fırçadan ya da diş fırçasından faydalanabilirsiniz.
  • Deterjan gözünü temizlediğiniz kısma dikkatli bir şekilde yerleştirdikten sonra deterjan gözünü kapatmalı ve ön kısmını da temizlemelisiniz. Bu noktada krem temizleyicilerden faydalanabilir, deterjan gözünün dış kısmını da hijyenik bir hale getirebilirsiniz.

iDos’LU ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİN DETERJAN GÖZÜ TEMİZLENMELİ Mİ?

Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir sorusunun yanıtı bu şekilde. Peki iDos’lu çamaşır makinelerinin deterjan gözü temizlenmeli mi?

iDos özellikli çamaşır makineleri, yıkama programı doğrultusunda deterjan gözünden yeteri kadar deterjan alır ve işlevini yerine getirir. iDos özellikli çamaşır makinelerinin de deterjan gözünü düzenli olarak temizlemek oldukça önemlidir. iDos özellikli çamaşır makinelerinin deterjan gözü temizliğini yapmadan önce çalıştırma talimatı doğrultusunda dikkatli bir şekilde deterjan gözünü çıkarmalısınız. Ardından deterjan gözünü, iç kısımlarını ve kapağı nemli bir bezle dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Deterjan gözünü kuruladıktan sonra yerine yerleştirebilir ve temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ DETERJAN GÖZÜ MAKİNEYE ATILIR MI?

Çamaşır makinesi kullanıcıları tarafından merak edilen konulardan birisi de; çamaşır makinesi deterjan gözünün makineye atılıp atılmayacağıdır. Çamaşır makinelerinde yer alan deterjan gözü, içerisinde elektronik parçalar bulundurur. Dolayısıyla deterjan gözü su ile temas ettiği takdirde zarar görebilir ve işlevini yerine getirmeyebilir.

Deterjan gözü temizliği gerçekleştirirken oldukça dikkatli olmalı ve direkt olarak suya batırmamalısınız. Dolayısıyla çamaşır makinesi deterjan gözünü makinede yıkamamalısınız. Aksi takdirde olumsuz durumlar yaşanabilir ve çamaşır makineniz fonksiyonel özelliklerini kaybedebilir.

Çamaşır makinesi deterjan gözü temizliğini yaparken gözün arkasında yer alan konektörü ıslatmamaya da ekstra özen göstermelisiniz. Aynı zamanda konektörü deterjanla temas ettirmemelisiniz. Düzenli olarak temizlediğiniz deterjan gözü ile çamaşır makinenizin yüksek performans göstermesini sağlayabilir, çamaşırlarınızın oldukça iyi bir şekilde yıkanmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz şaşırtıcı şeyler

Çamaşır makinesi sallanıyor, hareket ediyorsa ne yapmalı?

Çamaşır makinesine ıslak mendil atmanın faydaları (saçlar ve tüylerden kurtulun)

Isı pompalı kurutma makinesi ne demek? Kondenser ile farkı

Çamaşır makinesi lastiği nasıl temizlenir? Neden temizlenmeli?

Çamaşır makinesi temizleyicisi nasıl kullanılır?