perde-modelleri
perde-modelleri

Perde modelleri: Salon ve odalar için en iyi tercih nasıl olmalı?

Perde modelleri seçerken nelere dikkat edilmeli? Perde çeşitleri nelerdir? Perde almadan önce nasıl ölçü almak gerekir? Kumaş ve stil seçenekleriyle perde modellerini ve bilmeniz gereken teknik detayları bu dosyamızda bulabilirsiniz.

PERDE STİLLERİ

PERDE STİLLERİ
PERDE STİLLERİ
PERDE STİLLERİ

PERDE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Evde mahremiyet sağlamanın ötesinde mobilya ve kumaşları hatta sizi de UV ışınlarından koruyan, enerji ve ısı tasarrufu da sağlayan perdeler için kumaş seçerken dikkat edin. Mesela sıcak bir iklimdeyseniz ve pencereniz direkt güneş alıyorsa ipek gibi hassas kumaş yerine keten veya polyester kumaşlar tercih edin.

Ayrıca black-out kumaşlar da enerji ve ısı tasarrufu sağlar. Motorize perdeler ise ev otomasyonu ile entegre olarak uzaktan kumanda, hız ayarı ve tek tuşal güvenlik gibi pek çok avantaj ve konfor sunuyor.

 • Ne tür bir ışık kalitesini istediğinizi düşünün. Rahatlatıcı ve güneşli bir atmosfer istiyorsanız, hafif tül perdeler kullanarak doğal ışıktan maksimumda yararlanın. Tazeliği ve modernliği çağrıştıran kotonlar astarsız kullanılırsa ışığı daha iyi geçirir.
 • Bilindik beyaz tüllere alternatif mi yaratmak istiyorsunuz? Kırmızı- beyaz kareli tüller de aynı işlevi görür. Mahremiyetinizi korurken ortama biraz canlılık ve renk katar. Kışın en karanlık anlarında bile sıcak bir ışık mı tercih ediyorsunuz? Sarı perdeler tam size göre!
 • Storlar gerektiğinde mahremiyet sağlar ve doğal ışığı içeri davet eder. Üstelik onları dekoratif öğelere dönüştüren sonsuz kumaş seçenekleri var.
 • Şeffaf veya yarı geçirgen kumaşlar içinde en dekoratif olanlarından biri de dantellerdir. Düz kanatlı perdeler halinde kullanılınca daha etkili olurlar.
 • Küçük pencereleri büyük, büyükleri ise küçük gösterin. Küçük pencereleri büyük göstermek için korniş veya tepe başlığını pencerenin üzerine monte edin ve aynı mekandaki perdelerin boylarını eşitleyin.
 • Perdelik kumaşlar pek çok renk, desen ve dokuda üretilir. Biraz cesur olun, beklenmedik kombinasyonlar yaratın. Aynı penceredeki iki perde kanadının birini muslin, diğerini kotondan uygulayarak ilginç ve katmanlı bir görünüm yakalayabilirsiniz örneğin.
 • Perde ve storların çarpıcı birlikteliği, dramatik bir tarz ve esnek ışık kontrolü sağlar. Storla iki kanatlı, büzgülü bir perde ve tepe başlığını aynı pencerede buluşturabilirsiniz.
 • Düz kumaştan bir perdeyi vurgulamak için kenarına ve üst kısmına desenli veya renkli kumaştan şeritler diktirin. Ya da siyah-beyaz ‘toile de jouy’ perdeleri kırmızı ponpon kenar şeritleriyle tamamlayarak, modası geçmeyen bir görüntüye sahip olun. Böylesi sürprizler en basit perdeye bile canlılık ve bir tarz katabilir.
 • Gösterişli ve lüks bir etki için, yansıtma özelliği olan ve dokunma hissi uyandıran ipeklileri seçin.

