ocak-demirleri-nasıl-temizlenir

Ocak demirleri nasıl temizlenir? Pratik yöntemler

Ocak demirleri nasıl temizlenir? Mutfaktaki temizlik işlerinden en can sıkıcı olanları, zorlu yağ lekelerinin bulunduğu alanlardır. Özellikle yağlı ocak demirlerinin nasıl temizleneceği sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Ocak taşması ya da yemek yapılması sonucu oluşan lekeleri temizlemenin kolay yolları var.

Ocak temizliği ile ilgili detayları daha önce “Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları” yazımızda anlatmıştık. Peki ocak demirleri nasıl temizlenir? Aslında oldukça kolay ve pratik bir yöntem var.

Ocak demirlerini temizlemek için lavabo açıcı ile temizleme yöntemi sıklıkla kullanılıyor. Bu işlemi yapmadan önce mutfağınızın pencere ve kapılarını açarak iyice havalandırdığınızdan emin olmalısınız. Ve işleme başlamadan önce ağzınızı maske ile, ellerinizi eldiven ile kapatmalısınız.

OCAK DEMİRLERİ NASIL TEMİZLENİR?

  • Yağlı ocak demirlerini geniş bir kabın içine yerleştirin.
  • 2 paket lavabo açıcıyı kabın içine dökün.
  • Kaynar suyu, ocak demirlerinin üzerini geçecek kadar doldurun.
  • 45-35 dakika bu şekilde bekletin.
  • Beklettiğiniz ocak demirlerini karışımdan çıkarın ve bulaşık deterjanı ile bulaşık süngeri kullanarak iyice köpürterek yıkayın, durulayın. Ocak demirleri tertemiz olacaktır.

YAĞ ÇÖZÜCÜ İLE OCAK DEMİRLERİ NASIL TEMİZLENİR?

Ocak demirlerinizin boyası çıkabilecek yapıdaysa, lavabo açıcı boyasının kalkmasına neden olabilir. Bu yüzden yağ çözücü ile temizleme yöntemini deneyebilirsiniz.

  • Yağlı ocak demirlerini geniş bir kaba yerleştirin.
  • Sıcak suyu demirleri tamamen kaplayacak kadar doldurun
  • Yağ çözücü ekleyin.
  • 45 dakika bekledikten sonra köpürterek yıkayın ve durulayın.

Yağ lekeleri çok sertleşmemiş ise, ocak demirlerini temizlemek için demirlere yağ çözücü sıkın ve beklettikten sonra lekeler yumuşayınca bulaşık deterjanı ile yıkayın.

Ocak taşlarını temizlemek için, bulaşık deterjanı ile bulaşık süngerinin sert yüzeyini kullanın ve ardından durulayın.

OCAKTAKİ SU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Su lekesini yok etmek istiyorsanız, sorunlu alana cam temizleyici sıkın ve 1 ile 2 dakika bekletildikten sonra temiz bezle silin. Ardından mikro fiber bezle kurulayın.

Ankastre ocak, davlumbaz ve fırınınızda normal temizlik bezleri yerine mikrofiber bez kullanmalısınız.

Cam ocak seçerken nelere dikkat etmeli? Su lekesi nasıl çıkar?

Ocak taşması nasıl engellenir? Ocak taştığı zaman nasıl temizlenmeli?