reçel-tarifi
reçel-tarifi

Yaz mevsimini kavanozda saklayın! Turşu, reçel, marmelat, salça

Bir ay boyunca haftada iki gün üçer saati bu işe ayırırsanız tüm hazırlıkları rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Hatta mutfak robotu ve derin dondurucu gibi yardımcılar sayesinde “Bu iş bu kadar kolay mıydı yahu?” bile diyebilirsiniz.

Yiyecekleri saklama yöntemlerini dört ana kategoriye ayırabilirsiniz:

YİYECEKLERİ KURUTARAK SAKLAYIN

Kurutmak: Kekiği buket yapıp nane veya fesleğenleri sererek kurutun. Serin, az nemli ve gölge yerde kuruyan yeşilliklerin kokusu daha yoğun kalır.

SALÇA YAPIN

Salça: Domates bolca varken her birini dört-beş dilime ayırıp tuzla
büyük kaplara bastırın. Üç-dört günde kabukları sıyrılabilecek hale gelir. Kevgirden geçirin ve tepsilerde 4-5 gün karıştırarak kurutun. Ya da tülbentten geçirip tepsiye yayın ve cam önünde kurutun.

REÇEL VE MARMELAT YAPABİLİRSİNİZ

Reçel ve marmelat: İstediğiniz meyveyi uygun boyutlarda doğrayıp meyvenin şeker ve sululuğuna göre şeker ekleyip bekletin. Sonra üzerini kapatmadan pişirin.

TURŞU HAZIRLAYIN

Turşu: Turşunun en önemli unsuru; bir çay bardağı sirke, bir litre su ve üç çorba kaşığı deniz veya kaya tuzunu karıştırmak. Turşu yapacağınız malzemeleri suyun içine işleyebileceği boyutlarda kesin. İri olanlara içlerine rahatça su girebilsin diye, bıçakla delik açın. Mayalanması için de litre başına 4-5 nohut veya ekşi mayadan yapılmış ekmek atın. Rahiya katmak için sarımsak, kekik ekleyebilirsiniz.

Mutfakta kış hazırlıkları: Turşu, marmelat, konserve tarifleri