Önce toz mu alınır yoksa süpürülür mü? İşte yanıtı

Son güncelleme:

Temizlerken önce toz mu almalısınız yoksa evi süpürmeli misiniz? Bu, zamanın kendisi kadar eski bir soru. Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan sorusu gibi, herkes neyin önce yapılması gerektiğini bilmiyor.

Bugün cevabı açıklıyoruz ve bazı iyi temizleme ipuçlarını paylaşıyoruz. Temiz bir ev ister misiniz? Başlayalım…

TOZ NEDİR?

“Önce toz mu alınır ev mi süpürülür?” sorusu ile mücadele etmeden önce, tozun ne olduğunu inceleyelim.

Toz, iç mekanlarda toplanan küçük parçacıkların bir kombinasyonudur. Bu parçacıklar bitki poleni, saç, kağıt lifleri, malzeme lifleri ve hatta cilt döküntüleri gibi bir dizi şeyden oluşabilir.

Temizliği bir süre aksattıysanız, muhtemelen bazı bölgelerde toz birikintilerini fark edersiniz. Bu birikintileri, ahşap veya karo zeminlerde, açıkta kalan yüzeylerde ve ayna gibi yerlerde görebilirsiniz. Toz ayrıca halılar, kilimler ve perdeler gibi yumuşak mobilyalarda birikir.

Toz nedir?

DÜZENLİ OLARAK TOZ ALMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Toz sadece evinizin dağınık ve pis görünmesini sağlamakla kalmaz, daha da önemlisi, sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilir. 

Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar , iç mekan tozuna maruz kalmanın mukozal tahrişe neden olabileceğini göstermiştir. Daha basit bir şekilde anlatacak olursak toz, daha fazla mukus ve sinüs problemleri oluşturur ve tıkanmış olabileceğinizi gösterir.

Toz alma konusunda hatalar yapar ya da hiç toz almazsanız, sağlığınızla ilgili problemlere kapıyı aralamış olabilirsiniz. Toz almak, polen ve evcil hayvan tüylerinin temizlenmesine de yardımcı olur. Bu, saman nezlesi veya evcil hayvan alerjisi olanlar için oldukça iyi bir haber!

Sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bu nedenle evinizi bir profesyonel gibi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmelisiniz.

EVİ TEMİZLERKEN ÖNCE TOZ MU SÜPÜRGE Mİ YAPIYORSUNUZ?

Öncelikle elimizdeki soru ile ilgilenelim: Evinizi temizlerken önce toz mu almalısınız yoksa evi süpürmeli misiniz? Cevap; her zaman önce toz sonra süpürge…

Bunun nedeni ise basit. Tozu aldığınızda bazı parçacıklar bezinize gelir. Ancak bunların çoğu havaya karışır ve sonrasında yere çöker. Bu toz parçacıkları daha sonra zemine, kanepelere, yatağa ve diğer yüzeylere yerleşir.

Önce süpürüp sonra toz alırsanız, evinizdeki tozların çoğunu kaçırırsınız. Tozu aldığınızda, parçacıklar zemine yerleşecektir ve evi tekrar süpürmeniz gerekir. Bu tam bir kabus olur. Olduğu gibi bırakırsanız da sağlığınız bu durumdan etkilenecektir.

Toz almak

TOZ ALMAK İÇİN PROFESYONEL PRATİK İPUÇLARI

Önce süpürmeli mi toz mu almalı sorusunun yanıtını öğrendiğimize göre, şimdi evi temizlemenin doğru yollarına bir bakalım.

Bir profesyonel gibi toz almayı öğrenmek ister misiniz? İşte toz alma ipuçları…

1- DÜZENLİ OLARAK TOZ ALIN

Toz almak sıkıcı ama bununla birlikte ev temizliğinizi tamamlamak istiyorsanız, düzenli olarak bu işe bağlı kalmalısınız. Peki ne sıklıkla toz almalısınız?

Basit toz alma – Birkaç haftada bir (ya da eviniz çok tozlanıyorsa daha sık) basit toz alma yapmalısınız. Yani yüzeyleri, zeminler, ve açıkta kalan alanları temel olarak tozunu almak basit toz almaktır.

Derinlemesine toz alma – Birkaç ayda bir derinlemesine toz alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Örneğin evinizdeki perdeleri temizlemeli, fanların kanatlarındaki tozu almalı, mobilyaların üstünü silmelisiniz.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Evde koronavirüs önlemleri – Hangi yüzey nasıl temizlenmeli?

Ulaşılması zor alanların tozunu almazsanız, evinizin tozlu kalması gayet normaldir. Bir kapı açıldığında ya da bir rüzgar estiğinde, bu bölgelerdeki toz çevreye dağılacaktır.

2 -MİKROFİBER BEZ KULLANIN

Doğru temizlik ürünlerini satın almak çok önemlidir. Piyasada birçok farklı ürün var, bu yüzden hangisinin sizin için doğru olduğunu seçmek zor olabilir. Birkaç mikrofiber bez satın almak ilk adım olarak gayet doğru olacaktır. İster inanın ister inanmayın, bu bezler gerçekten çok etkili…

California Davis Üniversitesi Tıp Merkezi’nden yapılan araştırmaya göre, mikrofiber bezler bir bölgedeki bakteri miktarını% 99 oranında azaltabiliyor. Pamuklu bezlerde ise bu oran %30…

3 – TOZ ALMAYA EN ÜSTTEN BAŞLAYIN

Toz atmanın en iyi yolu yukarıdan başlayıp aşağıda bitirmektir. Kulağa bariz ve kolay gelebilir, ancak en sık yapılan temizlik hatalarından biridir.

Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm