2023’te trend olacak 11 yatak odası tasarımı

Yatak odaları evimizin en önemli alanlarından biri olsa da, genellikle yenilenecek odalar listesinde alt sıralarda yer alırlar. Bunun yerine, oturma odaları ve mutfaklar gibi ortak alanlar, mevsimsel güncellemeler söz konusu olduğunda ilgi odağı haline geliyor ama biz size 2023 için güzel ve yenilenmiş bir yatak odasını hak ettiğinizi söylemek için buradayız.

Önümüzdeki yıl için hangi yatak odası tasarım trendlerinin olacağını tasarımcılar ve iç mekan uzmanları anlattı.

SICAK, TOPRAK TONLARI VE RENKLER

Graphenstone’un renk danışmanı Betsy Smith , 2023’te yatak odalarının ısındığını söylüyor. Smith: “Sıcak kil ve mercan gibi sıcak ve rahatlatıcı bir kaliteye sahip çok sayıda rengin yanı sıra daha koyu kehribar ve erik tonlarında katmanlar göreceğiz. Bu derinlik katıyor ve mercan dokunuşu modern bir hava katıyor.”

AYDINLATMA TASARIMI

Smith, duvarlardaki renklerin yanı sıra 2023’te sıcaklığı vurgulamak için aydınlatmanın da kullanılacağını söylüyor. Smith, “Bir yatak odasında çok önemli olduğu için aydınlatma kullanmayı unutmayın” diyor. “Sıcak filamanlı ampuller hava karardıktan sonra kırmızı alt tonları ortaya çıkarır ve yatak odasını sıcak bir ışıltıyla sarar.”

KB Home’da kurumsal tasarımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Gena Kirk de aynı fikirde. “Üst aydınlatmadan komodinlerin üzerindeki sarkıt aydınlatmaya kadar çeşitli aydınlatmalar eklemek, alana kolayca uyum sağlamanıza olanak tanır” diyor.

ABAJURLAR VE IŞIK KAPLAMALARI

Dumais Made tasarım stüdyosunda seramikçi olan Charlie Dumais, 2023’ün yatak odalarımıza abajurlar gibi daha küçük vurgu parçalarıyla çok daha fazla ifade getireceğini söylüyor. Dumas, “Yatak odası lambalarımızla çok daha doygun renkler, mat yüzeylerden daha parlak ve daha ayrıntılı gölgeler görmeyi tahmin ediyoruz” diyor.

SÜPER LÜKS

Kirk ayrıca, önümüzdeki yıl insanların daha lüks bir alan yaratmak amacıyla yatak odalarının küçük ayrıntılarını iyileştireceğini öngörüyor.

Kirk, “Artık, yatak odalarımız gibi, rahatlamak ve inzivaya çekilmek için benzersiz ihtiyaçlarımıza uyan dinlenme alanlarına sahip olmamız her zamankinden daha önemli,” diyor. “Bu, herkes için farklı bir anlam ifade ediyor; ister daha fazla dolap alanı veya düzenlemeye yatırım yapın, ister yeni yatak takımları gibi lüks bir ürüne yatırım yapın veya otomatik panjurlar veya uzaktan aydınlatma gibi hayatı kolaylaştırmak için akıllı teknolojiler ekleyin. Trend, ihtiyacınız olan şeye odaklanmaktır.”

BOYA VE RENGİN İLGİNÇ KULLANIMLARI

Smith, 2023’te dekoratörlerin alanları tanımlamak için ilginç şekillerde boya kullandığını göreceğimizi söylüyor; örneğin, mevsime göre değiştirilebilen bir başlık olarak boya. “İnsanlar, özellikle bir yatak odasında doğuştan gelen sakinlik ve sükuneti arıyorlar” diyor ve ekliyor: “Boya bunu doğal bir şekilde yapıyor.” 

Tasarımcı Anastasia Casey ayrıca daha önce görmediğimiz renk kullanımlarını da öngörüyor. Casey, “Katmanlı, doygun ve tek renkli renkler büyük olacak; zeytinin 8 tonunu düşünün, hepsi birbirinden biraz farklı,” diye paylaşıyor Casey.

C. Lehman Home’dan Cristina Lehman da bu seçimlerin yatak odası ambiyansında bir değişikliğe yol açacağını belirterek aynı fikirde. “Yatak odalarında daha karamsar, daha koyu renkler görmeye başlayacağımızı düşünüyorum . İnsanlar duvarlarda daha koyu boya, daha koyu yatak takımları veya daha koyu perdeler denemeye daha istekli olacaklar.”

DÜŞÜNCELİ, İLHAM VEREN SATIN ALMA İŞLEMLERİ

Kristina Phillips Interior Design’dan Kristina Phillips, “Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, insanlar yatak odalarını sıcacık bir hale getirmeye o kadar odaklanmıştı ki, satın alınan şeylerin çoğu anlıktı ve mutlaka kaliteli olması gerekmiyordu” diyor . “2023’ün, yatak odasının genel görünümüne ve hissine daha özelleştirilmiş ve derlenmiş bir yaklaşım benimsemek için bir fırsat olacağına inanıyorum.”

