evi ne sıklıkla temizlemeli

Uzmanlar uyarıyor: Fazla temizlik zararlı! Evi ne sıklıkla temizlemeli?

Son güncelleme:

Evi ne sıklıkla temizlemek gerekiyor? Her gün temizlik yapmak doğru mu? Derinlemesine bir temizlik için önerilen sıklık haftada bir kezdir. Ancak bu temizliğin yanında hemen her gün genel temizlik de yapıyoruz.

Temiz bir ev konfor ve sağlık anlamına gelir. Tifo, dizanteri, kolera, bitler, helmintler ve hatta basit akut solunum yolu enfeksiyonları kir ve toz nedeniyle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, fabrikalardan, otomobillerden, termik santrallerden ve topraktan gelen toz ve kir, akciğer hastalıklarına, alerjilere, merkezi sinir sistemi komplikasyonlarına sebep olabiliyor.

İlginizi çekebilir: Bahar temizliği nasıl yapılır?

EVİ NE SIKLIKLA HAVALANDIRMALI?

Eviniz bir, iki ya da üçüncü katta ise sık temizlik, nemlendiriciler ve iyonlaştırıcılara ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü gürültü ve gaz haritalarında yer alan analizlere göre bu kirlilikler 3. kata kadar yükselebiliyor.

Ses kirliliği üst katlar için kabustur. Alt katlar bu konuda şanslı. Ayrıca bacalardan çıkan dumanlar için de üst katlar hedef tahtası durumundadır. Bu nedenle büyük şehirlerde yaşayanlar evi havalandırırken bile tedbirli olmalıdır. Çünkü temiz havadan çok, kire maruz kalırlar.

Buna göre, pencerelerinizi tüm gün açık tutmanız iyi bir fikir değil. Ülkenin ekolojik açıdan temiz bir bölgesinde yaşamıyorsanız, evi günde 15’er dakika olmak üzere 2 ya da 3 kez havalandırmanız yeterlidir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler

ÇOK SIK TEMİZLİK YAPMALI MIYIM?

Hayır. Evi çok sık temizlememelisiniz. Bunun için üç sebep var;

1- Norveç’te bilim insanları 20 yıl boyunca kadın ve erkeklerin refah düzeyini gözlemledi. Sıklıkla temizlik yapan kadınların astım geçirme ihtimalinin yüzde 3 ila 4 arası olduğunu buldular. Ayrıca, ekshalasyon ev hanımlarında ve profesyonel temizlikçilerde (astım ve pulmoner yetmezliği kışkırtan) önemli ölçüde azalmıştı. Bunun nedeni uzmanlara göre, ev kimyasallarının tahriş edici etkisiydi. Aslında, çok sık olarak bir evi, daireyi veya ofisi temizleyen kadınlar, ağır sigara içenler gibi sağlıklarını da mahvediyorlar. Erkeklerde ise böyle bir durum söz konusu olmadı.

2- Avrupa’da gerçekleştirilen bir çalışma, bahçede ve evde yapılan sık temizlik işlemlerinin hem kadınlara hem de erkeklere eşit derecede zararlı olduğunu gösterdi. Yıl boyunca incelenen denekler spor yapmak yerine temizlik yapmıştı. Bilim insanları, ritim eksikliği, mola olmaması ve kas gruplarına eşit dağılamayan yük nedeniyle sağlıklarının olumsuz etkilendiğini keşfetti.

3- Dünyanın dört bir yanındaki immünologlar, apartman dairelerinde yaşayan ve çok temizlik yapan insanların mevsimsel hastalıklara karşı dayanıksız olduğunu keşfetti. Bunun sebebi ise bağışıklıkların güçsüz olması. Vücut agresif çevreye karşı savaşmayı öğrenmediği için mevsimsel hastalıklara daha kolay yakalanıyor.

İlginizi çekebilir: Evde alerji yapan şeyler | Evinizi nasıl anti-alerjik yaparsınız?

NE SIKLIKLA TEMİZLİK YAPMALI?

Sağlığınızı kötü etkilememek ve tüm ailenizin vücut direncini düşürmemek için evinizi haftada bir temizleyebilirsiniz.

Evde evcil hayvan yoksa, ebeveynler çalışıyor ve çocuklar okuyorsa evde çok fazla kir olmayacaktır. Evde bir kedi ya da köpek olsa bile, bütün çabası tüm evi 5 günden daha erken bir sürede tüy ve tozla doldurması için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle temizliği, Cumartesi, Pazar veya Cuma akşamları yapmanız mantıklı olacaktır.

DİKKAT: Keskin kokulu ev kimyasallarına daha az sıklıkta başvurmaya çalışın. Doğal temizlik malzemeleri, temiz su ve mikrofiber bez ile temizlik yapabilirsiniz. Her gün dişlerinizi fırçaladıktan sonra, lavabonuzu sünger veya normal sabunla süngerle silin, o zaman daha az sıklıkta kimyasallara başvurmanız gerekir. Her 1-3 haftada bir derin temizlik yapabilirsiniz.

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Tuz ile temizlenebilen lekeler! Evinizin pratik temizlik kurtarıcısı

Tuvalet fırçası nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?