Bahar temizliği sırasında yapılan 10 hata ve çözüm yolları

Bahar temizliği pek çok evde başladı. Temizlik ve düzenleme adımlarına “Bahar temizliği nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ancak bahar temizliği sırasında kesinlikle aklınızda bulundurmanız gereken bazı taktikler var.

GÖRÜNMEYEN YERLERİ GÖRMEZDEN GELMEK

toz-alma ipuçları

Lavabo altları, dondurucu ve buz dolabının içi, kiler ve banyo çekmeceleri gibi alanları bahar temizliği sırasında elden geçirmeyi unutmayın. Bu alanları temizlemek evinizin her köşesini temizlemeniz için en önemli adımlardan.

Ulaşılması zor olan alanlar en fazla toz ve kiri üzerinde barındıran yerlerdir. Saklı tozlar bir süre sonra temizlediğiniz alanlara yayılacaktır.

SÜPÜRGENİN TORBASINI BOŞALTMAMAK

Bahar temizliği sırasında yapılan 11 hata

Elektrik süpürgesi ile temizlik yaparken toz torbasını boşaltmamak, temizlediğiniz alanlara yeniden toz yayılmasına neden olur. Bu nedenle temizlik sırasında sıklıkla süpürgenizin torbasını boşaltmalısınız.

İlginizi çekebilir: Elektrikli süpürge nasıl temizlenir, dezenfekte edilir? Temizleme yöntemleri

DOLAPLARIN İÇİNİ UNUTMAYIN

konmari-nedir

Dolapların içinde biriken toz ve kir evin geri kalanına sıklıkla yayılır. Ayrıca dolaplarda artık kullanmadığınız eskimiş, yıpranmış tekstil ürünlerini de çıkarmanın zamanı geldi.

İlginizi çekebilir: Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri

AYNI ANDA TÜM EVİ TEMİZLEMEYE ÇALIŞMAK

evi ne sıklıkla temizlemeli

Bahar temizliği detaylı yapılan temizliktir. Bu nedenle tüm evi temizlemeniz çok zaman alabilir. Üstelik artık yorulduğunuzda bazı detayları atlayabilirsiniz. Bu nedenle temizliği birkaç güne yaymak sizin için daha kolay olacaktır.

İlginizi çekebilir: Uzmanlar uyarıyor: Fazla temizlik zararlı! Evi ne sıklıkla temizlemeli?

AŞIRI MİKTARDA ORGANİZER ALMAK

Bahar temizliği sırasında yapılan 11 hata

“Pek çok insan , organize ihtiyaçlarını gidermek için sürekli depolama kutuları , çekmece düzenleyicileri, cam kutular ve daha fazlasını stokluyor. Bu durum ihtiyaçtan fazla depolama kutusu ve organizer edinmelerine neden oluyor. Eşyalarınızı düzenledikten sonra ne kadar organizere ihtiyacınız olduğunu hesaplayarak alışverişe başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İlham verici 19 organize dolap ve kiler fotoğrafı

ZAMANI GEÇMİŞ ÜRÜNLERDEN KURTULUN

Bahar temizliği sırasında yapılan 11 hata

Son kullanma tarihlerini kontrol edin ve makyaj malzemesi, temizlik ürünü gibi artık kullanmadığınız ürünleri çöpe atın.

TEMİZLİĞİ HER ZAMAN YUKARIDAN AŞAĞIYA DOĞRU YAPIN

evde-tozlanmayı-önlemek-için

Önce toz mu alınır yoksa süpürülür mü?” yazımızda bu konuyu ele almıştık. Temizliğe en yüksek noktalardan başlayın, ardından aynı alanları iki kez temizlememek için aşağı doğru ilerleyin. Örneğin, tavan örümcek ağlarını ve tavan vantilatörlerini en son temizlerseniz toz her yere yayılacaktır.

EŞYALARI TAMAMEN BOŞALTMADAN TEMİZLİK YAPMAK

güve

Dolapları ve çekmeceleri tamamen boşaltmadan temizlik yapmak imkansızdır. Her şeyi boşaltmak toz ve kirin saklandığı yerlere gerçekten ulaşmanızı sağlar. Bu sayede güvelerin dolaplarınızda yuvalanarak eşyalarınıza zarar vermesini de önleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

YÜZEYE UYGUN OLMAYAN TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANMAK

temizlik

Her yüzeyin temizlik malzemesi farklıdır. Mermer tezgahınızda veya ahşap yüzeylerinizde aynı temizlik ürünlerini kullanmayın.

İlginizi çekebilir: Evde koronavirüs önlemleri – Hangi yüzey nasıl temizlenmeli?

EVİNİZİN HAVASINI DA TEMİZLEYİN

Evin havasını temizlemek sağlığınız için önemlidir. Evinizi havalandırın ve içeride kalan tozu dışarı çıkarın.

Şömine ve radyatörlerde bahar temizliği zamanı geldi!

Bahar temizliği nasıl yapılır?