Aydınlık bir ev oluşturmak için kolay adımlar! İzin verin gün ışığı içeri girsin

Son güncelleme:

Jaluzi kullanarak ya da diğer dekorasyon ayrıntılarına dikkat ederek aydınlık odalar oluşturabilirsiniz. Son yıllarda popülerliği giderek artan jaluziler ve yeni dekorasyon fikirlerini Evim Dergisi arşivinden derledik.

Eviniz güney cepheye bakmıyor olabilir. Ama bu, yaşam alanlarındaki güneş ışığının bittiği anlamına gelmiyor. Çünkü gün ışığından yaşam alanlarında yararlanmanın pek çok farklı ve pratik yolu var.

JALUZİ VE PERDE SEÇİMİ

Jaluzi

Jaluziler ışığı maksimize etmek için ideal. Beyaz renkli olanları ışığı daha da yansıtır. Ayrıca perde kalabalığı yaratmadığı için mekanı boğmaz ve daha geniş gösterir. Eğer jaluzi sizin için soğuk bir seçenekse, ince ve açık renk tül ve güneşlikler tercih edin. Koyu renk perdeler ışığı emer.

KESİNTİSİZ ZEMİN

Gri zemin ve derz

Eğer derzler ile zemin kaplamaları aynı renk değilse derzleri tazelemeniz gerekir. Örneğin gri bir kaplamanız varsa kesintisiz bir görünüm için gri derz dolgusu uygulayın. Desensiz bir halı da benzer etkiyi elde etmenizi sağlar.

BEYAZLA YIKAYIN

Beyaz tavan

Duvar ve mobilyalar kadar tavanlar da önemli. Tavanların yüksek görünmesi için beyaza boyayın. Tavanla beraber duvar ve zemin renginizi de beyaz tercih ederseniz mekan olduğundan daha aydınlık görünür. Saten boyalar ışığı daha fazla yansıtacağı için tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ataşehir’de 125 m2’lik romantik ve vintage bembeyaz bir evdeyiz

PARLAK YÜZEYLER

Gold mobilyalar

Parlak metalikler ışığı yansıttığı için mekanın daha aydınlık görünmesini sağlar. Roze, gold, krom gibi yüzeylere sahip mobilyalara içeride yer açın.

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda metal minimalizm her stile uyuyor

AÇIK RAF SİSTEMLERİ

Açık raf sistemleri

Duvar alanında açık raf sistemleri tercih etmek de etkili bir yöntem. Raflar ışığın objeler arasında dolaşımını engellemez. Üstelik raflar bütçe açısından da daha hesaplı bir seçenek.

İlginizi çekebilir: İlham verici 19 organize dolap ve kiler fotoğrafı

MOBİLYA YÜKSEKLİKLERİ

Kısa mobilyalar

Büyük ebatlı, hantal mobilyalar ışığı bloke eder ve çok fazla duvar alanında yer kaplar. Tavanı olduğundan yüksek göstermek için dar ve kısa mobilyalar tercih edebilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınız ayaklı olursa benzer şekilde ışık her yere ulaşacağı için daha aydınlık bir his elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mobilyadaki çizikler nasıl giderilir? İşte 8 kolay yöntem

YENİ BİR PERSPEKTİF

Cam tablalı, cam ya da akrilik gibi malzemelerden yapılan mobilyalar perspektifi kesintiye uğratmayacağı için daha havadar bir görünüm yaratır. Orta ve yan sehpa gibi mekana serpiştirilmiş parçalarda kullanabilir, duvara yaslayabileceğiniz büfe gibi dolaplarda da akrilik ve cam tercih edebilirsiniz. Duvarda blok etki yaratan masif mobilyalarla kıyaslarsanız aradaki farkı görebilirsiniz.

Nar şeffaf C sehpa, altincicadde.com

Kapı sorunları ve çözümlerine dair her şey!

Evde kusurları gizliyoruz… İşte pratik öneriler