İlham veren bahçeler! Birbirinden güzel bahçe örnekleri

Son güncelleme:

İLHAM VEREN BAHÇELER

Sıcaklarla birlikte dışarıdaki mekanlarda geçirdiğimiz zaman da arttı. Bu yüzden sizi bahçenizi güzelleştirecek fikirler ve püf noktaları ile başbaşa bırakıyoruz.

BAHÇEDE PLAJ HAVASI

Açık havada kendinizi deniz kenarında gibi hissetmek istiyorsanız mobilya ve aksesuarlarınız ile bahçenizde bir tatil yeri havası yaratın. Gözlerinizi kapatın ve denizin esintisini hissedin.

Ahşap bir palet bahçeniz için harika bir sofraya dönüşebilir.
Naz Yıldız (@naz_yildiz_86) İstanbul Sancaktape’deki evinin bahçesinde yaratıcılığını kullanarak harika dekorlara imza atıyor. Bu bahçe yaz aylarında nefis sofralara ev sahipliği yapıyor.

TATİLİ BAHÇEYE TAŞIYIN

Deniz kenarına yaptığınız seyahatlerden topladığınız çakıl taşları ve deniz
kabuklarından bir tablo yaparak bahçenizde sergileyebilirsiniz. Ya da tüm
bunları içinde su olan cam bir kaseye yerleştirebilirsiniz.

Bahçenizde bir köşeyi tülden yapılmış bir cibinlik ile keyifli bir oturma köşesine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca bir hamak ve ağaçtan sarkıtacağınız mumluklar da bahçenize ayrı bir renk katmanıza yardımcı olabilir. Tıpkı Naz Yıldız’ın bahçesinde olduğu gibi…

BAHÇEDE SALON HİSSİ YARATIRKEN MOBİLYALARI HANGİ MALZEMELERDEN SEÇMELİSİNİZ?

Uzun süreli kullanabileceğiniz malzeme olarak ahşap öne çıkıyor. Tik ağacı ve okaliptüs gibi tropik sert ağaçlar, yüksek yağ içeriği nedeniyle doğal olarak hava koşullarına dayanıklıdır. Bu, onları mevsim boyunca dışarıda tutacağınız için bakımını da kolaylaştırır. Ancak yine de bu mobilyaları kötü hava koşullarında, iyi havalandırılmış bir yerde saklayın.

Şık bir alternatif de, rattan etkili veya sentetik hasır parçalar. İki kişilik veranda setlerinden kanepe tarzı köşe ünitelerine kadar birçok çeşidi olan bu ürünler, çok esnek olmalarının yanı sıra güneşe ve yırtılmaya karşı da dayanıklıdır.

Metal mobilyalar, özellikle sınırlı alanınız varsa, güzel bir görünüm sağlar. Sadece biraz daha fazla bakım gerektirir.

Şahinaz Esen’in (@sahinazesen) Hatay Erzin Karıncalı Yaylası’ndaki evinin bahçesi kendin yap uygulamaları ile dolu. Artık saksı olan çaydanlıklar, boyanmış araba lastikleri… Rengarenk çitler, çitleri asılı canlı renklerde kasalar…. Hepsi de ev sahibinin el emeği…

DIŞ MEKAN KULLANIMI İÇİN EN UYGUN TAŞ HANGİSİ?

Doğal taş görünümünü seviyorsanız, kireçtaşı kullanın. Hem güzel görünüm sağlar hem de kullanıldıkça daha da iyi görünür. Daha modern bir görünüm isterseniz seramik seçin. Hep ilk günkü gibi görünecek, bakımı kolay bir karo istiyorsanız, porselen karolara bakın, taş etkisi verir ve bakım gerektirmez, çok seçeneği var. Desen seviyorsanız baskılı porselen karoları da düşünebilirsiniz.

Günsu Başer ‘in (@gunsubaser) Ayvalık’taki yazlık evinin bahçesi tam bir Egeli… Denizin esintisi bu evin bahçesinden hissediliyor. Mavinin en tatlı tonlarının kullanıldığı bahçenin birbirinden keyifli köşeleri var.

Bahçe ve balkonda keyif için dekorasyon önerileri