Nitelik ve nicelik söz konusu olduğunda, tasarımcılar her zaman yüksek kaliteli, düşünceli dekoru tercih ediyor. Phillips, insanların bunu nasıl uygulayacağı söz konusu olduğunda, her şeyin ilham bulmaya bağlı olacağını söylüyor.

“Favori otel veya Airbnb konaklamalarından ilham alan büyük ve küçük benzersiz ürünler öncelikli olacak” diyor. “Duvarı, yakın zamanda Yunanistan’a yaptığınız bir geziden, nihayet uygun şekilde çerçevelediğiniz fotoğraflarla süsleyin. Yeni bir kilim veya yatak çarşafı belirlemek için renk paletinden ilham alın, böylece oda taze hissedilir.

GÜZEL DESENLİ NEVRESİM TAKIMLARI

Berrak, beyaz otel nevresimleri son birkaç yıldır popüler bir seçim olmuştur, ancak Cozy Earth ekibi bunun değişmekte olduğunu söylüyor.

“Yatak odasındaki tasarım trendleri söz konusu olduğunda, çiçekli ve çizgili yatak takımlarını gördüğümüz bir şey oldu” diyorlar. “Zamansız nötr tasarımlarımızı çiçekli ve çizgililerle karıştırmaktan heyecan duyuyoruz. Müşterilerimizin trendi korumak için örtüler ve yastıklar gibi daha küçük parçaları değiştirmelerine olanak tanıyan nötr bir palet.”

Casey aynı fikirde. “Yatak odasında çok daha fazla desen göreceğimizi düşünüyorum” diyor. “Bence keten hala dünyaya hükmedecek, ancak markaların ketenlerinde daha fazla kareli, çizgili ve çiçekli desenleri öne çıkardığını görmek beni heyecanlandırıyor.”

EĞİMLİ KENARLAR

Eğriler ve taraklı kenarlar giderek daha fazla eve girerken , Casey bunu önümüzdeki yıl daha da fazla göreceğimizi düşündüğünü söylüyor – ama bir değişiklikle.

Casey, “Mobilya, kıvrımlara ve fisto detaylarına odaklanmaya devam edecek, ancak bunlar 2022’de gördüğümüzden daha büyük ölçeklerde olacak” diyor. “Bence bundan çok daha fazlasını göreceğiz.”

DUVAR KAĞIDI

Birkaç tasarımcı, 2023’ün daha fazla duvar kağıdı getireceğini , ancak muhtemelen daha küçük dozlarda veya ilginç şekillerde olacağını belirtiyor. 

Phillips, “Gelecek yıl tamamen duvar kağıdıyla ilgili olacak” diyor. “Görsel olarak ilgi çekici bir oda yaratmak için güzel duvar resimleri ve ilginç desenler kullanın.”

Kirk, “Duvar kağıdı desenlerinin ve baskıların yeniden popülerlik kazandığını da gördük” diyor. “Alanı boğmadan tuhaf ve karakter yaratmak için nötr renklerde cesur bir desenle vurgulu bir duvar eklemeyi düşünün.”

SÜSLENMİŞ PENCERELER

Özel pencere işleme şirketi Wovn Home’un kurucusu Davina Ogilvie, 2023’te yatak odası pencere uygulamaları söz konusu olduğunda, özellikle zaten kişisel olan bir pencerede kişiliği göstermenin bir yolu olarak, eğlenceli kaplamalar ve kenarlarda bir artış göreceğimizi söylüyor. Uzay. 

Ogilvie, “2023’te, perdelik ön kenarlardaki saçaklardan, fistolu kenarlı roma gölgelere ve şekilli kornişlere kadar yatak odası pencere uygulamalarında daha fazla süsleme görmeyi umuyorum” diyor. “Bu ayrıntılar, yatak odalarını daha kişisel hale getiriyor ve daha basit, daha modern hale getiriyor. alternatifler.”

UYUM

StruckSured Interiors’tan Sam Struck, sakinleştirici alanlara yönelik mevcut trendin önümüzdeki yıl yatak odalarında da devam edeceğine inandığını söylüyor. “Modern organik renkler ve dokular hala çok ‘içeride’ ve bir alana büyük bir huzur ve uyum getiriyor” diyor. “Düşük profilli ve hafif mobilyalar popüler ve trend olmaya devam ediyor.”

Vacasa’nın tasarım programı yöneticisi Alex McBride da aynı fikirde. “Bence yatak odalarında tamamen doğal, doğal organik estetik 2023’te gelişmeye devam edecek” diyor. “Bunu Jenni Kayne Home, The Citizenry ve Parachute gibi markaların popülaritesinde görüyoruz. Günlük hayatımızda sağlıklı yaşam vurgusu güçlendikçe, gevşemek için dinlendirici ve sakin bir alana olan ihtiyaç da artıyor.”

2023’te her yerde görebileceğimiz 12 salon trendi