Asla işe yaramayan 8 temizlik hilesi (Doğru bilinen yanlışlar)

Temizliği kolaylaştırmak ve pratik temizlik hileleri ile zaman kazanmak ister misiniz? Tabii ki. Bugünün ürünleri ve temizlik araçları, hayatı kolaylaştırmak için neredeyse her gün piyasaya çıkan yeni ürünlerle eskisinden çok daha iyi.

İnternet, bizi daha iyi ve zahmetsiz temizlik vizyonlarıyla cezbeden tüyolar ve ipuçlarıyla dolu . Bunları kim düşünüyor ve neden daha önce görmedik? Bazıları biraz bilime dayanıyor, ancak çoğu değil. 

ASLA İŞE YARAMAYAN 8 TEMİZLİK HİLESİ

İşte işe yaramayan ve sadece zamanınızı ve paranızı boşa harcayacak olan sekiz temizlik hilesi… Hatta bazıları tehlikeli! Bunları atlayın ve size çok daha temiz ve daha güvenli bir sonuç verecek daha mantıklı tavsiyelere uyun.

SÜNGERLERİ MİKRODALGADA STERİL HALE GETİRMEK

Birçok hack gibi, bu da biraz bilime dayanıyor. Evet, yüksek ısı bazı bakterileri öldürebilir, ancak son araştırmalar kalan bakterilerin süngeri yeniden kolonize edeceğini ve potansiyel olarak daha da güçlü hale gelebileceğini gösteriyor.

Detaylar: Mikrodalgalar bulaşık süngerindeki virüsleri ve bakterileri öldürür mü?

ÇAMAŞIRIN RENK VERMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN TUZ KULLANMAK

Tuzu kızartmalarınız için saklayın ve çamaşır makinesine atmayın. Giysiler satın almanız için mağazalara girdiğinde, boyanın akmasını önlemek için artık çok geç. Bu işlem kumaş üretilirken yapılmalıdır. 

MÜREKKEP LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN SAÇ SPREYİ KULLANMAK

mürekkep-lekesi-nasıl çıkar

Bu, saç spreyinin neredeyse %100 alkol olduğu zamanlarda işe yarayan eski ama güzel bir tüyo. Ama zaman değişti . Günümüzün saç spreyleri daha az alkol (ki bu sihirli mürekkep çıkarıcıdır ) ve daha fazla saç kremi, yağ ve yumuşatıcı içerir. Saç spreyini kabarık saçlarınız için saklayın ve bunun yerine izopropil alkolü alın.

Detaylar: Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi yok etme yolları (Kumaş, halı, parke, duvar)

KLOZETTEKİ LEKELERİ ÖNLEMEK İÇİN SU TANKINA SİHİRLİ SİLGİ ATMAK

klozet temizliği sararmış

Evet, o küçük beyaz silgiler, küvetlerdeki sabun köpüğünü ve duvarlardaki mum boya izlerini çıkarma konusunda sihirdir . Ancak tuvaletinizi temizlemek için klozet tankınızda hiçbir şey yapmazlar ve hatta sifon mekanizmalarını bozabilirler. Yıkayıcılar melamin köpükten yapılmıştır ve çalışması için dirseğinizin hareketine ihtiyaç duyar. Çözünmezler ve bakteri öldürücü veya kir kaldırıcı bileşenler içermezler.

Detaylar: Klozet ve lavabolardaki sararmalar nasıl yok edilir?

OCAĞI ARABA CİLASI İLE KAPLAMAK

Gres ve yemek artıklarının ocaklardan çıkarılması zor olabilir; özellikle haftalarca yüksek sıcaklıktan dolayı kurumuşlarsa. Ancak bunun çözümü araba cilası ile ocağı kaplamak değildir.

SICAK SU TÜM MİKROPLARI ÖLDÜRÜR MÜ?

Sıcak su bazı bakterileri öldürebilir, ancak çok sıcak (100 santigrat derece) olmalı ve kirlenmiş yüzey birkaç dakika açıkta bırakılmalıdır. Çoğu ev tipi sıcak su ısıtıcısı 48-50 dereceye ayarlandığından, mikropları öldürmek için tek başına sıcak suyun etkili olacağını bekliyorsanız yanılıyorsunuz.

KOLA EN İYİ TUVALET TEMİZLEYİCİ MİDİR?

Tuvaleti kola (veya herhangi bir gazlı soda) ile temizleyebilir misiniz? Hayır. Çoğu karbonatlı gazoz, pas ve bazı lekeleri yavaşça çıkarmada etkili olan az miktarda sitrik ve fosforik asit içerir. Bununla birlikte, bir litre soda bakterileri öldürmek için hiçbir şey yapmaz ve tuvalette bakteri üremesi için yiyecek sağlayabilecek yapışkan bir kalıntı bırakır. Dezenfekte edici tuvalet temizleyicileri daha iyi ve daha ucuzdur.

FAZLA DETERJAN KULLANMAK ÇAMAŞIRLARI DAHA İYİ TEMİZLER

Konu çamaşır veya kirli zemin temizliği olduğunda daha fazlası her zaman daha iyi değildir . Ekstra deterjan  ve temizleyiciler eklemek , durulamayı ve tüm yapışkan kalıntıları çıkarmayı zorlaştırır. Bu kalıntı kumaşlarda veya halı veya mutfak zemininizin yüzeyinde kalırsa, kir mıknatısı görevi görür. 

Kumaşlar matlaşır ve zeminler toprağı daha çabuk çeker. Daha fazlasını eklemek yerine, iş için en kaliteli temizleyiciyi seçin, talimatları okuyun ve uygun şekilde ölçün.

Çamaşır makinesine ıslak mendil atmanın faydaları (saçlar ve tüylerden kurtulun)