ŞİRİNŞİRİN LOLLOL AĞLAAĞLA AMAN TANRIMAMAN TANRIM O NEO NE

Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri

Konmari nedir? Katlama teknikleri alandan kazanmanıza, istediklerinizi kolayca bulmanıza ve bu sayede zaman kazanmanıza yarar. Peki konmari katlama teknikleri nelerdir?

Konmari metodu, düzen uzmanı Marie Kondo’nun minimalist yaklaşımını benimseyerek eşyalarınızı kategorilerine göre ayırmanızı sağlayan bir katlama tekniğidir.

Çok satanlar listesinde adını sıklıkla duyduğumuz Marie Kondo, yenilikçi fikirlerine yer verdiği kitabında tertipli olmanın insanların hayatlarını nasıl olumlu etkilediğine değinir.

EŞYALARINIZDAN KURTULMAYA ODAKLANMAK *

Konmari metodu, evinizdeki gereksiz ve atıl durumdaki eşyalarınızı düzenlemek yerine daha çok onlardan nasıl kurtulabileceğinize odaklanır. Konmari teorisine göre ne kadar çok eşyanızdan vazgeçebilirseniz, hayatınızı belli bir düzene oturtmanız o denli kolaylaşır.

konmari nedir

DEĞİŞİM VE ZAMAN ODAKLI BİR BAKIŞ AÇISI *

Kondo, eşyalarınızın düzenli olmasının gündelik hayatınıza fiziksel ve zihinsel açıdan farklı bir boyut kattığına inanır. Düzenleme ve katlama teknikleri ile Marie Kondo metodu, haftada ya da ayda bir düzenli temizlik yapmak yerine ömür boyu tertipli olmanız ve bunu alışkanlık haline getirmeniz için değişim odaklı bir bakış açısına sahip olmanızı sağlar.

Konmari metodu küçük alanları, farklı zaman dilimlerinde düzenlemek yerine evinizdeki bütün eşyaları aynı anda gözden geçirmenizin daha yerinde olduğuna değinir. Evinizi düzenleyeceğiniz gün, özel olarak planlamalı ve düzenleme esnasında başka işlerin sizi meşgul etmesine fırsat tanımamanız gerekir.

DEPOLAMA ALANLARI HER ZAMAN ÇÖZÜM OLMAYABİLİR! *

Eşyalarınızı göremeyeceğiniz yerlerde depolamak, evinizdeki dağınıklığın ortadan kalktığına dair bir izlenim verir. Bu durumda Konmari yöntemi, raf ve dolapların eşyalarınızdan kurtulmak için tasarlanmış özel depolama alanları olmadığının altını çizer.

SIRAYI TAKİP EDEREK DÜZENLEME *

Kondo, vazgeçilmesi kolay olan eşyalardan zor olanlara doğru bir sıralamayı takip etmenin daha doğru olduğunu ifade eder. Öncelikli sıranın; kıyafet, kitap, belgeler, genel eşyalar ve kişisel eşyalar şeklinde olmasının gerektiğini de belirtir.

KONMARİ KATLAMA TEKNİĞİNİN İNCE DETAYLARI *

Hayata bakışınızı değiştirecek yeniliklere imza atan Marie Kondo, kıyafetlerinizi katlarken alandan tasarruf etmenizi sağlayacak fikirlere de yer verir. Kıyafetleri dolaba asmak yerine Konmari katlama yöntemini kullanarak titiz ve düzenli bir çekmeceye sahip olabilirsiniz.

Gündelik ev işlerini eğlenceli hale getiren bu metot, dar alanlarda depolama sorunu için idealdir. Özellikle kıyafetlerinizi kullanım alanına ve rengine göre organize etmenizi sağlayan ev düzenleme sanatı, depolama alanlarından en etkili şekilde faydalanmanızı mümkün kılar. Özenle katladığınız kıyafetleriniz, bu katlama tekniği sayesinde kırışma ve deforme olmadan ömür boyu kullanmanızı sağlar.

ÇORAP KATLAMA TEKNİĞİ *

 • Çoraplarınızı üst üste düz bir şekilde koyun.
 • Parmak ucundan başlayarak bilek kısmından itibaren 1 santimlik boşluk bırakın.
 • Ortadan katlayın düz konumda olacak şekilde tarafınıza kaldırabilirsiniz.

KISA KOLLU TİŞÖRT KATLAMA TEKNİĞİ *

 • Tişörtünüzü düz bir şekilde koyun.
 • Sağ ve sol kısımlarını kol hizasından katlayın.
 • Dikdörtgen şeklinde katladığınız tişörtü, boyun kısmından bel bitimine kadar 1 santimlik boşluk bırakarak katlayın.
 • Yarısında tekrar katlayın ve düz şekilde gardırobunda yerleştirebilirsiniz.

UZUN KOLLU SWEATSHIRT KATLAMA YÖNTEMİ *

 • Sweatshirt katlarken, kıyafeti kolları açık olacak şekilde düz bir zemine yerleştirin.
 • Kol kısmı dışarı bakacak şekilde sağ kısmını katlayın.
 • Dışarıda kalan kısmı üçgen olacak şekilde içine katlayın.
 • Aynı tekniği sol tarafta da tekrarlayarak dikdörtgen haline getirin.
 • Sweatshirt’ünüzü baştan başlayarak katlayıp rafa yerleştirebilirsiniz.

Feng Shui’ye göre mutlu ev formülleri

Konmari felsefesine göre çoğu eve uyarlanabilecek pratik düzen hileleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Odadaki eşyaları hiç böyle kullanmayı denediniz mi?

Nasıl yapılır? 8 kendin yap fikri ile evde düzen