Tasarımcıların 2023 için gelmesini beklediği 7 banyo trendi

Son güncelleme:

Yeni bir yıl sadece birkaç takvim ötedeyken, gözümüz gelecek yıl için en yeni ve en büyük tasarım trendlerinde. 2023’te, evinizin en küçük ama en önemli alanlarından birini yenilemek istiyorsanız, sizi neşelendirmek için buradayız. Bir banyoda sınırlı alanda çalıştığınız için, ister çılgın duvar kağıdı, ister bir dolap trendi olsun, ister başka bir şey olsun, bu fikirler size yeni görünümleri denemeniz için ilham verecek.

İç mimarlar, 2023 için en çok hangi banyo tasarım trendlerini beklediklerini anlattı. Küçük yükseltmelerden tam tadilatlara kadar, bu fikirlerin her biri banyonuzun tasarımını canlandıracak.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

DRAMATİK TASARIM

 Tasarım: Shannon Crain; Fotoğraf: Rachel Alyse Photography

 İç mimar Shannon Crain’e göre, küçük kare görüntüleri, dramatik duvar kağıdı ve koyu boya gibi göze çarpan özelliklerin küçük alanı veya banyoyu ziyaret eden herkesi bunaltmamasını sağlar.

AHŞAP DOKUNUŞLAR

İç mimar Sarah Cole , “Ahşap geri döndü” diyor. Banyo tasarımına yıllarca hakim olan boyalı gri veya beyaz makyaj masasından sonra Cole, banyolarda doğal ahşap dolap kullanımını benimsemenin zamanının geldiğini söylüyor. “Ahşap, boyalı yüzeylerde olmayan bir sıcaklık ve organik unsur sunuyor ve bir banyo için zengin ve daha karmaşık bir malzeme paleti yaratıyor” diyor.

DESENLİ PERDELER

Tasarım: Lila Malone İç Mekanlar  Fotoğraf: Rachel Alyse Photography

Oturma odalarından çocuk yatak odalarına ve şimdilerde banyolara kadar evin her alanına yayılan desenli perde trendini fark etmişsinizdir. İç mimar Lila Malone’a göre bunun iyi bir nedeni var. 

“Banyolar genellikle tüm sert yüzeylerden (fayans, taş, sıhhi tesisat, hırdavat ve aynalar) oluştuğu için, pencere uygulamalarıyla bir doku ve desen katmanı eklemek, alanı gerçekten yumuşatabilir ve normalde soğuk olan bir alana biraz sıcaklık katabilir.” diyor. 

DAHA FAZLA RENK

Fotoğraf: jonathanbondfotografi / Instagram

BLDC Design’dan iç mimar Dawn Cook’a göre, 2023’te banyo alanlarına renk girmeye devam edecek . “İster tesisat, aydınlatma veya taş üzerindeki renk olsun, müşteriler banyoda biraz renk istiyor” diyor.

Bu, yoğun mücevher tonları veya yumuşak pasteller anlamına gelebilir, ancak kesinlikle tek bir anlama gelmez: “Tamamen beyaz banyolardan uzaklaşmaya başlıyoruz” diyor Cook.

DİKEY ÇİZGİLER

 Tasarım: Amanda Lodge Interiors Fotoğraf: Rachel Alyse Photography

Bir klasik oldukları için banyonuza uzun metro fayansları yerleştirmeye kalkarsanız kimse sizi suçlamaz. İç mimar Amanda Lodge , kelimenin tam anlamıyla bu eğilimi tersine çevirmenin bir hayranı.

2023’te ister fayans ister dolap olsun, dikey çizgilerin sıkça görüleceği öngörüyor. Geleneksel banyoların olmazsa olmazlarına taze, beklenmedik bir yaklaşım.

BANYO ZEMİNİ

Cole diyor ki: 2023’te, özel desen ve renklerde mozaikler gibi karmaşık ve ilginç banyo zeminleri arayın. Banyo zeminleri genellikle çok büyük olmadığından, şık karolar rahatça tercih edilebilir.

“Sade, geniş formatlı yer karoları geride kaldı” diyor. “Bu karmaşık mozaikler, zemini bir odak noktası haline getiriyor ve bir banyoya iyi bir desen ve renk dozu katmak için harika bir fırsat sunuyor.”

KALİTELİ MALZEMELER

BLDC Tasarımı

Hepimizin kapıyı kapatabileceğimiz, banyo yapabileceğimiz sessiz bir yere ihtiyacı var. Hepimiz günlük hayatımızda çok meşgul olduğumuz için Cook, müşterilerin yüksek kaliteli ancak az bakım gerektiren banyolara öncelik verdiğini görüyor.

“Müşteriler banyolarının çalışır durumda, yüksek kaliteli su tesisatına sahip olmasını istiyor.” diyor.