Yemek odası dekorasyonu ile ilgili 8 soru 8 cevap

Son güncelleme:

Yemek odası dekorasyonu ya da yemek masası seçimi ile ilgili merak edilen soruların yanıtı Evim’de… Mutfakta yemek alanı nasıl oluşturulur, yemek odası nasıl dekore edilmeli? İşte yanıtlar…

MUTFAKTA YEMEK ODASI OLUŞTURULABİLİR Mİ?

Evimiz çok küçük ve salonda ayrı bir yemek alanımız yok. Mutfakta şık bir yemek odası oluşturulabilir mi?

Restoran tarzı küçük bank ya da bir sedir ve iki sandalye ile mutfakta bir yemek odası köşesi oluşturmak en doğrusu. Tam kare bir köşeniz varsa yuvarlak bir masa tercih ederek daha samimi bir hava yaratın. Tavandan sarkan bir avizeyse yemek odası havasını pekiştirir.

YEMEK ODAMIN SANDALYELERİ FARKLI, NASIL TAKIMLAYABİLİRİM?

Yemek odamın sandalyeleri tek tek ve birbiriyle eşleşmiyor. Nasıl takımlayabilirim?

Tek sayıdaki sandalyeler aslında yemek odasına farklı bir espri kazandırır. Bunları bol desenli minderlerle süsleyebilir ya da sadece farklı renkte bir masa başı koltuğu ile tamamlayabilirsiniz.

SANDALYELERİMİN DÖŞEMELERİ SÜREKLİ LEKELENİYOR

Küçük kızım yemek sandalyelerimin döşemelerini sürekli lekeliyor. Nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Döşemeleri yenileseniz bile buna kesin bir çözüm bulmak oldukça zor. Plastik, akrilik ya da fiberglass gibi kolay silinen malzemeden sandalyelerle değiştirebilirsiniz. Ama ille de kumaş diyorsanız üzerlerini geçici bir süre naylon kılıfla kaplayın.

YEMEK ALANIM OLDUKÇA SIRADAN, NE YAPMALIYIM?

Yemek odasında benim için önemli olan klasik bir düzen. Ancak yeni evimin yemek alanı oldukça sıradan…

İstediğiniz klasik şıklığı duvarlara yapacağınız birkaç ufak müdahale ile sağlayabilirsiniz. Mesela duvarı belli bir yüksekliğe kadar lambri havasında paneller ve profillerle kaplayabilirsiniz. Ayrıca tavanda avize etrafına uygulayacağınız kartonpiyer göbek de bu havayı pekiştirir. Alanı geniş göstermek için lambrileri tavana kadar uzatın.

MUTFAĞIMDA YEMEK TAKIMLARIM İÇİN YETERLİ DOLAP YOK

Misafir ağırlamayı seviyorum. Ama yeni evimin mutfağında servis setleri ve yemek takımlarım için yeterli dolabım yok.

Standart apartman dairelerinde mutfak ekstra depolama için yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden yemek alanının bir köşesine mutfağın devamı niteliğinde bir dolap yerleştirerek misafir takımlarını depolayabilirsiniz.

YEMEK ODASI AYDINLATMASINI NASIL YENİLERİM?

Yemek odamın aydınlatması oldukça eski metal bir sarkıt. Ama şu anda değiştirmem mümkün değil.

Eğer aydınlatmayı değiştiremiyorsanız, ona yeni bir görünüm kazandırın. Mesela mekanın renklerine uygun bir tonda sprey boyayla boyayabilir veya kumaş ya da kağıt kaplayabilirsiniz.

AVİZEM ÇOK BÜYÜK

Avizem çok büyük. Aslında memnunum ama keyifli bir atmosfer ışığı yaratmak istiyorum.

Masanın tam üstünden sarkan hacimli bir avize atmosfer ışığı için çok fazla. Şık bir hava yaratmak için avizenin kumandasını dimmerli olanla değiştirin. Bu ışık yoğunluğunu kolayca ayarlamanızı sağlar. Ayrıca etrafta şamdan ya da kadehlere yerleştirilmiş mumlar yakın.

GENİŞ AİLE İÇİN YEMEK MASASI ÖNERİSİ

Dört kişilik çekirdek ailemiz tüm aile bir araya gelince on kişiyi buluyor. Masa için ne önerirsiniz?

Çekirdek aileniz dört kişi ama haftasonu ya da özel akşam yemeklerinde on
kişi oluyorsanız elbette büyüyebilen bir yemek masası kullanmak yerinde olur. Ancak dikdörtgen yerine yuvarlak veya kare bir model seçerek yerleşiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

En davetkar yemek odası stillerinden 7 farklı örnek