Bitkileriniz evde nerede durmalı?

Bitkileriniz evde nerede durmalı? 6 önemli nokta

Bitkileriniz evde nerede durmalı? Evde bitkinizi nereye yerleştirdiğiniz, belki de sağlıklı yetişmesindeki en önemli faktör. Bazı noktalar, belirli türler için mükemmel konumken diğerlerine iyi gelmeyebilir. Bu sebeple bitkilerinizin yerini bunu dikkate alarak belirleyin.

NEM

barış-çiçeği-bakımı-Spathiphyllum-wallisii

Bir bitkinin etrafındaki hava, hücrelerindekinden daha kuru olduğunda, bitki yapraklarındaki gözeneklerden nem kaybedebilir. Banyo, yüksek nem koşullarını seven bitkiler (Peace Lilly-Barış Çiçeği) için ideal bir yer olabilir.

İlginizi çekebilir: Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 30 bitki

ZOR NOKTALAR İÇİN

güneş ışığı almayan karanlık alanlarda yetişebilen bitkiler

Karanlık köşeler, çok nemli veya çok kuru noktalar gibi gerçekten zor yerler için, Devetabanı gibi dayanıklı ev bitkilerini tercih etmenizde fayda var.

SICAKLIK

Radyatörlerin ısısı bitkileri kurutup yakabilirken, sıcaklık dalgalanmaları da sıkıntıya neden olabilir. Bu nedenle pencere kenarı ve radyatör üstlerini, kaktüs ve sukulent gibi kurak havayı seven bitkilere ayırın.

KONUM

Bitkiler sıcaklıktaki sürekli değişiklikleri sevmezler. Rüzgarlı bir pencere veya kapı konumu bir bitkiyi strese sokabilir ve kış aylarında onu öldürebilir. Örneğin Kalanşo… Kışın güneş gören yazın ise gölge bir yerde durması gerekir.

HAVA SİRKÜLASYONU

Hava akışını iyileştirmek, yüksekteki bitkileri soğutmaya yardımcı olur, böylece çok çabuk kurumazlar. Ayrıca bu sayede genellikle rutubetten kaynaklanan çürüme ve hastalık olasılığı da azalır. (Örneğin Heartleaf philodendron).

IŞIK SEVİYESİ

Genellikle yapraklar ne kadar koyu olursa, bitkinin konumu da o kadar az ışık almalıdır. Bu tarz bitkilerin parlak ancak dolaylı ışık almasına dikkat edin. (Örneğin Pink Quill/ Pembe hava çiçeği).

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri