Çamaşır makinesine kahve dökmek ne işe yarıyor? Ya da işe yarıyor mu?

Son güncelleme:

Alman teknoloji sitesi Chip.de’ye göre çok koyu renkli, siyah kıyafetlerin solmasını önlemek için basit bir ev malzemesi işe yarayabilir: Kahve… Peki, bu yöntem işe yarar mı? İki farklı görüş var…

Gömlek, pantolon ve kazakları ne kadar sık ​​yıkarsanız, renkler o kadar çok soluyor. Etkilenen giysiler daha sonra genellikle gri veya üzerinde açık renkli çizgiler varmış gibi görünüyor.

çamaşır

Chip.de verilerine göre sadece Almanya’da her yıl kişi başına yaklaşık 4,7 kilogram giysi çöpe atılıyor. Yine habere göre giysilerin gelecekte daha uzun süre dayanmasını ve birçok yıkamadan sonra bile parlak görünmeye devam etmesini sağlamaya yardımcı olabilecek basit bir yol var: Sadece normal ev kahvesi…

Habere göre kahve tozu, giysilerdeki çözünmüş renk pigmentlerini eski haline getirebilir.

Bu durumun nedeni ise şöyle paylaşılıyor: Giysilerdeki renk pigmentleri, çoğunlukla yüksek sıcaklıklar, uzun yıkama döngüleri ve çamaşır suyu içeren yanlış deterjanlar nedeniyle yıkandığında çıkar. Renk yavaş yavaş solar. Bunun yerine, bir sonraki yıkama için iki fincan siyah demlenmiş kahveyi doğrudan yıkama tamburuna (Kirlileri yerleştirdiğiniz makinenin kazanına) dökün ve makineyi hafif programda çalıştırın.

BU UYARIYA DİKKAT: EĞER DENEMEK İSTİYORSANIZ…

Chip.de ancak bu konuda dikkatli olunmasını uyarıyor: Tüm giysilerin çok koyu veya siyah olduğundan emin olun, aksi takdirde renk atma riski vardır. Emin değilseniz, önce eski kıyafetleri denemenizi öneririz.

FARKLI BİR GÖRÜŞ VAR

Çamaşır makinesine kahve dökmek ne işe yarıyor? Ya da işe yarıyor mu?

Ancak apartmantherapy.com’un haberine göre kahve konusunda farklı bir görüş de var. Çamaşırhane uzmanı Laura Goodman’a göre, çamaşırlarınızın solmasını önlemek için çamaşır makinenize kahve eklemek zarar getirebilir.

Goodman, durulama döngüsündeyken makinede kahve olması, koyu renkli giysilere bazı boya benzeri etkiler sağlayabileceğini söylese de, bu, giysilerinizin solmasını önlemeyebilir. Çünkü, eski çamaşır makinesi modellerinde, durulama döngüsündeki bir fincan kahve, su tarafından çok seyreltilir, bu nedenle çamaşırları boyamak veya lekelemek için kullanmak bile işe yaramayabilir. Yüksek verimli çamaşır makinelerinde olduğu gibi düşük su ile durulamada kahve kullanmak, kumaşlarınızda düzensiz lekelenme veya bozulma riski oluşturabilir.

SİYAH KIYAFETLERİN SOLMASI NASIL ÖNLENİR?

Peki, siyah kıyafetlerin solması başka nasıl önlenebilir? Goodman, “Doğru malzemelerle koyu renk giysilerinizin koyu renklerini koruyabilirsiniz” diyor ve yüksek kaliteli bir deterjan kullanmayı öneriyor. Goodman, “Deterjanın klor temizleyicileri içermediğinden emin olun. Sudaki klor, her yıkama ve durulamada küçük bir doz çamaşır suyu gibi, önemli ölçüde solmaya neden olabilir” diyor.

Goodman, solmayı teşvik eden kloru kontrol altında tutmanın yanı sıra, köpürtmeden sonra saçınızda kullandığınız bir saç kremi gibi giysiler üzerinde çalışan bir yumuşatıcı kullanmanızı öneriyor. “Çamaşır işlemindeki sürtünme ve ısı, en sevdiğiniz giysilerinizin renklerini matlaştıran liflere zarar verebilir” diyor.

Goodman’ın koyu renk kıyafetlerin rengini korumak için önerileri ise şöyle:

  • Düğmeler, fermuarlar ve tüm giysilerinizi yıkamadan önce ters çevirin.
  • Boyaların sızmasını önlemek için koyu renk kıyafetlerinizi soğuk suyla yıkayın.
  • Kurutucudan kaynaklanan ısı hasarını tamamen önlemek istiyorsanız, düşük ısıda kurutun veya siyah giysileri kurutmak için asın.
  • En sevdiğiniz siyah kot pantolonunuz çoktan solmuşsa bir kovada veya lavaboda gerçek kumaş boyası kullanmayı deneyebilirsiniz.

Peki kıyafetlerinizin rengi çoktan solmuşsa ne yapmalı? Aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz:

Solan giysiler için ne yapmalı? Eski rengine getirme yolları

Çamaşır birikintilerinden kurtulmanın 9 pratik yolu