Isı pompalı kurutma makinesi ne demek? Kondenser ile farkı

Son güncelleme:

Isı pompalı kurutma makinesi ne demek? Gelişen teknoloji ile birlikte hayatı kolaylaştıran ürünler her geçen gün daha da fazlalaşmaktadır. Teknolojinin sunduğu eşyalardan biri olan kurutma makineleri, yıkanan giysilerin çabasız bir şekilde kurutulması açısından oldukça idealdir. Yalnızca çamaşırların değil çarşaf, nevresim takımı, yastık kılıfı gibi büyük parçaların da kurutulmasını sağlayan kurutma makinelerinin 3 farklı çeşidi bulunur.

Kurutma makineleri; bacalı kurutma makinesi, yoğuşmalı kurutma makinesi ve ısı pompalı kurutma makinesi olmak üzere üç farklı kategoride incelenir.

ISI POMPALI KURUTMA MAKİNESİ NE DEMEK?

Isı-pompalı-kurutma-makinesi-ne-demek

Isı pompalı kurutma makinesi, özel bir sıcak hava pompası teknolojisine sahiptir. Yoğuşmalı özelliğe sahip olan ısı pompalı kurutma makineleri, diğer kurutma makinelerinden farklı olarak ısı enerjisini ortama boşaltmaz. Sakladığı ısı enerjisini gelecek kurutma işlemi için saklar.

Etkileyici enerji değerleri elde eden ısı pompalı kurutma makineleri, yoğuşturmalı kurutuculara göre daha az enerji harcar ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Diğer çamaşır kurutma makinelerinde 200-2500 watt aralığında bir ısıtıcı bulunur. Diğer çamaşır kurutma makinelerinde bulunan bu ısıtıcı enerji tüketiminin artmasına sebep olan başlıca etkendir. Isı pompalı çamaşır kurutma makinelerinde ise bu ısıtıcı bulunmaz. Klimalarda olduğu gibi ısı pompalı kurutma makinelerinde de kompresör bulunur.

Isı pompalı çamaşır kurutma makinelerinde yer alan kompresörün içerisindeki gaz kondenser içerisinde sıkıştırılır.  Kondanser içerisinde sıkıştırılan gazdan ısı açığa çıkar. Kondenser vasıtası ile açığa çıkan bu ısı hava yönlendiriciler ile tamburun içerisinde yer alan çamaşırların üzerine verilir ve kurutma işlemi başlatılmış olur.

Tamburun içerisindeki çamaşırların üzerine üflenen ısı nemi de yok eder. Dolayısıyla kurutma işlemi daha kısa süre içerisinde tamamlanır ve enerji sarfiyatı gerçekleşmiş olur. Isı pompalı çamaşır kurutma makinesinde kurutulan çamaşırlarda çekme sorunu daha az görülür. 

ISI POMPALI KURUTMA MAKİNESİ İLE KONDENSER KURUTMA MAKİNESİ ARASINDAKİ FARKLAR

 • Isı pompalı kurutma makinesi ile kondenser kurutma makinesi arasındaki farklardan biri harcadıkları enerji miktarıdır. Isı pompalı kurutma makineleri kondenser kurutma makinelerine göre daha az enerji harcar ve enerji tasarrufu sağlar. 
 • Kondenser kurutucular kurutma işlemi sırasında oldukça sessiz bir şekilde çalışır. Fakat ısı pompalı kurutma makineleri kondenser kurutucular kadar sessiz çalışmaz. 
 • Isı pompalı kurutma makinelerinin fiyatı, kondenser kurutma makinelerine göre biraz daha yüksektir. 
 • Kondenser kurutma makineleri duvara monte edilemeyecek kadar ağırdır. Isı pompalı kurutma makinelerinde bu durum görülmez. 
 • Kondenser kurutma makineleri ısı pompalı kurutma makinelerine göre çamaşırları daha hızlı kurutur. 
 • Kondenser kurutma makinelerinin kapasitesi oldukça fazladır. Fakat ısı pompalı kurutma makinelerinin kapasitesi az ve sınırlıdır. 
 • Kondenser kurutma makineleri uzun vadede giysilere zarar verebilir. Isı pompalı kurutma makinelerinde ise çalışma prensibinden dolayı bu durum görülmez. 
 • Kondenser kurutma makinelerinin bir gidere bağlanması ve deposunun sık sık olacak şekilde boşaltılması gerekir. Isı pompalı kurutma makinelerinde ise kanallı havalandırmaya gerek yoktur. 
 • Kondenser kurutma makineleri sessiz bir şekilde çalıştığı için apartman yaşamı için daha idealdir. Isı pompalı kurutma makineleri apartman yaşamı için ideal olmamakla birlikte müstakil evler için daha idealdir. 

ISI POMPALI KURUTMA MAKİNESİ HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALI?

 • Isı pompalı kurutma makinesinin tambur boyutunun yeterince büyük olması gerekir. Böylelikle kurutma makinesi daha işlevsel ve fonksiyonel özellik kazanır. 
 • Ters yuvarlanma özelliğine sahip bir ısı pompalı kurutma makinesi seçerek çamaşırlarınızı tambur içerisinde ayrı ayrı kurutabilirsiniz. 
 • Sönümleyici sisteme sahip bir ısı pompalı kurutma makinesi tercih ederek minimum gürültü ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Hızlı kuruma özelliğine sahip ısı pompalı kurutma makinesi modellerinden birini tercih ederek kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz. 

Çoraplar çamaşır makinesinde ya da kurutucuda neden kaybolur?

Şişme mont nasıl yıkanır? Deterjan seçimi, yıkama, kurutma