dolap düzeni
dolap düzeni

6 adımda düzenli bir dolap

Mevsim değişimlerinde değişen dolap düzeni ile nasıl başa çıkacaksınız? 6 adımda düzenli bir dolap için yapılması gerekenleri sıraladık. Bu adımları takip ederek dolabınızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Düzen çalışmanızın sorunsuz olması için gerekli tüm ihtiyaçları elinizin altında bulundurun. Bunlar:

1- DEPOLAMA KUTULARI

Üzerine sınıflandırma yapabileceğiniz geniş bir alan, giysileri denemek için boy aynası, bağışlanacak, atılacak ve saklanacakları ayırmak için farklı boyda depolama kutu ve torbaları.

2- YAYARAK İNCELEYİN

Her şeyi üst üste istiflemek yerine yatayda yayarak her şeyi görün. Hafif ve kalın giyecekleri de kendi içinde bölün.

3- TOZUNU ALIN

Gardırobu tamamen boşalttıktan sonra en ince köşelere kadar tozunu alın. Kapaklar açık halde havalandırmaya bırakın. Son olarak hafif bir çamaşır parfümü sıkın.

4- ETİKETLEYİN, NAFTALİN YERLEŞTİRİN

Çorap, eşarp gibi küçük parçaları kutu veya torbalara yerleştirin ve etiketleyin. Her ihtimale karşı yünlülerin  arasına naftalin veya güve kovucu yerleştirin. Uzun elbiseleri torbalayarak asın.

5- BOLCA KUTU BULUNDURUN

Arkadaş veya akrabalara verebilecekleriniz, bağış yapabilecekleriniz ya da tamamen atacaklarınız için bolca kutu bulundurun.

6- İŞLEVSEL DÜZEN

Sıra dolap yerleşimine geldiğinde işlevsel bir düzene dikkat! En sık kullandığınız kışlık/yazlık giysileri kolay ulaşacağınız askılara asın. Abiye ve daha resmi giysiler için dolabın uzun bölümünü kullanın. Kazak/tişört gibi katlanacakları çekmece ya da raflara istifleyin.

KONMARİ KATLAMA TEKNİKLERİ

6 adımda düzenli bir dolap düzeninin ardından konmari katlama teknikleri de ilginizi çekebilir. Konmari nedir ve nasıl yapılır sorusunun yanıtına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KONMARİ KATLAMA TEKNİKLERİ

https://www.evimdergisi.com.tr/5-adimda-mukemmel-duzenin-ipuclari/