Living room interior design- 3d render white and brown colored furniture and wooden elements

2023’te her yerde görebileceğimiz 12 salon trendi

Son güncelleme:

Mutfak evin kalbi olsa da, oturma odası dinlendiğimiz alandır. Rahat film gecelerinden ailece oyun günlerine kadar, bu oda pek çok amaca hizmet etmeli ve ideal olarak aynı zamanda iyi görünmelidir. Bunu aklımızda tutarak, 2023 oturma odası trendleri için tasarımcılar en iyi tahminlerini anlattı.

İlginizi çekebilir: Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta

ELVEDA GELENEKSEL DÜZENLER

İç mimar Bradley Odom, formüle dayalı salon düzeninin 2023’te geçmişte kalacağını tahmin ediyor.

Odom, “Birbiriyle uyumlu iki fırdöndüye sahip bir kanepe veya bir çift masa lambasıyla uyumlu kanepeler gibi geçmişin daha geleneksel salon ya da oturma odası düzenlerinden uzaklaşacağız” diyor. “2023’te, alanı bir formülle dolduracağız. düzenleme heyecan verici olmayacak.

Bunun yerine Odom, insanların alanlarını benzersiz hissettiren parçalara ve düzenlere yöneleceğini söylüyor. Odom, “Odayı sabitleyen inanılmaz deri kaplı bir divan veya gerçekten ayırt edici bir sandalye olsun, göze çarpan parçalara yer açıyoruz – bunu yapmak daha az geleneksel bir düzen oluştursa bile,” diyor Odom. 

ARTIK ÖNGÖRÜLEBİLİR AKSESUARLAR YOK

Odom, beklenmedik oturma odası aksesuarlarında da bir artış görüyor. Bu, tüm geleneksel sehpa kitaplarınıza veda etmeniz gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine daha duygusal veya heyecan verici aksesuarlarla denemeler yapın.

“Kitaplara ve küçük heykelsi öğelere büyük ölçüde güveniyoruz, bir şekilde geçip gidiyoruz” diyor bize. “Tekrar tekrar gördüğümüz diğer aksesuarların dikkatimizi dağıtmadan daha düşünülmüş ve özel parçalar göreceğimizi tahmin ediyorum.”

Odom, kaidelerin tam da bu yöntemi benimseyen yükselen bir dekor parçası olduğuna dikkat çekiyor. “Gerçekten bir odayı ilgi çekici bir hale getirebilir” diye açıklıyor.

ÇOK AMAÇLI MEKANLAR: SALONLAR

Evlerimizdeki birçok alan, birden fazla amaca sahip olacak şekilde tasarlanıyor- bkz: bodrum katı spor salonu veya ev ofis dolabı – ancak çok işlevli olması gereken başka bir alan da oturma odanızdır.

İç mimar Jennifer Hunter , “Oturma odalarını çok amaçlı alanlar olarak görüyorum” diyor. “Tüm oturma odalarıma her zaman bir oyun masası koyarım çünkü müşterilerin gerçekten o alanda  yaşamasını istiyorum .”

SICAK VE SAKİNLEŞTİRİCİ NÖTRLER

Color Kind Studio’nun kurucusu Jill Elliott, 2023 için oturma odası renk şemalarında bir değişiklik öngörüyor. “Oturma odasında sıcak, sakinleştirici maviler, şeftali pembeleri ve samur, mantar ve ekru gibi sofistike nötr renkler görüyoruz. 2023 için bunlar gerçekten gözüme çarpıyor” diyor.  

Detaylar: Tasarımcıların 2023’te görmek için sabırsızlandığı renk trendleri

KIVRIMLI MOBİLYALAR, DUVARLAR

Birkaç yıldır yükselişte olan tasarımcı Gray Joyner , 2023’te kıvrımların her zaman var olacağını söylüyor . 2023 için geri dönüş yapıyoruz,” diyor Joyner. “Kavisli mimari aynı zamanda kemerli kapılar ve iç mekanlar gibi çok güncel.”

