mutfak-zemini-nasıl-olmalı

Mutfak zemini nasıl olmalı? En iyi mutfak zemini örnekleri

Mutfak zemini nasıl olmalı? Parke kullanılabilir mi? Fayans modelleri nasıl olmalı? İşte mutfak zemini için öneriler... Dolaplar ve tezgahlar mutfaklar için önemlidir. Lavabo, kiler ve fırın gibi ürünler ve alanlar da öyle. Ancak iyi dekore edilmiş bir mutfak göz hizasında bitmiyor. Mutfak zeminine kadar dikkat edilmeli. 

Peki mutfak zemini nasıl olmalı? Zeminler nadiren dikkat çekici bir şekilde etkileyicidir, ancak mutfakta iyi bir zemin seçimi tüm havayı değiştirebilir. Mutfağınızın zemini retro bir lokanta gibi cesurca döşenebilir veya evinizin geri kalanını kaplayan aynı şık sert parkelerle doldurulabilir.

 Mutfak atmosferini büyük ölçüde etkileyen yapı bileşenlerinden birisi de hiç kuşkusuz ki zeminler. Uzun yıllar kullanabileceğiniz dayanıklı ve estetik bir zemin için dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladık.

MALZEME SEÇIMİ

Islak hacim olarak kabul edilen mutfak, yüzeyler baz alındığında en çok kirlenen alanlardan biri. Sürekli bir şeylerin döküldüğünü ve sizin de pratik bir biçimde bunları kolaylıkla temizleyebiliyor olmanızı düşünürsek ideal seçenekler seramik, doğal taş, porselen olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek ahşap zeminler ise, yüzeylerine doğru cila takviyesi yapılırsa mutfaklar için uygun olabilir. Ancak mutlaka natürel ahşap kullanmak durumunda değilsiniz, ahşap görünümlü seramikler daha işlevsel bir opsiyon olabilir.

TARZINA KARAR VERİN

Nasıl bir kaplama seçeceğiniz konusunda karar vermeniz gereken önemli başlıklardan biri rengi. Mutfak dolaplarına kontrast yapan bir zemin mi, yoksa onu tamamlayan bir renk tonu mu? Bu soruyu cevaplayarak başlayabilirsiniz. Yüzey parlaklığı düşünülmesi gereken ikinci konu. Örneğin dolaplarınız mat lake ise zeminde de mat yüzeyli bir seçenek tercih edebilirsiniz. Tezgah arası, tezgah renkleri de benzer şekilde zemin materyaliyle uyumlu olmalı. Örneğin tezgahınızda Calacatta mermeri varsa; zeminde mermer görünümlü bir seramik yüzey tercih edebilirsiniz.

BAKIM KONUSU

Farklı materyallerin, farklı bakım ihtiyaçları olur. Mermer tercih edecekseniz bakımını yapmanız, ahşap tercih edecekseniz periyodik sistrelemeniz gerekebilir. Eğer bu tip başlıklarla uğraşmak istemiyorsanız seramik ve porselen gibi bakım gerektirmeyen dayanıklı malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Mesele basit: Mutfak zeminleriniz sıkıcı olmak zorunda değil. (Açıkçası, mutfağınızın sıkıcı olmasına izin vermeniz için çok fazla mutfak zemini seçeneği var.) Bu yüzden aşağıya bakın ve kolları sıvayın.

MUTFAK ZEMİNİ İÇİN SERT AHŞAP PARKELER

PROEM STUDİO

Hazır parke almak yerine kendiniz de zemini hazırlayabilirsiniz. Sert ağaçlarınızı çapraz olarak yatırın ve zemininizde zikzaklar oluşturmalarına izin verin . Bu tasarım seçimi, daha geniş oturma odalarında ve yatak odalarında dikkat dağıtıcı olabilir. Ama mutfak gibi daha küçük bir alanda? Kesinlikle çarpıcı görünecek.