Salon düzeni nasıl olmalı? Mobilya yerleşiminde kilit noktalar
Salon düzeni nasıl olmalı? Mobilya yerleşiminde kilit noktalar
Son güncelleme:

Salon düzeni nasıl olmalı? Mobilya yerleşiminde kilit noktalar nelerdir? Bu noktalara dikkat ederek doğru bir yerleşim yapabilir ve ana yaşam alanınızı olduğundan daha şık ve kullanışlı bir hale dönüştürebilirsiniz.

Stiliniz ne olursa olsun salonda doğru kurgulanmış bir yerleşim planı işin olmazsa olmazı. Bu yüzden nereye yerleştireceğinizi bilmek doğru planı uygulamanızı kolaylaştırır.

KÖŞELİ L KANEPE İLE KONFOR ALANINIZI MAKSİMİZE EDİN

Salon düzeni nasıl olmalı? Mobilya yerleşiminde kilit noktalar

Eğer ailece dizi veya film izleme alışkanlığınız varsa üçlü+ikili kombini yerine köşe L kanepe tercih ederek konfor alanını maksimize edebilir hem de daha samimi biçimde oturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: L kanepe ile işlevsel salon kurguları

MUTFAK ÜNİTESİNE ENTEGRE BİR BANKO

Mutfak ile iç içe geçen ana yaşam alanında bir kahvaltı masası ve ayrıca yemek masası varsa geçişler epeyce daralır. Kahvaltı masasını kaldırıp yerine mutfak ünitesine entegre bir banko yerleştirerek hareket alanınızı rahatlatın.

AÇIK MUTFAKLI YERLEŞİM

Kalabalık yemek davetleri vermeyi seviyorsanız açık mutfaklı bir yerleşime geçebilir veya salonda bir yemek köşesi yerine bitişik odayı bunun için düzenleyebilirsiniz. Bu, daha geniş bir masa seçmenize olanak tanır ve rahat etmenizi sağlar.

KULLANIŞLI BİR YEMEK ODASI

Kullanışlı bir yemek odası için yemek takımı ile duvarlar arasında en az 90 cm boşluk bırakın ve masayı etrafında geçiş alanı kalacak, sandalyeleri hareket ettireceğiniz şekilde orantılayarak yerleştirin.

İlginizi çekebilir: Yemek odası dekorasyonu ile ilgili 8 soru 8 cevap

ODAK NOKTASI

Bir oda ne kadar küçük olursa olsun fonksiyonel ve şık biçimde dekore edilebilir. Bir vitrin, yatak ya da kanepe.. Önce odak noktası parçaya karar verin.

İlginizi çekebilir: Odak noktası nasıl oluşturulur? Dekorasyonda odak noktası belirleme

KANEPE ARKASINDAKİ DUVARI SÜSLEYİN

Salon düzeni nasıl olmalı? Mobilya yerleşiminde kilit noktalar

Duvar önüne yerleştirdiğiniz açık renkli kanepe salonda hiç varlık göstermiyorsa, arkasındaki duvarı kontrast yapacak bir renge boyayın ya da desenli duvar kağıdı kaplayarak kanepeyi vurgulayın.

İlginizi çekebilir: Kanepenin arkasına ne asabiliriz? 7 duvar dekorasyonu fikri

OTURMA ALANININ ORTASINA SEHPA

Oturma alanının ortasına yerleştireceğiniz büyük bir sehpa sohbet sırasında yiyecek, içecekleri koyacağınız alanın dışında dekoratif aksesuarları sergilemek için de alan yaratarak konfor ve stilinize katkı sağlar. Ancak oturma birimleri ve sehpa arasında yaklaşık 46 cm.’lik geçiş mesafesi bıraktığınızdan emin olun.

YAN SEHPALARA DİKKAT

Tıpkı sehpa gibi ana mobilyaları düzenlerken de geçişlere dikkat! Mesela kanepenin iki yanına yan sehpa yerleştirmek geçiş alanı yaratır ve görsel olarak ortamı da dengeler.

YATAK ODASI PLANINDA YATAK BÜYÜKLÜĞÜNE DİKKAT

Yatak odası planında, yatağın büyüklüğünü göz önünde bulundurun. Yatağın her iki tarafında en az 60 cm alan bırakın ve kapıya 90 cm’den fazla yakın yerleştirmeyin, aksi halde odaya girişi engeller ve daraltır.

YATAK BAŞI SEÇİMİ

Fazla dolaba ihtiyaç yoksa, küçük bir odada büyük bir yatak kullanılabilir. Ama yatak başının hacmini göz önünde bulundurun ve ferah durması için ferforje ya da ince ahşap latalı modeller tercih edin.

Çarpıcı bir salon düzenlemesi için tasarımcı ipuçları