2021'in en popüler bitkileri

2021’in en popüler bitkileri bunlar olacak: Uzmanlar açıkladı

Son güncelleme:

2021’in en popüler bitkileri ile ilgili uzmanlardan bazı tahminler var. Çin herdemyeşili (Chinese Evergreen), devetabanı (Monstera Deliciosa), salon sarmaşığı (Pothos) ve zeze bitkisi gibi bitkiler 2020 yılının en popüler bitkileri olmuştu. 2021’de ise, evde bitki yetiştirme trendi devam ediyor. Peki 2021’in en popüler bitkileri neler olacak?

Plantx kurucusu Sean Dollinger’e göre, 2021’de de devetabanı gibi büyük yapraklı bitkiler trend olacak. Fil kulağı bitkisi (Alocasia) bunlardan biri. Mum çiçeğine benzerliği ile bilinen Linear Hoya da popüler olma yolunda ilerliyor. Sarkıcı bitkiler dikkat çekiyor.

Bitkilerinizin arasında bu türler zaten varsa endişelenmeyin – koleksiyonunuza ekleyebileceğiniz birkaç trend bitki daha var. Beş ev bitkisi uzmanının, 2021’in en popüler bitkileri ile ilgili tahminleri şu şekilde:

DUA ÇİÇEĞİ (CALATHEA LANCIFOLIA)

2021'in en popüler bitkileri

The Zen Succulent’in Kreatif Direktörü ve Baş Yapımcısı Megan George, “Calathea Rattlesnake 2021’de trend olacak” diyor . “Koyu mor alt yapraklı desenli yaprakları, en basit saksıda bile güzel bir şekilde öne çıkıyor.”

Calathea Rattlesnake, alt kısımları koyu mor olan çizgili, benekli yapraklara sahiptir. George, Calathea Rattlesnake’in yeni başlayanlar için mükemmel bir bitki olduğunu söylüyor. “Bu bitki size neye ihtiyacı olduğunu söylüyor,” diye devam ediyor, “Yaprakları sarktığında, ona arıtılmış su verin ve yapraklarının dikilmesini izleyin.”

George, bu bitki için arıtılmış su kullanmanın şart olduğunu söylüyor. Calathea Rattlesnake, yoğun klorlu suya karşı hassastır, bu da yaprak kenarlarının kahverengileşmesine neden olur. 

Su kabını normal musluk suyuyla doldurun ve gece boyunca bekletin. Bu şekilde klorun buharlaşmasını sağlayarak Calathea Rattlesnake için güvenli hale getirebilirsiniz.

Dua çiçeği bakımı ile ilgili detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz: Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır? Dua bitkisi çoğaltma

SALON PALMİYESİ (RHAPIS PALM)

2021'in en popüler bitkileri

Plants.com’un marka lideri James McCann, Lady Palm olarak da bilinen bu bitkinin 2021 için kesinlikle “trend” bitkiler listesinde olduğunu söylüyor. Palm, 2020 sonbaharında piyasaya sürdüklerinde anında çevrimiçi bitki perakendecisinin en çok satanlarından biri haline geldi.

McCann, “İnsanlar büyük iç mekan bitkilerini seviyor” diyor. Büyük iç mekan bitkileri, bir odada odak noktası yaratmaya yardımcı olur. Lady Palm bu tanıma uyuyor.

Lady Palm, Çin’e özgü, yelpaze tarzı bir palmiyedir. Aydınlık bir ortam ve dolaylı güneş ışığı sağladığınız sürece bitkinin iç mekanlarda büyümesi kolaydır. Nemli ortamları tercih eder. Düzensiz sulama ve kuru hava yapraklarının uçlarının kurumasına neden olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Areka palmiyesi bakımı nasıl yapılır? Sulama ve püf noktalar

BENEKLİ, ÇİLLİ BEGONYA (BEGONIA MACULATA)

2021'in en popüler bitkileri

Bonide Products Müdürü Jim Wood, “2021’de, süslü bitkilerin ön plana çıktığını görüyoruz” diyor . Jim, özellikle Rex begonia (Begonia rex-cultorum) ve Begonia Maculata (Polka Dot Plant) gibi Begonia türlerinin bu yıl uçacağını söylüyor. 

Çilli begonya bitkisi, benzersiz beyaz benekli yapraklara ve kırmızı alt kısımlara sahiptir ve şüphesiz onu çarpıcı bir iç mekan bitkisi haline getirir. Begonvillerin bakımı genel olarak kolaydır. Aydınlık ortamı, dolaylı güneş ışığını, sulamalar arasında biraz kuruyan iyi havalandırılmış toprağı ve orta sıcaklıkları severler.

Bu yazımızdan bakımını inceleyebilirsiniz: Çilli begonya bakımı ve çoğaltma nasıl yapılır? Çiçek açar mı?

FİL KULAĞI BİTKİSİ (ALOCASIA REGAL SHIELD)

2021'in en popüler bitkileri

Fil kulağı bitkisi, geniş yaprakları ve uzun dalları nedeniyle popüler bitkilerden biridir. Afrika yerli bitkisini, aydınlık ortam ve dolaylı ışık sağladığınız sürece iç mekanlarda yetiştirmesi kolaydır. Bitkinin üst yüzeyinde açık yeşil damarlar ve alt yüzeyinde mor-sarı-yeşil damarlar bulunur, bu da herhangi bir odaya alışılmadık bir renk ayrımı katacaktır. 

Fil kulağı bitkisi bakımı ile ilgili detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz: Fil kulağı çiçeği bakımı: Fil kulağı bitkisi (Alocasia polly) nasıl çoğaltılır?

EV SARMAŞIĞI (SCINDAPSUS TREUBII MOONLIGHT)

2021'in en popüler bitkileri

Şu anda ev bitkisi sahipleri arasında heyecan yaratan bitki, Scindapsus Treubii’dir. Costa Farms’ta bahçıvanlık yapan Justin Hancock, “Sterling Silver adıyla da bilinen bu bitki, oldukça nadir bulunur” diyor. Costa Farms, Trending Tropicals® koleksiyonunun bir parçası olarak bitkiyi 2020 yılında piyasaya sürdü.

Sterling Silver Scindapsus pothos, devetabanının yakın bir akrabasıdır. Üstünde zarif bir gümüşi parlaklık vardır ve koyu yeşil yapraklara sahiptir. Yavaş büyüyen, sarmaşık benzeri bir bitkidir. Hancock, Sterling Silver Scindapsus’un 2021’de daha fazla alınacağını tahmin ettiğini söylüyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Salon sarmaşığı bakımı (Pothos) nasıl yapılır? Çoğaltma adımları

Scindapsus sarmaşık bakımı nasıl olmalı? (Ev sarmaşığı)

Sarmaşık çeşitleri: Sarıp sarmalayan bitkiler

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri

Peperomia Hope bakımı ve çoğaltmanın püf noktaları (Umut çiçeği)