6 adımda düzenli bir dolap – Evim
dolap düzeni
dolap düzeni

6 adımda düzenli bir dolap

Mevsim değişimlerinde değişen dolap düzeni ile nasıl başa çıkacaksınız? 6 adımda düzenli bir dolap için yapılması gerekenleri sıraladık. Bu adımları takip ederek dolabınızı daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Düzen çalışmanızın sorunsuz olması için gerekli tüm ihtiyaçları elinizin altında bulundurun. Bunlar:

1- DEPOLAMA KUTULARI

Üzerine sınıflandırma yapabileceğiniz geniş bir alan, giysileri denemek için boy aynası, bağışlanacak, atılacak ve saklanacakları ayırmak için farklı boyda depolama kutu ve torbaları.

2- YAYARAK İNCELEYİN

Her şeyi üst üste istiflemek yerine yatayda yayarak her şeyi görün. Hafif ve kalın giyecekleri de kendi içinde bölün.

3- TOZUNU ALIN

Gardırobu tamamen boşalttıktan sonra en ince köşelere kadar tozunu alın. Kapaklar açık halde havalandırmaya bırakın. Son olarak hafif bir çamaşır parfümü sıkın.

4- ETİKETLEYİN, NAFTALİN YERLEŞTİRİN

Çorap, eşarp gibi küçük parçaları kutu veya torbalara yerleştirin ve etiketleyin. Her ihtimale karşı yünlülerin  arasına naftalin veya güve kovucu yerleştirin. Uzun elbiseleri torbalayarak asın.

5- BOLCA KUTU BULUNDURUN

Arkadaş veya akrabalara verebilecekleriniz, bağış yapabilecekleriniz ya da tamamen atacaklarınız için bolca kutu bulundurun.

6- İŞLEVSEL DÜZEN

Sıra dolap yerleşimine geldiğinde işlevsel bir düzene dikkat! En sık kullandığınız kışlık/yazlık giysileri kolay ulaşacağınız askılara asın. Abiye ve daha resmi giysiler için dolabın uzun bölümünü kullanın. Kazak/tişört gibi katlanacakları çekmece ya da raflara istifleyin.

KONMARİ KATLAMA TEKNİKLERİ

6 adımda düzenli bir dolap düzeninin ardından konmari katlama teknikleri de ilginizi çekebilir. Konmari nedir ve nasıl yapılır sorusunun yanıtına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KONMARİ KATLAMA TEKNİKLERİ

https://www.evimdergisi.com.tr/5-adimda-mukemmel-duzenin-ipuclari/
  1. Ya ben yapamıyorum dağınık bir kızım ama bazen şipşak düzenleyebiliyorum ama dolabımı hiç beceremiyorum bazen annemle bu konuda tartışıyoruz.Ben çoraplarımı komidinime koyarım.DOLABIM KÜÇÜK VE KARDEŞİMLE ORTAK KULLANIYORUZZZ.BİR ÖNERİNİZ VARMI SİZCE UYGULASAM YARDIMCI OLURMU BUNLAR BAANAAAAA??

    ***

  2. Mümkün olduğu kadar kıyafetleri katlamak yerine elbise akışına takın. Çoraplar çekmecede tabi daha pratik ama çorapları çiftleri yumak yaparsanız tek tek aramazsınız.
    Katlanacak kıyafetler küçük küçük katlanırsa alttan alınacak bir kıyafet diğerlerini bozmadan rahatlıkla alınır.
    Komiden çekmecelerinde sepetcikler kullanarak dağınıklıktan kurtulur ve aradığınız bir şeyi rahatlıkla bulursunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.