SALONA PERDE SEÇERKEN

 • Salonunuz küçük veya tavan yüksekliği alçak ise düz renklerde perde seçin. Böylece tavan yüksekliği daha normal algılanacaktır.
 • Perde seçimini koltuk ve mobilyaların seçiminin sonrasına bırakın. Parke rengi, duvar boyası ve duvar kağıdı rengine de dikkat edin. Uyumlu bir seçim yapalım derken aynı tonda bir perde rengi seçmek hata olur. Bu renklerin bir ton açığı veya koyusunu seçmeye dikkat edin.
 • Desenli koltuklarda düz perdeler düz koltuklarda desenli perdeler kullanın.

PERDE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

KUMAŞA GÖRE PERDE ÇEŞİTLERİ

Koton perde çeşitleri: İpek kumaş ile tersten dikilerek desenlendirilen koton kumaşın ipek olan tarafı ipek iplikle tekrar dokunuyor. Böylece kumaş işleme etkisi kazanıyor. Yüksek ısıda yıkandığında çeker, ütülenmeye karşı dayanıklıdır ve eğer renkli ise, ilk yıkamada tek başına olmasına dikkat edilmelidir. Esnektir, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Yıkamalara karşı renk dayanıklılığı yüksek değildir ve kırışmaya eğilimlidir.

Keten perde çeşitleri: Daima elde ve soğuk su ile yıkanmalıdır, santrifüjlü makinada kurutulmamalı ve çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Kırışma eğilimi çok yüksektir. Ütülenmeye dayanıklıdır. Dokunuşu yumuşaktır, kire dayanıklıdır.

keten perde

İpek perde çeşitleri: Çok yüksek ısıda ve santrifüjlü makinada yıkanmaz. İnatçı lekeler söz konusu olduğunda, bir uzmana başvurmak gereklidir. Düşük ısıda ve buharsız ütülenmelidir. Dayanıklıdır, çok hafiftir, dokunuşu yumuşak ve hoştur. Renk dayanıklılığı yüksektir. Çitilenmeye karşı hassastır.

Tül perde çeşitleri: Tül perde organze, vual, tergal, ipek tül perdeler, keten, ipek, vual, polyester gibi ince dokulu kumaşların kullanılması ile tasarlanan perdedir.

Kadife perde çeşitleri: Dokunurken hammadde liflerinin dokuma yüzeyini belirli uzunlukta kaplayacak şekilde bırakılması ile ona güzel bir görünüş verdiren yumuşak kumaştır. Bu kumaş naylon, yün, pamuk reyon veya ipekle dokunur.

kadife perde

Yün perde çeşitleri: Yüksek ısıda yıkandığında çeker, eğer asılarak kurutulursa deforme olur. Isıyı çok iyi yalıtır, yüksek nem özelliği vardır ve kaybettiği şeklini kolayca bulur. Keçeleşme ve sararmaya eğilimlidir.

RENK VE DESENE GÖRE PERDE ÇEŞİTLERİ

 • Geometrik desenleri karıştırarak mekanlarınızın enerjisini yükseltin. Çizgilileri kareli, ekoseli ve puantiyelilerle bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Bu farklı desenleri bir arada tutabilmek için onları aynı renklerden seçin.
 • Geniş desenleri uzun kanatlı büzgülü perdelerde; orta boyuttakileri kısa perdeler, korniş ve pervazlarda; küçük desenleri ise vurgu parçalarında kullanın.
 • Renkli tül perdelerin üst kısımlarına ikiye kıvrılmış şeritleri belli aralıklarla dikin ve bir korniş çubuğuna asın. Bu tüller ışığı filtreler ve alacalı bir ışık etkisi yaratır.
 • Beyazdan, bisküvi ve toprak tonlarına uzanan nötr renkler, klasik veya modern mekanlarda sıkça başvurulan dekorasyon öğeleridir. Kumaşların üzerindeki kendinden kare ve çizgi kabartıları ve desenleri, düz yüzeye grafik bir katkı sağlar.
 • Odanıza canlılık katmak için oranjmavi; yeşil-pembe- kırmızı gibi zıt renklerin birlikteliğine başvurun. Yumuşak pembe, lila, şeftali ve leylak tonları ise yatak odaları için ideal. Feminen çağrışımlar yaratan bu renkler floral, nakışlı desenler ve parlak dokunuşlarla daha ön plana çıkar.
 • Ağırbaşlı, gösterişli bir etki için kırmızı, mor, dore gibi renkleri seçin. Doğaları gereği gösterişlidirler. Hele dönemsel bir görüntü peşindeyseniz, geleneksel desen ve dokuları olan kadife, şönil ve saten sizin için ideal.
 • Taze ve modern bir etki arıyorsanız, mavi ve sarıların kombinasyonundan, denizci şeritlerinden oluşan cesur figüratif desenlere uzanan koton ve keten kumaşlara başvurun.

