kartopu-çiçeği-bakımı
kartopu-çiçeği-bakımı

Kartopu çiçeği bakımı püf noktaları: Kartopu çiçeği ne zaman açar?

Kartopu çiçeği bakımı nasıl yapılmalı? Kartopu çiçeği ne zaman açar? Güneş sever mi? soruları sıklıkla merak konusu oluyor. Kartopu bakımının püf noktalarını anlatıyoruz. İşte kartopu çiçeği özellikleri, bakımı, sulama ve çoğaltma adımları…

KARTOPU ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Üç farklı mevsimde üç farklı güzelliğe bürünebilen bir bitki kartopu. Latince ismi Viburnum olarak da bilinir. İlkbahar ve yaz başında beyaz, top şeklinde çiçekleriyle mutlu eder bahçeleri.

Adoxaceae familyasından Viburnum cinsine ait birçok bitki ‘kartopu’ olarak isimlendirilmiştir. Bahçede en çok kullanılan çalı türlerindendir. Ortalama 150 türü vardır. Güneşli ya da yarı gölge alanları sever.

Kartopu ismini İngilizce Snowballdan almıştır. Peyzaj ve çevre düzenlemesinde sıkça yer verilen bir bitkidir.

Kartopu çiçeği bakımı

KARTOPU ÇİÇEĞİ NE ZAMAN AÇAR?

Kartopu çiçeği yaz sonu ve sonbaharda kırmızı meyvelerini gösterir. Kışın ise yapraklarını döker ama kararan meyveleri bir süre daha kalır.

Çiçeklenme süreçleri ilkbaharda başlar, yaz ortasına kadar devam eder. Fakat yine de iklimsel şartlara göre değişiklik gösterebilir. Meyveleri olan bir bitkidir. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Kartopu çiçeği meyvelerine ‘gilaburu’ denir.

Kartopu çiçeği meyvesi gilaburu

KARTOPU ÇİÇEĞİ NEREDE YETİŞİR?

Çoğunlukla kuzey ılıman bölgelerde ve Güneydoğu Asya ile Güney Amerika’nın çalılık ve ormanlık bölgelerinde yayılış gösterirler.

Nemli fakat iyi drene olmuş, orta verimlilikteki her türlü toprakta yaşarlar. Tam güneş veya yarı gölge alanlarda yetişirler.

Doğal türleri bozkır iklimine alışkındır. Çok fazla bakım istemezler.

KARTOPU ÇİÇEĞİ BAKIMI

Kartopu çiçeği iyi bir gelişim göstersin istiyorsanız sonbahar mevsiminde budama yapmanız gerekir.

Genelde sarımsı veya beyaz renkte çiçekler açar. Çiçekleri bal salgılar ve bu sayede arılar tarafından da oldukça ilgi görür.

İlkbahar döneminde açan beyaz çiçekleri, sonbaharda siyah küçük toplara dönüşür.

Kartopu çiçeği

KARTOPU ÇİÇEĞİ NE KADAR BÜYÜR?

Bazı türleri görünüş olarak ortancayı andırır. 4 metreye kadar boyu uzayabilir. Genellikle bahçelerde dekoratif ya da çit olarak kullanılmaktadır.

KARTOPU ÇİÇEĞİ BAKIMI KONUSUNDA TOPRAK SEÇİMİNE DİKKAT

Kartopu çiçeği bakımı konusunda toprak seçimi önemlidir. Nemli, organik maddece zengin, humuslu ve verimli topraklarda yaşamayı sever.

SULANMAYI SEVER Mİ?

Sulanmayı sever. Fakat bu toprağını çamurlaştırmanız anlamına gelmez. Kireçli toprak sevmez. Gübre ile toprağı her iki yılda bir desteklenebilir.

KARTOPU ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Kartopu çiçeği çoğaltılmaları her tip çelikleme yöntemleri, basit daldırma yöntemi, aşı ve tohum ile her türlü yapılabilir.

Çelikler yan dallarından alınabilir. Sonbahar döneminde tohumlarından üretime başlayabilirsiniz.

Suffolk’ta 30 bin m2’lik muhteşem bir bahçe

Antoryum çiçeği bakımı nasıl yapılır? (Anthurium) yapraktan çoğalır mı?