Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz şaşırtıcı şeyler

Çamaşır makinesi, havlularınızı, giysilerinizi ve çarşaflarınızı yıkayabilen sihirli bir makinedir. Peki çamaşır makinesinde başka neler yıkanabilir? İşte sizler için birkaç öneri…

YOGA MATI ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

YOGA MATI ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Yoga kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkayabiliyorsanız neden yoga matını da yıkayamayasınız? Hassas yıkamada, ılık su ile daha güvenli bir şekilde matınızı yıkayabilirsiniz.

Matı kısa süre içinde kullanmanız gerekirse, kuru, emici bir havluyla sarın ve olabildiğince fazla suyu çıkarmak için sıkın.

Dikkat: Matı bir çamaşır ipinde veya kurutma rafında doğrudan güneş ve ısıdan uzakta kurumasına izin verin. Asla kurutma makinesine koymayın, matı bükebilir veya tahrip edebilir.

SPOR MALZEMELERİ ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Kullanılmış spor kıyafetlerinin ne kadar kirli olduğunu bilirsiniz ve tüm bu dizlik ve eşofman gibi kıyafetlerde ter ve toprak vardır. 

SIRT ÇANTASI YA DA SPOR ÇANTASI ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANABİLİR Mİ?

Sırt çantanız veya spor çantanız deri olmadığı sürece, kumaş ve vinil ise, benzer renkli çamaşırlarla birlikte yıkanabilir. Tüm cepleri tamamen boşalttığınızdan emin olun. Çantayı ters çevirin ve deterjan – ılık suyla yıkayın.

AYAKKABILAR ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Üretici özellikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır uyarısı yazmadığı sürece, kanvas ayakkabılar ve hatta bazı farklı kumaşa sahip ayakkabılar bir çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bağcıkları daima çıkarın (ayrı yıkayın veya değiştirin), iç taban eklerini çıkarın, ağ çamaşır torbasına koyun ve iyi bir deterjan ve ılık suyla yıkayın.

Ağır lekeler varsa önce bir leke çıkarıcı ile işlemden geçirin ve yıkamadan önce 15 dakika etki etmesini bekleyin. Koku sorunu varsa, yıkama suyuna bir bardak karbonat veya dezenfektan ekleyin.

OYUNCAKLAR ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Çocuklar her zaman banyo ile oyuncaklarla oynadığı süre arasında ellerini yıkamazlar ve her şeyi paylaşırlar! Legolar, oyuncak adamlar ve banyo oyuncakları gibi küçük plastik oyuncakları, fileli bir çamaşır torbasında çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. 

Bunları sadece ılık suyla yıkamalısınız ve ardından kurumaya bırakmalısınız. Ailenizden biri hastalanmışsa, mikroplardan kurtulmak için biraz dezenfektan ekleyin.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE YIKANABİLEN DİĞER ÜRÜNLER

Peki başka neler çamaşır makinesinde yıkanabilir?

  • Öğle yemeği çantaları ya da kutuları (Hassas programda ve ılık suda yıkayın)
  • Doldurulmuş oyuncaklar (Yırtık olmadığını kontrol edin ve ılık suda yıkayın)
  • Market çantaları
  • Silikon mutfak gereçleri (File torbalar ile ve ılık suda yıkayın)
  • Fırın eldivenleri
  • Küçük kilimler
  • Duş perdeleri ve banyo aletleri
  • Yatak yastıkları
  • Paspas başlıkları, lastik eldivenler ve temizleme aletleri

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke ve karbonat

Çamaşır birikintilerinden kurtulmak için 9 pratik ipucu

Hangi kumaş nasıl yıkanır? Kadife, ipek, kot, şifon ve dahası