2023’te yükselişe geçecek 6 yemek odası trendi

Yeni yıla sadece birkaç gün kala, banyolardan yatak odalarına ve muhtemelen yeterince kullanılmayan yemek odanıza kadar evinizdeki her alan için en son ve en büyük tasarım trendlerini anlatıyoruz.

Yemek odasının, kimbilir ne yığınları için her şeyi toplama zamanı sona erdi. Bunun yerine, en sevdiğiniz yemek kitaplarını çıkarın ve bir akşam yemeği menüsü planlayın çünkü 2023’te yemek odanız, en yakın arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle bir araya gelebileceğiniz bir yer olarak yenilenmiş bir amaç görecek.   

Yemek alanınızda yeni bir hayata ilham vermek için, 2023’te görmemizi bekledikleri yemek odası trendlerine ilişkin içgörüleri için birkaç iç tasarımcıya başvurduk. Beklenmedik aydınlatmadan klasik ahşap işçiliğine kadar, burada yemek odanızı tazeleyecek altı trend var. 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Daha Koyu Ahşap Mobilyalar Geri Döndü

MBC Interior Design’dan Mary Beth Christopher’dan alın : Zengin, koyu ahşap tonları yemek odası tasarımlarının yıldızı olacak ve bunun iyi bir nedeni var.

“Evde stratejik olarak kullanılan daha koyu lekeleri ve ahşapları görmeye başlıyoruz ve buna yemek masası da dahil olacak” diyor. “On yıl boyunca ağartılmış ahşaplar ve beyaz duvarlardan sonra insanlar daha zengin, daha davetkar ortamların özlemini çekiyor. Bu daha koyu renkli ahşaplar, hepimizin özlediği o karakter ve sıcaklık hissini getiriyor.” 

Kendinizi İfade Edin

İç mimar Sarah Cole, müşterilerinin kim olduklarını ifade etmek için alanlarını aradıklarını giderek daha fazla fark ediyor. “Evlerinin bir açıklama olmasını istiyorlar” diyor.

Bu, özellikle arkadaşlarınızın ve sevdiklerinizin evinizi hareket halindeyken görmek için bir araya gelebileceği yemek odaları gibi eğlenceli alanlarda önemlidir. Cole, “İster favori bir renk, aile yadigarı antikalar veya duygusal anlamı olan sanat eserleri olsun, 2023’te toplu bir his veren daha eklektik yemek odaları arayın” diyor. 

Biraz Cazibe Ekleyin

Yemek odaları faydacı olabilir, ancak bunun tasarımla biraz eğlenmenize engel olmasına izin vermeyin.

Hunter Carson Design’dan Lynn Stone, “Çalışkan bir çiftlik masası meşgul aileler için anlamlıdır, ancak bu gösterişi feda etmeniz gerektiği anlamına gelmez,” diyor. “2023’te yemek odasının aile işlevi duygusunu korurken göz alıcı köklerini geri kazandığını göreceğiz.”

Stone ve iş ortağı Mandy Gregory, bu yemek odası için kurşun geçirmez meşe sehpa ile Kelly Wearstler avize ve Verner Panton’dan ilham alan sandalyelerle evlendi. Sonuçlar? Unutulmaz akşam yemeği partilerine layık, beklenmedik ama pratik parçalarla modern ve (evet) göz alıcı bir alan.

Uzun Masalar

Alison Roman yemek kitaplarınızın tozunu alın ve hosteslik becerilerinizi geliştirin, çünkü Gregory’nin bir tahmini var.

“2023, yemek masasına harika bir dönüş olacak” diyor. “Göz alıcı akşam yemeği partileri geri dönecek, bu yüzden ekstra uzun masalar, inanılmaz rahat koltuklar ve uzun, uzun süren yemekler düşünün.”

Aydınlatmaya Yeni Bir Yaklaşım

Yemek odası masanızın üzerindeki sarkıtlar biraz yorgun görünüyorsa, o çok önemli alanı aydınlatma yaklaşımınızı yeniden düşünmenin zamanı geldi. Christopher şimdi onu çağırıyor: 2023’e gelin, bir masanın üzerine iki veya üç pandantif asmak yerine (yıllardır popüler olan), bilardo aydınlatması kullanın. 

Christopher, “Bilardo aydınlatması, arka arkaya iki veya daha fazla ışık kaynağı olan tek bir armatürdür” diyor. “Bu, yıllardır gördüğümüz beklenen pandantiflerden daha aerodinamik, daha taze bir görünüm sunuyor.”

Açık Kat Planı 

Hunter Carson Design’dan Lynn Stone, “Açık plan yemek alanları, kapalı alanlardan çok daha kullanışlı” diyor. 

Stone, “Desenli yemek odası tavanları – ister duvar kağıdı, ister renk veya burada yaptığımız gibi kakma ahşap tasarım kullanıyor olun – duvarları yükseltmeden görsel bir ayrım yaratıyor” diyor.