Hearth Homes Interiors’tan Katie Labourdette-Martinez ve Olivia Wahler aynı fikirde. “Halihazırda çok sayıda kavisli kanepenin yanı sıra vurgulu sandalyeler ve banklar gördüğümüz için çok daha fazla kavisli mobilya bekliyoruz” diye paylaşıyorlar.

HEYECAN VERİCİ VURGULAR

Labourdette-Martinez ve Wahler ayrıca, tekstil söz konusu olduğunda beklenmedik detaylara ve beklenmedik renk eşleşmelerine sahip vurgulu sandalyelerde bir artış öngörüyorlar. 

Ekip, “Arkasında ip veya dokuma detayları olan vurgulu sandalyelerin genişletilmiş seçeneklerini seviyoruz” diyor. “Uyumlu bir görünüm oluşturmak için evin her yerine sandalyenin vurgu malzemesi veya renginden dokunuşlar eklemeyi düşünün. Rahat, ev gibi bir hava yaratmaya yardımcı olabilecek görsel ilgi ve başka bir doku katmanı ekler.

BEKLENMEDİK RENK BİRLİKTELİKLERİ

2023’te yeni tekstiller, renkler ve desenler, tamamlayıcı renkli kanepeler ve görsel ilgi yaratan vurgulu sandalyeler ile ön plana çıkacak.

Labourdette-Martinez ve Wahler, “Yanık turuncu gibi koyu renklerdeki daha büyük parçalar, yumuşak pastel boya ve kumaşlarla eşleştiği için gerçekten heyecanlıyız” diyor. “Yumuşak mavi-gri-beyazın derin, doymuş pasla yan yana gelmesine bayılıyoruz.”

DOĞAL ÜRÜNLER

Biyofilik tasarım 2022 için büyük bir trend olsa da , Joyner bize doğal dünyanın etkisinin önümüzdeki yıl artacağını söylüyor. 

“Mermer, rattan, hasır ve kamış gibi doğal unsurların gelecek yıl tasarımda güçlü bir şekilde yer almaya devam edeceğini düşünüyorum” diyor. “Bununla birlikte toprak tonları da ortalıkta dolaşıyor gibi. Sanırım yine de yeşiller ve maviler gibi birçok su tonu göreceğiz.”

Detaylar: 2023 dekorasyon trendleri: Doğadan ilham alan tasarımlar ön planda olacak

DEKORATİF AYDINLATMA

Joyner ayrıca açıklama aydınlatma parçalarında bir artış öngörüyor. “Gömme aydınlatma kesinlikle bir yere varmasa da, lambaların – aydınlatmadan çok dekoratif parçalar olarak bile – konut alanlarına dahil edileceğini düşünüyorum” diyor. 

YARATICI DUVAR KAĞIDI KULLANIMLARI

Joyner, “Sevdiğim bir şey, pencere ve kapılar için duvar kağıdının kenarlık olarak kullanılmasıdır” diyor. “Baskıların ve renklerin bu tür eğlenceli kullanımlarının daha yaygın olacağına inanıyorum.”

BOYALI TAVANLAR

Boya markası Dunn-Edwards DURA’nın inovasyon müdürü Jessica Mycek, 2023’ün boyalı tavanın yükselişini göreceğini öne sürüyor. 

“Birçok kişi duvarları sıcak ve rahat alanlarının bir uzantısı olarak kullanıyor – ancak burada bitmek zorunda değil” diye açıklıyor. oda, tavanı boyamak bir bütünlük duygusu yaratabilir.”

Detaylar: Tavan renkli boyanır mı? Bu örnekler ilham verici!

ART DECO TRENDİ

Tasarımcılar, 2020’den önce Art Deco’nun yükselişini ve yeni on yılda bir noktada 20’li yıllara dönüşü öngördü ve Joyner bize zamanın şimdi olduğunu söylüyor.

“2023’te art deco esintili vurgu parçalarının ve aksesuarların etkisinin devreye gireceğini düşünüyorum” diyor. “Bu dönemden giderek daha fazla etki görmeye başlıyorum.”

Burcunuza göre 2023 dekorasyon trendleri