Campanula çiçeği bakımı – Tüylü çan çiçeği nasıl çoğaltılır?

Son güncelleme:

Campanula çiçeği, tüylü çan çiçeği ya da maviş çiçeği olarak da bilinir. Peki Campanula çiçeği bakımı nasıl yapılır? Çoğaltılması ve bakımı ile ilgili püf noktaları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi için anlattı.

İşte Campanula (Tüylü çan çiçeği, maviş çiçeği) bakımı, çoğaltılması, sulaması ve tüm detaylar…

CAMPANULA NEDİR? TÜYLÜ ÇAN ÇİÇEĞİ ADINI NEREDEN ALIR?

Çan şekline sahip olduğu için ‘tüylü çan çiçeği’ denir. Halk arasında bir diğer ismi de boru çiçeği olarak bilinir. Tek ya da iki yıllık kısa süre yaşayan bir bitkidir. Yol kenarlarında ya da boş tarlalarda görülür. Boş arazi ve yol kenarlarından kendiliğinden yetişirler. Bunun dışında süs bitkisi olarak özel üretimi yapılan türleri de vardır.

Campanula çiçeği tüylü çan çiçeği çoğaltılması

TÜYLÜ ÇAN ÇİÇEĞİ CAMPANULA BAKIMI

 • Güneşi çok sevmeyen çan çiçeğini güneşin görmediği bir konumda bakım yapmak gerekiyor.
 • Toprağının sürekli nemli tutulması da en önemli noktalardan biridir. Düzenli sulanmak ister.
 • Doğru zamanlarda budama yaparak hızlı büyümesini ve uzun süre canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Fazla yer değiştirmeyi sevmediğinden doğru ve uygun yeri bulmanız durumunda gelişimi de bir o kadar iyi ilerler.
 • Yaz döneminde bitkiniz kısa sürede bakacağınız yere adapte olacaktır.
 • Bakımı iyi yapılarsa karşılığını fazlasıyla verir. Hafif gübreli, süzek, suyu bünyesinde tutmayan bahçe toprağı bu çiçek için idealdir.
Campanula çiçeği nerede yaşar

CAMPANULA ÇİÇEĞİ (TÜYLÜ ÇAN ÇİÇEĞİ, MAVİŞ ÇİÇEĞİ) NASIL ÇOĞALTILIR?

Campanula çiçeğinin (Tüylü çan çiçeği, maviş çiçeği) çoğaltılması çok kolaydır. Kök sürgünlerinden rahatlıkla çoğaltılabilir. Eğer tohum olarak dikecekseniz ilkbahar ya da sonbaharda havaların hafif serin olduğu dönemde dikmeniz filizlerin çıkması için ideal olacaktır.

Yaprakları çeşitli boyda, sarmal dizilişli, tüylü ya da tüysüz olabilir. Çiçekler sürgün ucunda yer alır ve başak dizilişlidir. Çiçekler pembe, beyaz, mavi renkli olabilir.

Çan çiçeği

ÇAN ÇİÇEĞİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Çan çiçeği (Campanula spp.) kaya bahçelerinde de saksıda da çok şık durur.

Çan çiçeği ne zaman çiçek açar?: Haziran – Ağustos

 • Çiçekleri beyaz, pembe, lila ya da bordo olabilir. Kireçli, nemli, organik maddece zengin toprakta yetişmek ister.
 • Ilıman bölgelerde sorun yaşamadan gelişir. Bodur ve yayılan türleri kaya bahçelerinde çok şık durur.
 • Balkonu olanlar saksı içinde de çan çiçeği yetiştirebilir. 15 günde bir çiçek besini verirseniz çiçeklenmenin daha uzun sürmesini sağlarsınız.
 • Eylülden itibaren sulamayı azaltın. Otsu bir bitkidir. Sarkan bodur türlerinde kuruyan dal ve çiçekleri bitki üzerinde bırakmamaya dikkat edin.
 • Ocak ayının ortasından itibaren tohumlarını ekebilirsiniz. Çimlenen tohumları daha sonra bahçeye alın.
 • Fidesini yaz başında doğrudan bahçeye dikebilirsiniz. Dikim sırasında fidelerin arasında 1-2 metre boşluk bırakın.
 • İki metreye kadar boylanma yapabilir.

ÇAN ÇİÇEĞİ NEREDE YETİŞİR? NESLİ TÜKENİYOR MU?

Çan çiçeğinin tüylü olanı endemik bir türdür. Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Dünyada sadece ülkemizde bulunan endemik tür olan tüylü çan çiçeği Aydın ilimize bağlı Söke ve Kuşadası ilçeleri sınırında bulunan Dilek yarımadası milli parkında bulunmaktadır. Koruma altında olan çan çiçeği dünyada tek bir bölgede yetişmesi nedeniyle nesli tükenme tehlikesi olmaması adına koparılmasına izin verilmemektedir. Koparan ya da zarar verenler için yüksek miktarlı para cezası uygulanmaktadır.

Çan çiçeği bitkisinin bazı türleride mevcuttur. Anavatanı kuzey yarım kürenin ılıman bölgeleridir. Yine Akdeniz bölgesinde ve tropik bölgelerde de sağlıklı gelişim gösterir. Ülkemizde de yetişen çan çiçeği bitkisi genellikle yabani ot olarak nitelendirilir. Boş arazi ve yol kenarlarından kendiliğinden yetişirler. Bunun dışında süs bitkisi olarak özel üretimi yapılan türleri de vardır.

Avrupa’nın doğusunda yer alan ormanlarında da çan çiçeği görülür. Avrasya ile Afrika’nın kuzeyinde de çan çiçeği bitkisinin türlerine rastlanabilmektedir. 

ÇAN ÇİÇEĞİ FAYDALARI NELERDİR?

Çan çiçeği ilaç sanayinde de kullanılmaktadır. Ağrı kesici özelliği nedeniyle birçok krem ve merhem içeriğinde yer alır. Yine astım, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar içinde kullanılmaktadır. Özellikle bu problemleri için tohumu ve  yapraklarından faydalanılmaktadır. Mide problemlerinde çan çiçeğinin faydalarından yararlanılır. Çan çiçeğinden kendi imkanlarınız dahilinde faydalanmanızı önermeyiz. Çünkü içerisinde zehir etkisi de yüksektir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın!

Kahkaha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Petunya tohumu nasıl ekilir?