Evde kusurları gizliyoruz… İşte pratik öneriler

Son güncelleme:

Sarkan kablolar, çizilmiş sehpalar, çirkin tesisat boruları… Bu ve benzeri daha pek çok detay çirkin görünümü yüzünden gözümüze batar. Oysa bunları gizlemenin pek çok pratik yolu var.

DUVARLARDAKİ, SEHPADAKİ, ŞÖMİNEDEKİ KUSURLAR

 • Eskiyen şömine çerçevesini dilediğiniz renkte boyayıp kenarlarına yapıştıracağınız hazır strafor bordürlerle değiştirebilirsiniz.
 • Kirlenmiş duvarları hemen boyatamıyorsanız stilinize uygun tablolar veya aile fotoğraflarından kolajlarla örtebilirsiniz.
 • Tablası ve ayakları çizilmiş sehpanızı kendinden yapışkanlı dekoratif kağıtlarla kaplayarak yenileyebilirsiniz.
eunstudio.com
miifotos.com
buzzfeed.com

KAPILARDAKİ, PRİZLERDEKİ, MOBİLYALARDAKİ KUSURLAR

 • Çizik ve üzerindeki ahşap kaplaması kalkmış kapıları kara tahta boyası ile boyayarak işlev kazandırırken çirkin görünen kısımlarını kolayca gizlersiniz.
 • Kimi eski evlerde elektrik anahtarları veya prizler eğri sabitlenmiş olabilir. Bunları düzeltmek de sanıldığı kadar kolay değil. Oysa etrafına farklı ölçüde çerçeveler asarak kötü ve rahatsız edici görünümden kolayca kurtulabilirsiniz.
 • Ahşap yemek masası, sehpa ve büfe, çabuk çizilen yüzeyler olduğundan, zaman içinde çirkin ve kirli bir görüntü yaratır. Eğer değiştirme gibi bir şansınız yoksa yüzeyini dekoratif duvar kağıtları ile kaplayarak bu çirkin görünümü önleyebilirsiniz.
evdeko.com
Kablo kutusu, Tchibo.
Ikea.

KABOLALARI VE ÇAMAŞIRLIĞI GİZLEMEK

 • Kedinizin yaşadığı sepet gözünüze hoş görünmüyor mu? Ayaklı bir sehpa/kutu ile, o daha özel bir eve sahip olurken, siz de alanınızı düzenlemiş olursunuz.
 • Telefon şarjı, elektronik eşyalar derken evi kablolar mı sardı? Çözüm kolay dekoratif kablo kutuları bu dağınıklığa son veriyor. Bir diğer seçenekse odanın köşelerine üçlü, dörtlü priz çıkışları takıp kabloları duvara sabitlemek. Bu durumda da kablo gizleyici bordürler kullanılabilir.
 • Eğer bir çamaşırlığınız yoksa çamaşır yıkama sırasında banyo dağılır ve çirkin görünür. Deterjanları farklı boyda cam kavanozlara koyun ve gereçleri cepli düzenleyicilerde saklayın. Bu şekilde karmaşık ve hoş olmayan görüntüyü önleyebilirsiniz.
hvg.hu
laurelberninteriors.com
tilkidunyasi. com

TESİSAT BORULARINI, DUŞAKABİNİ GİZLEMEK

 • Eski lavabonun altından görünen tesisat borularını gizlemek için bir metre kumaş yeterli aslında. Sıkı biçimde büzdüğünüz kumaşı çift taraflı bant ile lavabo kenarında yapıştırarak bu alanı saklayabilirsiniz ya da ölçüye uygun asma mutfak modülünü lavabo ayağı kadar kertip ayak takarak pratik bir dolaba dönüştürebilirsiniz.
 • Eski yüzlü ve size artık çirkin görünen şöminenizi bir kutu boya ile modernize edebilirsiniz. Şömine duvarım yekpare tuğla ise nasıl boyarım, derseniz…Önerimiz boyamak yerine beyazlatın olur. Bunun için ihtiyacınız olanlar bir boya fırçası, plastik kap, bez, su ve beyaz boya. Hafif beyazlık için 3 ölçek su+1 ölçek boya, daha yoğun beyaz için 2 ölçek su+1 ölçek boya karıştırın. Tuğla yüzeye sürdükten hemen sonra bezle boyayı yayın. Çok hızlı hareket edin. Tüm işlem yüzey kalitesine göre maksimum 30 dakika sürüyor.
 • Eskiyen duşakabinin kirli camları canınızı mı sıkıyor? Tavanda yeriniz varsa bir ray ile dekoratif perde asabilir ya da camları neşeli çıkartmalarla süsleyebilirsiniz.

Duvarları ile ilgi çeken 15 ilginç banyo size de ilham verecek!