kanepenin arkasına
kanepenin arkasına

Kanepenin arkasına ne asabiliriz? 7 duvar dekorasyonu fikri

Son güncelleme:

Kanepenin arkasına neler yapılabilir? En klasik seçenekler ayna ve tablo olsa da, kanepenin arka duvarını süslemek için halı da dahil pek çok değişik seçeneğiniz olduğu aklınızda bulunsun.

Duvarın önünde konumlanan kanepeniz çok şık olsa da bazen sanki atılmış ya da salondan kopukmuş gibi durabilir. Arka duvarını bir tablo ya da aynayla süslemek en ideal çözüm. Ama sıra dışı seçenekleri de göz ardı etmeyin.

AÇIK RENKLİ KANEPEYİ KOYU RENKLİ DUVARLA ÖNE ÇIKARIN

1. Açık renkli bir kanepeyi öne çıkarmanın en pratik yolu tıpkı burada olduğu gibi arka duvarını koyu renkte  boyamak. Farklı formlarda, renkte ve stilde birkaç çerçeveyi bir grup halinde asmaksa en klasik tercih. Buna biraz daha kişisel bir şeyler katmak isterseniz, çerçeve aralarına dekoratif süslemeler yapabilirsiniz.
Enza.

YARATICI DUVAR KAĞITLARI YA DA SÜSLEMELER

2. Burada gördüğünüz aslında bir duvar kağıdı. Ama siz isterseniz kanepe duvarını tıpkı bu şekilde süsleyebilirsiniz. Elinizde ayna, çerçeve, saat, obje, kısaca duvara asılan ne varsa yere serin. Daha sonra aynı stilde olanları ayırın ve gruplayarak bir form verin. Duvara da aynı formu çizerek çerçeveli olanları içine asın. Sonra bir kaç adım uzaklaşın ve boşlukları belirleyin. Bu boşluklara değişik objeler, el işi ve sarkıt süslemeler asın. 

pipstudio.com

KANEPENİN ARKASINA ODAK NOKTASI

3. Kanepe duvarı salonun en geniş duvarıysa mekanı hacimlendirmek için kullanın. Bunun için geniş ölçekli seçenekler tercih edin. Çünkü küçük ebatlar bir arada olsa da aynı algıyı yaratmaz. Eğer genişçe bir tablo ya da ayna kullanıyorsanız bunu üstte ya da yanlarda apliklerle destekleyerek aynı zamanda odak noktası da oluşturabilirsiniz.

wisteria.com

4. Sedir tipi bir kanepe farklı bir stili yansıtır. Bu tarzı seviyorsanız divan duvarını asacağınız küçük nişlerle süsleyebilirsiniz. Bu, kitapları depolamak ya da objeleri sergilemek için de oldukça işlevsel bir uygulama. Hatta nişe ölçüsünde birkaç tablo ve fotoğrafı çerçeveleyerek de asabilirsiniz.

Magnus duvar kağıdı serisi, sandbergwallpaper.com

SIRADANLIKTAN KURTULUN

5. Modern etnik bir tarzınız varsa buradaki gibi eski tip bir kanepenin arkasına iri hasır ya da keçeden ponponlar, duvar panoları asarak sıradanlıktan kurtarabilirsiniz.

designasylumblog.com

AYDINLATMA İLE DERİNLİK

6. Kanepenin tüm arka duvarını aynayla kaplamak odaya derinlik kazandırmak için akıllıca bir yöntem. Mekanda yarattığınız derinlik etkisini üzerini aplik veya spotlarla aydınlatarak akşam da koruyabilirsiniz. Bu romantik bir atmosfer de yaratır.

Ikea

İŞİN TEKNİĞİNİ DE BİLİN

  • İki metrelik bir kanepenin arkasına eni 150 cm’lik kare bir tablo ya da çerçeve kümesi asın.
  • Tablo ve resimleri derinliği en fazla 8-9 cm olan (kalkarken başınıza çarpmaması için) çerçeve raflarını kullanarak da yerleştirebilirsiniz. Böylece duvarı hem fazla delmemiş olursunuz hem de dilediğiniz zaman çerçevelerin yerini değiştirebilirsiniz.
  • Desenleri yatayda devam eden seçenekler, duvarı daha geniş, dikeyde devam edenlerse yüksek gösterir.
  • Birden fazla çerçeve kullanıyorsanız en fazla birini ve farklı formda olanı büyük kullanırsanız dikkati buna yönlendirirsiniz.

Misafir odasında düzen nasıl olmalı? Yatılı misafir düzeni

En popüler 10 iç mekan bitkisi

https://www.evimdergisi.com.tr/en-populer-10-ic-mekan-bitkisi/

Kiralık daireler için 18 dekorasyon önerisi

https://www.evimdergisi.com.tr/kiralik-daireler-icin-18-dekorasyon-onerisi/