2023’te çığır açacak 6 mutfak tasarım trendi

Son güncelleme:

2023’e sayılı aylar kala, tasarımcılar ve iç mimarlar şimdiden yeni yılın getireceği trendlere hazırlanıyor. Ve mutfak tasarımı söz konusu olduğunda, büyük şeyler bekliyoruz. Gelişmiş teknolojiden cesur renklere ve daha çok işlevli alanlara kadar 2023, mutfakta rahatlığı, konforu ve kişisel stili artırmakla ilgili olacak. İşte uzmanlara göre 2023’te çığır açacak 6 mutfak tasarım trendi.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Akıllı Teknoloji

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe mutfakta akıllı teknoloji kullanımının artması bekleniyor. Buna kablosuz ağınıza bağlı olan ve akıllı telefonunuzla kontrol edilebilen cihazlar, sesle etkinleştirilen cihazlar, akıllı dokunmatik musluklar ve daha fazlası dahildir. Akıllı mutfaklar sadece kullanışlı olmakla kalmaz, aynı zamanda zamandan ve enerjiden tasarruf etmeye de yardımcı olur; çoğu akıllı cihaz, geleneksel muadillerine göre enerji açısından daha verimlidir.  

Kilerler

Bazen bulaşık alanı, kiler veya işlevsel kiler olarak adlandırılan depolama alanları yükselişte ve 2023’te popüler olmaları bekleniyor. Yiyecekler için ek saklama alanı, özel bir yemek hazırlama alanı, gizli bir kahve barı ve çok daha fazlası. Wisconsin merkezli bir ev tasarımı, inşası ve yeniden modelleme firması Dimension Inc.’in başkanı ve CEO’su David Kallie, özellikle yakın gelecekte daha fazla gizli kiler görmeyi beklediğini söylüyor. “Dolapları mükemmel bir şekilde taklit eden özelleştirilebilir cihazlar, yıllardır hız kazanan bir trend. Gizli mutfak tasarımında yeni olan, gizli kilerlerdir… uyumlu bir dolap panelinin veya kayar bir ‘duvar’ kapısının arkasına gizlenmiştir.

Döşemeler

Geleneksel beyaz metro fayansı şeklindeki tezgah arası fayanslar ve modaya uygun zellige fayanslar, şık, büyük ölçekli döşeme fayansları lehine değiştiriliyor. Büyük parçalardan oluşan fayanslar, tezgahlarla eşleştirilebilir veya mutfakta cesur kontrast renk veya tasarımla ifade parçası olarak kullanılabilir. Birçok seçenek mevcut olmasına rağmen, granit, kuvars ve mermer döşeme fayansları için popüler seçeneklerdir. 

“Birçok müşteri, pencerelerin veya bir davlumbazın etrafındaki tavana kadar uzanan tasarımları talep ediyor” diyor . “Taşın parlamasına izin vermek için üst dolaplardan vazgeçebilirsin!”

Organik Elementler

Geçtiğimiz birkaç yıl tamamen doğayı eve getirmekle geçti ve bunun 2023’te sona ermesi beklenmiyor. Organik unsurlar, doğal taş tezgahlar, organik ve çevre dostu malzemeler, ahşap şeklinde mutfaklara girmeye devam edecek. birkaç isim vermek gerekirse, dolap ve depolama ve metal aksanlar. Rumor Designs’ın Baş Tasarımcısı Sierra Fallon, 2023’te özellikle doğal taş tezgahı dikkat edilmesi gereken bir trend olarak görüyor. tezgahlarda, ters sıçramalarda ve kaput çevrelerinde daha fazla renk var” diyor.  

Yemek İçin Tasarlanmış Büyük Adalar

Mutfak evin kalbidir ve birçok ev sahibi, resmi bir yemek odası yerine doğrudan mutfakta yemek yemek ve eğlenmek için daha büyük mutfak adalarını tercih ediyor. Hilary Matt Interiors’tan Hilary Matt , bunun “evlerimizdeki alanları yeniden tanımlayan” ev sahiplerinin bir işlevi olduğunu söylüyor. “Geleneksel mutfaklar evin diğer bölümlerine dönüşüyor. Önümüzdeki yıl, mutfakta daha büyük eğlence ve toplanma alanlarına uyum sağlamak için daha büyük ve hatta çift mutfak adalarının entegre edileceğini tahmin ediyorum.

Sıcak Renkler

Beyaz, 2023 yılında mutfaklar için popüler bir tercih olmaya devam ederken , yeni yılda mutfakların biraz daha renklenmesini bekleyebiliriz. Özellikle ev sahipleri, tek renkli, İskandinav tarzı minimalizm veya beyaz ve gri çiftlik evi tarzı mutfaklar yerine daha sıcak tonları ve cesur renk patlamalarını benimsiyor. Fallon, mutfakta daha fazla renk kullanmaya yönelik itici güçle ilgili olarak, 2023’te mutfağın tüm alanlarında çok sayıda organik ve doygun rengin öne çıkacağını gördüğünü söylüyor. Hem koyu hem de açık tonlarda sıcak, doğal ahşap tonlarının lehine değiştirilen tamamen beyaz dolapları görmeyi bekleyin.

Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta