çamaşır etiketlerindeki semboller yıkama

Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri

Çamaşır etkiletlerindeki semboller herkesin en az bir kez gördüğü ve çoğu zaman anlamını bilmediği sembollerdir. Giysilerin üzerindeki bu semboller bazen gerçekten kafa karıştırıcı olabilir. Eğer çamaşırlarınızın mahvolmasını istemiyorsanız, etiketlerin dilini bilmeniz gerekiyor.

Pamuklu kıyafetleri 30 derece yerine 40 derecede yıkamak o kadar da önemli olmasa da, yünlü ve ipek kumaşlar için durum biraz daha hassas…

Bugün, kıyafetleri yıkamadan önce etiketleri anlamanın yollarını anlatacağız.

Çamaşır etiketlerindeki semboller

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

YIKAMA SEMBOLLERİNİN ANLAMLARI

Yıkamayın – Bu simgeye sahip ürünler evde yıkanmamalıdır. Bunun yerine, kuru temizleme yapılması gereklidir.

Ütü istemez – Kırışıklıkları ve herhangi bir şekil bozulmasını önlemek için hazırlanan programda yıkanması gerektiğini gösterir. Genellikle ütülenmeleri de gerekmez.

Hassas yıkama – Hassas yıkama gerektiren giysiler genellikle yün veya ipek gibi hassas kumaşlardan veya normal yıkamadan zarar görebilecek detaylara sahip kıyafetlerde bulunur.

Elde yıkama – Elde yıkama simgesiyle işaretlenmiş çamaşırlar kesinlikle çamaşır makinesine konulmamalıdır. Bunun yerine, bunları özel bir deterjanla elle yıkamalısınız.

Noktalar – Her nokta farklı bir sıcaklığı anlatır:

  • 1 = 30ºC
  • 2 = 40ºC
  • 3 = 50ºC
  • 4 = 60ºC

KURU TEMİZLEME SEMBOLLERİ VE ANLAMLARI

Kurutma makinesinin ana simgesi, içinde daire bulunan karedir. Bu sembolün, çamaşırlarınızı nasıl kurutmanız gerektiğini gösteren varyasyonları vardır.

Çamaşır etiketlerindeki semboller
Kurutma makinesi sembolü
Çamaşır etiketlerindeki semboller

Asarak kurutun – ‘kuruması için asın’ sembolü ile işaretlenmiş kumaşlar askılar ile kuruması için asılabilir.

Düz bir yere yayarak kurutun – Düz kurutulması gereken giysiler genellikle nispeten ağırdır ve bu nedenle ağırlığın şeklini değiştirmesi durumunda asılmamalıdır. Kuruması için düz yüzeylere veya kurutma raflarına düz olarak yerleştirin.

Noktalar – daha önce olduğu gibi, noktalar farklı sıcaklıkları gösterir:

  • 1 = düşük ısı
  • 2 = orta sıcaklık
  • 3 = yüksek ısı

ÜTÜ SEMBOLLERİ VE ANLAMLARI

Ütü yaparken hiç bir giysinize delik açtınız mı? Farklı ütü sembollerini dikkate alırsanız böyle bir şey başınıza gelmeyecektir.

Çamaşır etiketlerindeki semboller

Buharsız ütüleme  – Bazı malzemeler buhara ve başka bir deyişle su ve ısı kombinasyonuna iyi tepki vermez. Bu etiketi görürseniz, ütülemeden önce ütünüzdeki buhar işlevini kapattığınızdan emin olun.

SICAK SUDA VE SOĞUK SUDA YIKAMANIN FARKI

Sıcak suda ya da soğuk suda çamaşır yıkamanın arasındaki fark nedir? 

Çamaşırlarınızı yıkamak için kullandığınız sıcaklık çeşitli nedenlerden dolayı değişebilir. Soğuk su, kan ve ter gibi lekeleri yıkamak için en iyisidir – bu lekeler sıcak su ile yıkadığınızda kumaşa daha fazla yerleşir.

Sıcak su, kumaşları sterilize etmek için daha iyidir – bazıları havlu ve yatak takımlarındaki mikropları öldürmek veya iç çamaşırı daha temiz hale getirmek için daha yüksek sıcaklıklar kullanır. Sıcak su bazı kumaşlara zarar verebilir ve büzülmelerine neden olabilir. 

Çamaşır makinesi sallanıyor, hareket ediyorsa ne yapmalı?

Havluları çamaşır suyu ile desenli hale getirin! İşte yapılışı