PERDE ASMA ŞEKİLLERİ

PERDE ASMA ŞEKİLLERİ
PERDE ASMA ŞEKİLLERİ
PERDE ASMA ŞEKİLLERİ
PERDE ASMA ŞEKİLLERİ
PERDE ASMA ŞEKİLLERİ

PERDE ÇUBUKLARI ÇEŞİTLERİ

PERDE ÇUBUKLARI ÇEŞİTLERİ

PERDE MODELLERİ UYGULARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Büzgülü perde en çok kullanılan modeldir. Renk ve deseni ortaya çıkarma fırsatı tanırken, mekanın atmosferini de yumuşatır. Bu perdeleri mobilyalarla uyumlu veya tezat renklerde seçebilirsiniz.
 • Ağır, kadife kumaşlardan yere kadar uzanan perdeler zarafet, resmiyet ve klasik bir şıklığı sembolize eder. Ama lüks ve zengin bir etki için, ekonomik bir keteni de ortasına astar koyarak çift taraflı diktirebilirsiniz. Ponpon veya püsküllü bir başlık detayı ekleyerek perdenize dokusal bir ilginçlik katabilirsiniz.
 • Perde kanatları zemin üzerine yaklaşlık 1,5 cm düşmeli. Çok dökümlü perdeler için etek uçlarına ekstra 15 cm’lik bir pay ekleyin ki dökümün hakkını verebilsin. Ama bu tür perdelerin, etrafında dolaşılan pencereler için elverişli olmadığını unutmayın.
 • Fransız pilileri (üçlü pili) uzun bir perdenin kolonumsu bir görünümde yere kadar uzanarak düşeylik hissini vurgulamasını sağlar.
 • Tek kanatlı büzgülü bir perdeyi isterseniz pencere boyunca çekebilir, isterseniz dekoratif biçimde bir kenarda toplayabilirsiniz. Büyük pencereler için iki yana açılmış eşit ölçüdeki kanatlar ideal olur.
 • Basit ve resmi olmayan ortamlar için sempatik kareli bir perdenin üzerine aynı kumaştan ince şeritler dikin ve rustik bir kornişe bağlayın. Bu uygulama özellikle hafif kumaşlar ve tüllerle daha iyi bir sonuç verir.
 • Çizgili pamuklu kumaşlar doğayı çağrıştıran country tarzı evlerde çok kullanılır. Büzgülü perdeleri metal bir çubuk veya ipe geçirin. Mutfak ve banyolar için de çok uygun olur.
 • Dikdörtgen pencereler için perde tasarlamak, kavisli veya açılı olanlarına göre daha kolaydır. Çok küçük pencereler basit perde ve storlarla daha iyi görünür, ama isterseniz süslü elemanlar ile de kolaylıkla çözümlenebilir.

PERDE MODELLERİ

Linens, Taç Boutique Flint Tül Perde
Ikea AMILDE fon perde/2 kanat, mavi
Linens, Lule Hazır Tül Perde
Ikea BLABARSMOTT karartma perde/2 kanat, yeşil
Ikea, BLADMYNTA tül perde/2 kanat, beyaz
Ikea DYTAG fon perde/2 kanat, açık gri
Ikea, FJADERKLINT fon perde/2 kanat, beyaz-yeşil
Ikea LENDA fon perde/2 kanat, açık pembe
Ikea LILLEGERD tül perde/2 kanat, beyaz
Ikea ANNALOUISA fon perde/2 kanat, açık gri

Mutfak perdesi modelleri ve özellikleri nelerdir?

2020 yılında en beğenilen perde modelleri: Perde seçerken dikkat!