Ev turu: Ataşehir’de 125 m2’lik romantik, vintage ve bembeyaz bir evdeyiz

Beyazın hakimiyeti ele geçirdiği bu huzur dolu evde, rengin romantik duruşuna, vintage stildeki mobilyalar etki ediyor.

Ataşehir Şerifali’deki 125 metrekarelik evin daha kapısından içeri girer girmez bembeyaz bir dünya karşılıyor bizleri. Beyazın verdiği o sakinlik, huzur ve romantik hava bu evin her yerine işlemiş durumda. Bu bembeyaz dünyada, Işıl ve Hakan Tahan çifti ile çocukları Selin ve Rüzgar yaşıyor.

“ZAMANLA DEĞİŞEN İHTİYAÇLARI KARŞILAMAMAYA BAŞLADI”

Çift bu eve 2003 yılında taşınmış: “Evi aldığımızda hiç oturulmamış sıfır haldeydi. Sadece boyatıp taşındık. Yeniydi, fakat mutfağı ve banyosu hem kullanışlı değildi, hem de beni yansıtmıyordu. Zaman içinde çocukların büyümesiyle değişen ihtiyaçlarımızı da karşılamamaya başladı. Eskiyince de değiştirmeye karar verdik. Mutfak, banyo, kapılar ve tabi eskiyen ev eşyalarını da değiştirdik.” Işıl Hanım evini “eski ve yeninin birleşimi“ olarak tanımlıyor: “Mutfakta country tarzı, banyoda daha modern, salon ve diğer odalarda ise beyaz ve ferah eşyalar, ahşabın doğallığı, vintage objeler sevdiğim şeyler.”

EVİN GİRİŞİ

Evin girişine büyük beyaz bir ayna yerleştirilmiş. Aynanın önündeki alanda ise bir puf ile oturma alanı düzenlenmiş.

Koltuklar Modoko’da özel olarak yaptırılmış. Halılar Empera ve Ikea’dan seçilmiş. Aksesuarlar yıllar içinde Zara Home, Mudo Concept, H&M Home, Boyner ve Kervan gibi mağazalardan toplanmış.

“SADELİK, DOĞALLIK, ANILAR VE KIR EVLERİ İLHAM KAYNAĞIM”

Doğa, çocukluğundan beri gezip gördüğü yerler ve evler, evinin dekorasyonunu yaparken Işıl Hanım’ı etkileyen şeyler olmuş: “Sadelik, doğallık, anısı olan eşyalar, eski kır evleri benim ilham kaynaklarım. Tabii bir de ev ahalisinin rahat edeceği, içinde beraber olmaktan mutluluk duyacağı bir ortam yaratmak istedim.” Işıl Hanım, anısı olan eski eşyaları sevdiğinden evinde bolca bu tarz eşyalara yer vermiş: “Onları her gün görsem de sıkılmam gibi geliyor. Bana yaşadığım güzel günleri, çocuklarımı büyütürken yaşadığım acı tatlı anıları hatırlatan, çocuklarımın eski
oyuncakları mesela, çok sevdiğim şeyler.”

Evin dekorasyonu yıllar içinde oluşmuş. Bu ev sahibinin özellikle tercih ettiği bir durummuş: “Aslında bütün eşyaların takım olmasını ve bir günde alınıp konmuş gibi durmasını sevmiyorum. Çabuk sıkılan bir yapım olduğu için hiç sıkılmayacağım sade görünümlü, ama sağlam eşyalar kullanmaya dikkat ettim. Salonda rahatlık ön planda, hem evdekilerin rahat edeceği, hem de sıkça gelen dostlarımıza sıcak, samimi, konforlu ve şık bir ortam sunacak bir mekan olmasını istedim.”

Balkon ev sahipleri için dördüncü oda… Arkadaşlarla çaylar ve kahveler burada içiliyor. Kalabalık olunduğunda rahat bir oturum için marangoza boydan boya köşe bir koltuk yaptırılmış. Yaz-kış kullanabilmek için de alan camekanla kapatılmış.
Bauhaus’tan kestirilen mutfak tezgahı hobi odasında çalışma masasına dönüşmüş. Rahat bir dönen koltuk, tüm malzemeleri alacak kutular, dolaplar ve raflar odanın tamamlayıcıları olmuş.
Mutfak küçük bir metrekareye sahip olduğu için, bu alanda ferahlık beyaz renkte dolaplarla sağlanmış. Tezgahta doğal ahşap malzeme kullanılmış. Dolaplar tasarlanırken ev sahibi yemek yapma stiline ve eşyaları kullanış tarzına uygun olmasına dikkat etmiş. İşlevsel bir mutfak olmasını özellikle istemiş. Mutfak dolapları Ikea’dan seçilmiş.

Salondaki vitrin ve masa gibi mobilyalar Mudo Concept’ten, sandalyeler ise Vitale’den alınmış.

Ev turu: 55 metrekarelik 1+1 dairede rengi ve keyfi bol bir dünya